Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD a ROPY

11.02.2014 | 10:00 0 Komentářů

V noční seanci zveřejnilo Britské maloobchodní konsorcium měření růstu maloobchodních tržeb na meziroční bázi za měsíc leden. První letošní měsíc si od toho loňského polepšil o 3,9 procenta, což je výrazně více, než 0,8 procentní odhad a 0,4 procentní růst z prosince.

Americké akcie vstoupily do nového týdne úspěšně a zatím navazují na nejúspěšnější týden tohoto roku.S&P 500 získalo 0,16 procenta, Dow Jones expandoval pouze nepatrně o 0,05 procenta a nejvíce zesílil NASDAQ, který poskočil o 0,54 procenta.Investoři jsou v obrovském očekávání dnešního projevu Janet Yellen, která dnes pronese svůj první oficiální projev v čele americké centrální banky (FED). Dnes předstoupí před Sněmovnou reprezentantů a ve čtvrtek pak v Senátu. Jejím primárním úkolem bude nezpůsobit na trzích volatilitu zejména, když jde o její první vystoupení jako šéfky Fedu.

U Janet Yellen bude pozorována její reakce na aktuální stav ekonomiky a trhu práce. Vyjádří-li s nimi spokojenost, bude to pro dolar pozitivní, naopak, projeví-li jenom menší zaváhání, jež by mohlo naznačit pomalejší tempo snižování objemu QE, bude to pro dolar negativní. Nicméně bližší nastínění budoucnosti měnové politiky bude pravděpodobně odhaleno až na březnovém zasedání Fed, proto bude primární její hodnocení stavu hospodářství USA. Nejpravděpodobněji řekne, že Fed bude pokračovat ve snižování objemu QE, nicméně tempo bude záviset od vývoje makroekonomických dat.

Podmínky pro podnikání v Austrálii se podle výsledku indexu NAB vrátily k 3letým maximům. Oproti prosinci došlo k posílení o 1 bod na 4 body a index tak dosáhl nejlepšího výsledku od března 2011. Dařilo se i podnikatelské důvěře, která vzrostla poprvé za poslední 4 měsíce, konkrétně si v lednu polepšila o 2 bodu na celkových 8 bodů. AUD na základě těchto dat mírně posílil, čímž se dostal nad 0,90 vůči USD.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy

  • 15:00Projev člena FOMC – Plosser
  • 16:00 Projev šéfky FEDu Yellen
  • 16:00 Volná místa v USA JOLTS
  • 22:00 Rozpočet Kanady

 

EUR/USD testuje sílu klesající trendové linie. Její prolomení by otevřelo vrátka k otestování silné úrovně 1,37, která je hraniční pro rozhodnutí o střednědobém trendu. Na intradenním vývoji se formuje strmá formace klínu, která by naznačovala obrat na jih po testu odporu 1,37. Může však jít jen o klam snížené volatility. V dnešní seanci bude rozhodující projev Janet Yellen, která by měla nasměrovat trhy do krátkodobého trendu.

GBP/USD konsoliduje v úzkém boxu u ceny 1,64 a čeká na nový impulz, který by trh osvobodil. Oslabení oscilátoru MACD favorizuje mírný pokles, přičemž cílem je dno obdélníku, případně rostoucí trendová linii s klouzavým průměrem 100. Pro dnešní seanci je výhled neutrální a vydrží do proražení konsolidace.

AUD/USD se díky nečekaně dobrým výsledkům v průzkumu podnikatelské důvěry dostává do klíčové zóny. Ta je tvořena souběhem klesající trendové linie s psychologickou úrovní 0,900. Na oscilátoru MACD lze pozorovat ztrátu býčího momenta, které je prozatím definováno rostoucím kanálem. Dá se očekávat, že největší volatilita přijde v odpolední seanci s projevem Janet Yellen.

ROPA se drží v rostoucím trendovém kanálu a cena pravidelně roste. Udrží-li trend tempo, tak mohou obchodníci očekávat brzké testování odporu 100,80. Tato úroveň zastavila býky již v prosinci a i tentokrát je očekáván výrazný vliv. Situaci by mohl vyhrotit i stochastický oscilátor, který je překoupený a navíc formuje reverzní rostoucí klín. Při dosažení vyznačeného odporu se počítá minimálně s krátkodobým oslabením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.