Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, AUD/NZD a DAX

27.09.2013 | 09:40 0 Komentářů

Akciové trhy zažily během včerejška mírné uklidnění. Agentura Reuters informovala o slovech republikána Jeffa Sessionsa, který vyloučil možnost bankrotu největší ekonomiky světa. To potvrdil i předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner, když oznámil předložení republikánského návrhu řešení v nejbližší době. Podle Boehnera půjde o zákon, který sníží veřejné výdaje a zvýší dluhový strop. Rozpočtový zákon by měl být schválen do prvního října, jinak dojdou Spojeným státům peníze. Většina analytiků souhlasí s tím, že dohody bude dosaženo, nejen kvůli obrovskému riziku, ale také kvůli volbám do Kongresu v příštím roce.

Nejširší americký akciový index S&P 500 uzavřel včerejší seanci v zelených číslech poblíž psychologické úrovně 1 700, Dow Jones získal 55,04 bodu a uzavřel na hodnotě 15 328,30 bodu.  Index volatility VIX uzavřel nad úrovní 14, což reflektuje přibývající nervozitu na trhu. Akcie Facebooku poprvé překročily 50 dolarovou hranici za kus. Za poslední rok vzrostly akcie Facebooku o 85 procent a počítá se s dosažením až 60 dolarové hranice. Pozitivní nálada z USA se přenesla i do Evropy, kde akciové trhy otevírají v kladných číslech (FTSE100 + 0,03%, CAC +0,28%, DAX + 0,24%).

Evropskou scénoui nadále cloumá italská krize. Dnes se sejde premiér Enrico Letta s prezidentem a budou muset vymyslet, jak řešit případnou rezignaci poslanců ze strany Silvia Berlusconiho. Ti hodlají opustit vládní koalici v případě, že Berlusconi bude vyloučen z parlamentu.

Japonský jádrový index spotřebitelských (CPI) posílil v meziročním srovnání v srpnu o 0,8 procenta a dosáhl tak nejrychlejšího růstu za posledních 5 let. Jde již o třetí měsíc po sobě, kdy inflace v zemi vycházejícího slunce rostla a premiér S. Abe tak může být spokojený. Inflační cíl zůstává na 2,0 procentech. Japonsko využívá k dosažení této hranice uvolněnou monetární politiku a do tamní ekonomiky proudí jako stimul 70 miliard dolarů měsíčně.

Ceny domů ve Velké Britániirostly v září po páté v řadě a dosáhly meziměsíční expanze o 0,9 procenta. Ekonomové počítali pouze s 0,5 procentním zlepšením. Ve čtvrtletním srovnání si ceny domů připsaly 2,1 procentní zisk a v meziročním dokonce 5,0 procent.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

  • 11:00 Projev šéfa ECB Maria Draghiho
  • Aukce italských 10letých dluhopisů
  • 11:45 Projev člena FOMC Evanse
  • 14:30 Index PCE USA (inflace)
  • 14:30 Výdaje spotřebitelů v USA
  • 14:30 Proslov člena FOMC Rosengrena
  • 15:55 Revidovaný index spotřebitelské důvěry USA (Univerzita Michigan)


EUR/USD pokračuje v cestě klesajícím trendovým kanálem. V průběhu dnešní seance se očekává pokračování v nastoleném intradenním trendu. Výhled by mohla změnit zvýšená volatilita v případě projevu Maria Draghio a Evanse. Lze očekávat pohyb kolem úrovně 1,35, na které leží i klouzavý průměr 100.


GBP/USD
se obchoduje v úzkém boxu mezi úrovní 1,60 a 1,6150. Trh je do pouštění této konsolidace bez jasnějšího intradenního trendu a obchoduje se do strany. Proražení nad rezistenci 1,6150 by otevřelo prostor k dalšímu posílení, naopak prolomení podpory by vyvolalo návrat k rostoucí trendové linii.

AUD/NZD v nejbližší době otestuje podporu 1,1263, jejíž prolomení by mohlo vyvolat oslabení k majoritnímu supportu 1,1208. Tato úroveň již byla v minulosti několikrát testována a mohla by tak znovu zastavit nápor prodávajících. Do té doby zůstává výhled negativní.

Akciový index DAX se drží poblíž horní hrany trendového kanálu. Na denním grafu je viditelná medvědí divergence na MACD a trh by mohl pokračovat v korekci k hladině podpory 8480. Od této podpory se prozatím počít s pokračováním v posilování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.