Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY a ZLATA

29.11.2013 | 09:25 0 Komentářů

Podnikatelská nálada uvnitř eurozóny i nadále sílí a v tomto měsíci dosáhla nejlepšího výsledku od srpna 2011. Průzkum provedla Evropská komise, sentiment se polepšil o 0,8 bodu na 98,5 bodu. Výsledek tak byl dokonce o 0,5 bodu vyšší, než očekávali ekonomové. Nárůst byl tažen hlavně výbornou náladou v sektoru služeb (20měsíční maximum PMI) a ve výrobním sektoru (27měsíční maximum PMI). Mírný pokles byl naměřen jen na indexu spotřebitelské důvěry. Kritici varují před neodpovídajícím růstem nálady k výkonu ekonomiky. Přeci jen poslední data HDP za třetí kvartál byla zklamáním, když vykázala zpomalení na růst jen o 0,1 procenta.

Japonská inflace dosáhla v říjnu nejrychlejšího tempa růstu za posledních 5 let. V meziročním porovnání došlo ke zvýšení cenové hladiny (CPI) o 0,9 procenta (očištěný výsledek o ceny potravin), oproti září tak jde o 0,2 procentní zrychlení. CPI očištěné o ceny ropy a potravin posílilo na meziroční bázi o 0,3 procenta a dosáhlo největšího růstu od srpna 1998. Lámání rekordů však stále neznamená výhru. Japonská centrální banka totiž cílí na 2,0 procentní inflaci a je pravděpodobné, že ještě více uvolní monetární politiku, aby svého cíle zaručeně dosáhla.

V Japonsku byla zveřejněna i průmyslová produkce, ta v říjnu meziměsíčně expandovala o 0,5 procenta. Stále ale platí, že domácí poptávka kompenzuje výpadky exportu. Výsledek byť je pozitivní, tak je zklamáním, kvůli předcházejícím vysokým odhadům. Ekonomové favorizovali 2,0 procentní zisk. V listopadu i prosinci by měl rostoucí trend vydržet. Průzkum Ministerstva obchodu ukázal, že listopad by mohl posílit o 0,9 procenta a prosinec dokonce o 2,1 procenta.

Německé maloobchodní tržby se v minulém měsíci zmenšily o 0,8 procenta. Tento výsledek lze označit za šokující, vzhledem k 0,5 procentním odhadům růstu.  Maloobchodní tržby ztratily již po páté v řadě a německá ekonomika tak musí hledat podporu jinde.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

  • 10:00 Italská nezaměstnanost
  • 11:00 Index CPI v eurozóně
  • 11:00 Nezaměstnanost eurozóny
  • 14:30 Kanadské HDP


EUR/USD stále odolává medvědímu tlaku. Včerejší seance prolomila psychologickou úroveň 1,36, avšak nelze hovořit o silném nákupním sentimentu. Trh je v dvojnásobné medvědí divergenci s oscilátory a i vzhledem k formaci rostoucího klínu, lze doporučit čekání na proražení této konsolidace.

GBP/USD jde stále neochvějně na sever. Trh čerpá ze silných podpor a rostoucího trendového kanálu. Býci již nejsou daleko od dosažení kulatého čísla 1,64. GBP/USD se však po proražení konsolidace (1,6250) ani rezistence 1,63 nezastavil a neodpočíval. Vzhledem k momentální překoupenosti by trhu prospěla revize zisků. Střednědobý výhled na tomto páru je však jasně rostoucí a očekává se překonání úrovně 1,64.

AUD/JPY konsoliduje uvnitř symetrického trojúhelníku. Intradenní vývoj ukázal proražení klesajícího trendového kanálu, k němuž se nyní tvoří throwback. Trh by mohl najít podporu i na hladině 92,69, odkud je cesta volná k 93,54. Uzavření pod 92,69 by negovalo pozitivní výhled.

Zlato ztrácí sílu uvnitř intradenního kanálu. Z hlediska střednědobého trendu je trh pod prodejním tlakem a začíná mít tendence ke změně trendu. V dnešní seanci sehraje důležitou roli podpora 1 236,36, při jejímž proražení lze počítat s dosažením dna kanálu. V průběhu dnešní seance se však neočekává opuštění kanálu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.