Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, AUD/USD, USD/JPY a ZLATA

15.01.2014 | 09:45 0 Komentářů

Včerejší večerní seanci naplnily projevy členů FOMC. Prezident filadelfské pobočky Fedu Charles Plosser řekl, že věří v silnější ekonomický růst a výraznější snížení nezaměstnanosti v tomto roce. Osobně by také raději viděl redukování kvantitativního uvolňování (QE) v rychlejším tempu, než se obecně očekává. Nezaměstnanost by podle Plossera měla klesnout v závěru roku až k 6,2 procentům. Inflace by naopak měla posílit ke 2,0 procentům a HDP expandovat o 3,0 procenta. Ještě otevřeněji hovořil prezident dallaské pobočky Fedu Richard Fisher. Ten napřímo řekl, že kvantitativní uvolňování by mělo být ukončeno, jak nejrychleji to půjde i za cenu vyvolání paniky na akciových trzích. Podle Fischera totiž hrozí vytvoření cenové bubliny, které by ukončení QE udělalo velmi složitým. Fisher je obecně znám svým negativním postojem k programu QE.

Americké akcie napravily včera pondělní zaváhání a předvedly zatím nejlepší den letošního roku. Nahoru jim pomohl dobrý výsledek maloobchodních tržeb za prosinec (+0,2 procenta m/m), které zklidnili situaci po rozporuplném pátečním výsledku z trhu práce. Včera také reportovaly významné finanční instituty. Výsledek JPMorgan Chase byl velkým zklamáním, kvartální profit se propadl o 7,3 procenta. Toto číslo je však potřeba přijmout s nadhledem, protože odráží vyplacení vysoké pokuty za odsuzující rozsudek ve věci neohlášení podezřelého chování Bernieho Madoffa. Wells Fargo, největší hypotéční zprostředkovatel, posílil své zisky ve čtvrtém čtvrtletí o 11 procent díky menšímu počtu nesplácejících hypoték. S&P 500 včera získalo 1,08 procenta, Dow Jones 0,71 procenta a nejlepšího výsledku dosáhl Nasdaq, když expandoval o 1,69 procenta.

Chuť nakupovat akcie se po americké seanci přenesla i do Japonska, kde akciový index Nikkei posílil o 2,51%. Pozitivní náladu vlila trhům i Světová banka, která uvedla, že svět čeká v roce 2014 poprvé za 5 let od finanční krize rychlejší ekonomický růst, a to hlavně díky rozvinutým zemím.

Tradiční každoroční projev má za sebou francouzský prezident Francois Hollandea více než jeho ekonomický výhled zajímala novináře údajná aféra s francouzskou herečkou. Nicméně Hollande přiznal, že se chystá snižovat korporátní daně, ale také omezit veřejné výdaje. Rád by harmonizoval zdanění právnických osob s Německem a zároveň s ním vytvořil „joint venture“ k řízení přenosu obnovitelné energie. V letech 20015 až 2017 by se měly výdaje státu snížit o dalších 50 miliard eur, výrazně se tak zvýšila finální částka z původně plánovaných 14 miliard.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

  • 11:00 Obchodní bilance eurozóny
  • 14:30 Americký index cen výrobců (PPI)
  • 14:30 Výrobní index oblasti New Yorku (Empire state)
  • 15:15 Projev guvernéra BOE (Carney)
  • 20:00 Béžová kniha Fedu


EUR/USD sice v průběhu asijské seance znatelně oslabilo, nicméně stále zůstává v sevření klouzavého průměru 100 a Fibonacciho úrovně 23,6. Do proražení Fibonacciho podpůrné úrovně je v platnosti možná reakce na předcházející dvojité dno a posílení k rezistenční trendové linii. Výhled by tedy negovalo uzavření pod 1,3625.

AUD/USD po vytvoření falešného průrazu na mírně rostoucí kanál opět padá směrem na jih. Trh selhal při proražení odporu 0,90 a znovu se tak obchoduje uvnitř vlajkové formace, která značí budoucí pokračující výprodej. V dnešní seanci i přes střednědobý skeptický vývoj dojde k otestování silné podpůrné úrovně. AUD/USD otestuje proraženou dlouhodobou klesající linii společně se dnem kanálu. To společně s přeprodaným oscilátorem dává při otestování šanci na mírné posílení.

 

USD/JPY se včera velmi silně odrazilo od podpůrné trendové linie a vyrazilo za klouzavým průměrem 100. Trh se v dnešní seanci bude muset rozhodnout, zda naváže na krátkodobý sentiment, což by znamenalo platnost červeného kanálu a konec silného růstu, nebo naopak bude tuto formaci ignorovat a dále pokračovat ve střednědobém rostoucím kanálu. Kritická tak bude reakce na souběh horní hrany klesajícího kanálu se středovou linií býčího kanálu a odporem 105,00.

 

Zlato dnes ukáže, jestli je úvaha o možném vytvoření rostoucího klínu reálná. V průběhu seance by mohlo dojít k otestování podpory 1 235,00, jejíž odolání bude klíčové. Ideálním scénářem by bylo pokračování ve formaci do zóny 1 260 – 1 270, u které by došlo k průrazu dolů a zároveň by se vyplnila medvědí divergence na MACD.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.