Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD

30.12.2013 | 10:30 0 Komentářů

Japonský akciový trh navázal v pondělí ráno na pozitivní páteční americkou seanci, když index Nikkei 225 uzavřel na nových 6letých maximech (16 291,31). V Japonsku tak šlo o definitivní uzavření letošní obchodní sezóny, protože v zemi počínajíc úterým začínají 4denní svátky, v jejichž průběhu bude akciový trh uzavřen. Znovuotevřen bude až v pondělí 6. ledna 2014. Japonský akciový index Nikkei si tak letos připsal 57 procentní zisk, čímž se stal rok 2013 pro něj nejziskovějším od 1972. Nová 5letá maxima byla dosažena i na měnovém páru USD/JPY, kde byla prolomena úroveň 105. Jen rovněž ztrácel vůči euru, měnový pár EUR/JPY tak dosáhl v pátek 5letých maxim (145,675) a švýcarskému franku (CHF/JPY = 118), kde měnový pár dosáhl 30 letých maxim.

Americké akciové indexy rovněž dosáhly v pátek nových historických maxim, když nejširší index S&P 500 dosáhl nové maximální hodnoty 1844,89 bodu a Dow Jones 16 529,01bodu. Ziky se jim ale nepodařilo udržet a uzavřely trochu níže. Na druhé straně výnosy z amerických 10letých dluhopisů se vyšplhaly nad 3 procenta, což je nejvíce od července 2011. Trh bondů tak reaguje na plánované snížení objemu programu měnového uvolňování, v rámci něhož bude americká centrální banka vytvářet každý měsíc počínajíc lednem o 10 mld. USD nižší poptávku po těchto aktivech. Právě 10leté státní dluhopisy se používají nejčastěji na odvození výše úrokové míry pro hypotekární půjčky a jiné spotřebitelské úvěry.

V rozhovoru uveřejněném v neděli uvedl šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi, že momentálně nevidí urgentní důvod pro další snižování úrokové sazby ve společné měnové unii. Rovněž prohlásil, že unii nyní nehrozí deflace. Nejbližší data o vývoji cenové hladiny budou zveřejněna 7. ledna, přičemž již v pátek uveřejní data o inflaci Itálie – čtvrtá největší ekonomika unie.

Dnes by naši pozornosti neměla uniknout data o počtu čekajících prodejů domů z USA v 16:00.

Nejdůležitější data tohoto týdne:

  • Úterý: 16:00 – Spotřebitelská důvěra USA
  • Čtvrtek: 14:30 – Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti USA
  • Pátek – proslov šéfa Fedu Bena Bernankeho


Měnový pár EUR/USD dosáhl minulý týden nových 2letých maxim, když v pátek vyletěl na úroveň 1,38922, nejvýš od října 2011. Výstřel na konci roku pravděpodobně odzrcadluje úpravy pozic evropských bank, které patrně stahují kapitál zpátky do vlasti před zátěžovými testy, které je čekají v roce 2014. Euro si letos připsalo 4 procenta zisku vůči americkému dolaru a má tak za sebou druhý ziskový rok v řadě. Po minulotýdenním posílení bychom se mohli dočkat návratu k trendové linii (oranžová) a otestování kulatého čísla 1,37. Možnost oslabení naznačuje i medvědí divergence.

Tento týden musíme opět očekávat na trzích menší likviditu v důsledku oslav nového roku, která se navrátí do normálu až příští týden. Přehled obchodních hodin pro tento týden u Bossy pro jednotlivé instrumenty naleznete zde:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.