Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Ranní přehled událostí

24.04.2013 | 10:03 0 Komentářů

Americké akciové trhy včera zavřely v kladných číslech, když USA zveřejnily pozitivní data z trhu bydlení. Poptávka Američanů se v březnu zvýšila hlavně po nových nemovitostech. Všechny sektory indexu S&P 500 zavřely v černých číslech, přičemž nejvíce posílil finanční a technologický sektor.

Počet prodaných nových domů v USA vzrostl v březnu o 1,5 procenta na sezónně upravených 417 000 jednotek. Včerejší výsledek je tak mírným zlepšením po 7,6 procentním propadu v únoru. V meziročním srovnání s březnem 2012 posílil prodej o 18,5 procenta, což svědčí o síle trhu s bydlením.

Vývoj amerických akciových indexů včera ovlivnila falešná zpráva, že v Bílém domě vybuchly dvě bomby a prezident Barack Obama je zraněn. Na tuto nepravdivou informaci reagoval index Dow Jones okamžitým tříminutovým výprodejem a ztratil 143 bodů.  Obdobná reakce byla vidět i na nejširším indexu S&P 500. Zpráva se objevila na Twitteru americké zpravodajské společnosti AP, poté co se hackeři nabourali do jejího systému. Na několikaminutovém výprodeji stihly participovat jenom automaty.

Obr.: 30minutový graf amerického akciového indexu Dow Jones

DJ

Na pozitivní vývoj v Americe reagovala i Asie, kde posílila většina hlavních indexů. Japonský Nikkei hlavně díky slábnoucímu jenu atakuje stále vyšší hodnoty. Po překonání úrovně 13 850 je na úrovni 5letých maxim.

V Evropě bude dnes primárně sledován německý index IFO, poté co největší ekonomika eurozóny vykázala minulý týden horší index ZEW a včera zklamal i index nákupních manažerů (PMI).

V Itálii dnes opětovně zvolený prezident Giorgio Napolitano pravděpodobně zveřejní svůj návrh na nového premiéra po včerejší celodenní diskuzi v parlamentu. Největší šance má bývalý premiér Giuliano Amato. Pro Itálii je ale nejdůležitější, aby nová vláda měla dostatečnou podporu v obou komorách parlamentu a byla schopná prosadit potřebná úsporná opatření. Itálie je po Řecku druhá nejzadluženější země eurozóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.