Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Ranní přehled nejdůležitějších událostí z finančních trhů

03.05.2013 | 09:30 0 Komentářů

Evropská centrální banka (ECB) včera snížila úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,5 procenta. Stalo se tak poprvé za posledních 10 měsíců, pod tlakem negativních ekonomických zpráv přicházejících ze všech stran Evropy. ECB chce dodat bankám dostatečnou likviditu, aby byly schopné půjčovat i menším společnostem.

Šéf ECB Mario Draghi ve svém projevu přiznal, že slabý ekonomický sentiment pořád v eurozóně přetrvává a je nutné k tomu přijmout opatření. Podle Draghiho panoval ve vedení banky rozsáhlý konsensus podporující snížení úrokových sazeb. Jedním z největších důvodů pro tento krok je rekordní nezaměstnanost 12,1 procenta v eurozóně a také nízká inflace 1,2 procenta. Dalším nezpochybnitelným faktorem je nemožnost zejména jižních států užívat úrokové sazby stejně dobře jako severští sousedé. V jižních státech vládne ekonomická recese a banky i přes už tak nízké úrokové sazby velmi riskují při svých úvěrech. Včerejší ponížení sazeb by jim tak mělo ulehčit půjčování.

Draghi také řekl, že ECB má pouze omezené možnosti a může zemím eurozóny pomoci limitovaně. Hlavní tíha zodpovědnosti pak leží na jednotlivých vládách, které musejí přijít se strukturálními reformami. Šéf ECB znovu připomněl důležitost již několikrát diskutovaného tématu o bankovní unii, díky níž by se ECB významně rozšířily pravomoci.

Evropská komise dnes zveřejní svoji jarní předpověď ekonomického růstu společné měnové unie a výhled vývoje inflace, nezaměstnanosti a veřejných financí.

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl nejníže od ledna 2008, když ubylo 16 000 žádostí a pro podporu zažádalo jen 342 250. Dnes nás čeká v USA NFP report (ve 14:30), který je pravděpodobně vůbec nejdůležitější zprávou z americké ekonomiky. USA ve zprávě zveřejní počet nově vytvořených míst mimo zemědělství. Odhady ekonomů mírně poklesly a nyní se očekává zisk kolem 140 000 míst.

V dnešním intradenním obchodování hraje velmi důležitou roli hladina 1,3116. Tam by totiž cena mohla zkorigovat, vytvořit nižší vrchol a pokračovat k 1,30. Případné proražení a pokračování výše by se mohlo vracet k rezistenci 1,32. Tento býčí pohyb by byl pravděpodobně zaviněn špatným výsledkem NFP reportu.

 


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.