Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Ranní přehled nejdůležitějších událostí z finančních trhů

30.04.2013 | 10:05 0 Komentářů

Rozjednané prodeje domů v USA stouply v březnu o 1,5 procenta a znovu potvrdily rostoucí sílu trhu s bydlením. Tento výsledek neočekávali ani ekonomové, kteří věřili v 1 procentní růst po 0,4 procentní kontrakci z února. Osobní výdaje a příjmy vzrostly shodně o 0,2 procenta ve třetím měsíci tohoto roku.

Důvěra v trhy výrazně posílila v Itálii, kde se konečně podařilo sestavit vládu a skončilo tak dvouměsíční trápení a nově sestavené italské vládě pod vedením Enrica Lettu  byla vyslovena důvěra. Italské desetileté výpůjční náklady klesly na nejnižší bod od října 2010, když se dostaly na 3,94 procenta z předchozích 4,66 procent. Italský ministr financí Fabrizio Saccomanni plánuje snižovat daňovou zátěž, zkracovat veřejné výdaje a snížit výpůjční náklady, Itálie tak dostává druhou šanci k nové cestě za prosperitou. Čerstvě svolený premiér prohlásil, že bude v Evropě prosazovat cestu pro-růstových stimulů před výdajovými škrty.

Negativní zpráva přišla včera od Evropské Komise, která vydala po druhé za sebou zprávu o klesající důvěře v eurozónu. Německá důvěra v eurozónu dokonce klesla na 2,3 bodu, překvapením je Portugalsko, kde naopak důvěra v evropské hospodářství vzrostla již čtvrtý měsíc po sobě.

Německé maloobchodní tržby klesly v březnu v meziměsíčním měření o 0,3 procenta. Negativně tak navázaly na 0,6 procentní propad z února. Ve meziročním srovnání klesly tržby dokonce o 2,8 procenta. Naopak výdaje ve Francii v březnu meziměsíčně posílily o 1,3 procenta ve srovnání s únorem, kdy poklesly o 0,2 procenta.  Ekonomové očekávali růst ve výši 0,2 procenta. Německá spotřebitelská důvěra měřena indexem GFK dosáhla 6,2 bodu, což je nejvíc za posledního půl roku.

Akciové trhy v USA i v Evropě posilují v naději, že centrální banky podpoří ekonomický růst. Americká centrální banka (Fed) dnes zahajuje dvoudenní zasedání, jehož výsledek bude zveřejněn ve středu večer. Investoři doufají, že stagnující situace na tamním trhu práce a vládní škrty, které šlapou na brzdu ekonomickému růstu, by mohly přimět Fed k vyšším měnovým stimulacím.
Od Evropsky centrální banky (ECB) se rovněž očekává, že ve čtvrtek sníží úrokové sazby a podpoří tak hospodářství, které je již přes rok v recesi.

Eurodolar se znovu během asijské seance přiblížil k rezistenci 1,3116, kterou již poněkolikáté nezvládl překonat. EUR/USD se tak i nadále drží v konsolidačním pásmu a vyhovuje spíše netrendovým obchodníkům. V případě, že by dnešní odraz od rezistence zafungoval jako v minulosti, tak je velmi pravděpodobné, že se podívám zpět k supportu 1,297.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.