Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Ranní přehled: 30/11/2010: CME, banky

30.11.2010 | 09:47 0 Komentářů

Index PX: 1 119 bodů (-0,7 % d/d); objem: 1 294 mil. Kč

Komentář k trhu
Jen krátké nadechnutí si včera „užily“ evropské trhy bezprostředně po otevření, než se nálada prudce zhoršila a ztráty na hlavních trzích dosáhly až 2 %. Schválení 85 mld. EUR pomoci pro Irsko tak investorům nepřineslo větší útěchu, když vysoké zadlužení trápí kromě nejčastěji citovaných zemí i státy jako Itálie a Belgie. Výnosy ze státních dluhopisů rostly ve všech problémových státech o více než 20 bazických bodů. Pražská burza se však dokázala zdržet většího propadu, situaci zachránila Komerční banka, která díky kupcům dokonce posílila o 1,6 % (4 115 Kč). Erste Bank sice ráno vypadala velice slibně, když zamířila na 778 Kč poté, co lepší výsledky reportovala rakouská Raiffeisen Bank, nicméně zhoršený sentiment ji strhl k 760 Kč (-1,9 %). Největší ztrátu si připsalo CETV, které tak stále míří k dnešní úpravě indexu MSCI Czech Republic a EM. Oporou není ani neustále sílící dolar. Akcie společnosti odepsaly při nadprůměrném objemu 4 % a zakončily na 350,1 Kč. ČEZ ztratil 0,8 % (763 Kč). NWR, jež získalo sníženou cílovou cenu od Goldman Sachs (246 Kč), oslabilo o nepatrných 0,5 % (206 Kč). Včerejší neúspěšné ukončení nabídky na polský důl Bogdanka tak zřejmě bylo trhy již očekáváno a nezpůsobilo větší reakci.

CME: Negativní (Analytik: Pavel Ryska)
Společnost Central European Media Enterprises (CME) bude k dnešnímu datu vyřazena z indexů MSCI EM a MSCI ČR (indexy Morgan Stanley). Jen připomínáme, že se celkově sníží váha ČR v indexu MSCI EM, a to převážně kvůli vyřazení CME. Zpráva o vyřazení je známa od 11.11. a již se projevila výrazným poklesem ceny akcie (o více než 17 % od oznámení). Je patrné, že díky vyřazení může dojít k rebalancování investorské struktury u titulu, což může přinejmenším krátkodobě vytvořit prodejní tlak. Indexy MSCI jsou sledovány některými investory, a ti budou nuceni své portfolio přeskupit na základě úpravy indexu. Očekáváme, že by dnes mohl případný tlak gradovat. Nicméně při uplynutí dané události by mohlo docházet k postupné stabilizaci či pohybu v rámci sentimentu či fundamentu společnosti.

Banky (Analytik: Milan Lávička)
Česká národní banka zveřejnila výsledky pravidelných zátěžových testů bankovního sektoru, z kterých vyplývá, že české banky jsou v dobré kondici a bez výraznějších problémů by ustály i budoucí nepříznivý vývoj ekonomiky. V krizovém scénáři, který počítá s nepříznivým vývojem domácí i zahraniční ekonomiky, nejistotou na finančních trzích a problémy dalších států s vládními dluhy by kapitálová přiměřenost sektoru jako celku stále zůstala výrazně nad minimálními požadavky regulátora (8 %). Některé banky by se však mohly dostat pod tuto hranici a celkem by musely navýšit kapitál o 10,5 mld. Kč, což je vzhledem k velikosti sektoru nevýznamná částka (tři největší české banky v minulém roce dosáhly dohromady čistého zisku 33,5 mld. Kč). Při srpnových testech byla potřeba kapitálu v nejhorším scénáři 3,5 mld. Kč, nicméně tentokrát byla kritéria stanovena ještě přísněji. Zpráva nepřinesla žádné překvapivé informace a jen opět potvrdila stabilitu českých bank.

Ratingová agentura Moody’s zvýšila výhled ratingu českého bankovního sektoru z „negativní“ na „stabilní“. Mezi důvody agentura uvedla pozitivnější náhled na vývoj české ekonomiky, ziskovost bank a stabilizaci kvality aktiv. Zároveň došlo ke stejnému zvýšení výhledu ratingu u Komerční banky a ČSOB. Zprávu považujeme z pohledu bank za neutrální, jelikož reflektuje dlouhodobý pohled trhu na české banky.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.