Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Ranní přehled: 30/01/12; ČEZ

30.01.2012 | 08:39 0 Komentářů

Komentář trhu
Pražská burza v pátek nenašla sílu k růstu, když investoři raději před víkendem nenastupovali do dlouhých pozic. Index PX ranní ztráty napřed mírně snížil, v druhé polovině dne však opět propadl a uzavřel slabší o 1,05 %. K uklidnění trhů přispěl eurokomisař Oli Rehn, který naznačil, že k dohodě o snížení řeckého dluhu by mohlo dojít o víkendu. Investoři nicméně stále vidí riziko bankrotu Řecka, které by mohlo být následováno Portugalskem. K vybírání zisků pak ještě povzbudila data o růstu HDP USA za 4Q, když největší ekonomika namísto očekávaných 3 % vzrostla anualizovaně o 2,8 %. Zajímavé obchodování v rámci pražské burzy proběhlo na Erste Group, která se z ranních 425 Kč dostala až na 445 Kč a na konec uzavřela na 432,3 Kč (-2 %), Komerční banka odepsala 0,2 % (3 703 Kč). Bankovní sektor byl zasažen snížením cílovek některých evropských bank od JP Morgan. ČEZ nenásledoval růst výrobců elektřiny a uzavřel beze změny na 763,3 Kč. Telefónica odevzdala 0,4 % (378,6 Kč).

ČEZ: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
ČEZ vyčlení obnovitelné zdroje v ČR (malé vodní zdroje, solární elektrárny a ostatní obnovitelné zdroje) v hodnotě aktiv kolem 10 mld. Kč do samostatné společnosti. Podle finančního ředitele společnosti ČEZ Marina Nováka neplánuje ČEZ IPO této divize obnovitelných zdrojů. Minoritní podíl v obnovitelných zdrojích bude nabídnut kvalifikovaným investorům (finanční instituce, penzijní fondy). K transakci by mohlo dojít v letech 2016-2020. ČEZ by tím rád financoval rozvoj obnovitelných zdrojů v zahraničí (hlavně větrné elektrárny v Polsku, Německu a Rumunsku) a také dostavbu jaderné elektrárny Temelín. O možném vyčlenění obnovitelných aktiv do samostatné jednotky a následném prodeji minoritního podílu se na trhu již spekulovalo. Zpráva byla zveřejněna v pátek během obchodní seance, neočekáváme podstatný dopad na dnešní obchodování.

Komentář k americkému trhu (Vratislav Vácha)
Americké akcie vymazaly počáteční ztráty způsobené horšími makrodaty, konkrétně nižším než předpokládaným růstem HDP za 4Q (2,8 % proti očekávání 3,0 %) a nižší osobní spotřebou (2,0 % vs. 2,4 %) poté, co administrativa amerického prezidenta Obamy ohlásila uvolnění pravidel na refinancování půjček na domácnosti prostřednictvím agentur Fannie Mae a Freddie Mac. Velká aktivita byla vidět na akciích čínských vyhledávačů Baidu (+6,0 %) a Sina (+13,3 %), podle trhu spojená s finálními přípravami případného IPO Facebooku. Pozitivně se vyvíjely i akcie Zyngy (+5,4 %), která zavřela nad upisovací cenou z IPO. V indexu S&P 500 (-0,2 %, 1 316 b.) rostly akcie financí, základních materiálů, naopak klesaly defenzivní sektory, utility, společnosti spotřebního zboží a telekomunikací. Dow Jones uzavřel slabší o 0,6 % na 12 660 bodech, Nasdaq jako jediný posílil o 0,4 % (2 817 b.) Posilovalo zlato, stříbro a Euro proti americkému dolaru.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.