Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Ranní přehled 27/06: ČEZ, Unipetrol, NWR, Zentiva, Makro

27.06.2008 | 11:05 0 Komentářů

Index PX: 1 480 bodů (pokles o 2,0 % d/d), objem: 3 234 mil. Kč.
ČEZ: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
ČEZ dle deníku HN již tento podzim zahájí kroky, aby mohl rozšířit jaderné elektrárnu Temelín a Dukovany. Prvním krokem by mělo být zveřejnění studie dopadů na životní prostředí (EIA). Tu má ČEZ již připravenou. ČEZ předloží tuto studii, až debatu o jádře připustí Strana zelených Ta by mohla k debatě o jaderné energetice v ČR přistoupit po zveřejnění zprávy Pačesovy komise (v ní jsou zástupci Zelených). Nyní však jakoukoli debatu o jádře blokuje koaliční smlouva, do které Strana zelených prosadila pasáž, že se s jadernou energetikou nepočítá. Na podzim by se dle HN měla rozběhnout debata, zda tento bod nepřehodnotit. Dle našeho názoru se ČR bez rozšíření využití jaderné energetiky v dlouhodobém horizontu neobjede. Dá se očekávat, že stejné doporučení dá vládě i Pačesova komise.
Unipetrol: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Řádná valná hromada Unipetrolu včera schválila hrubou dividendu ve výši 17,65 Kč/akcii (6,8% dividendový výnos), což je vyšší částka, než jsme očekávali (10-15 Kč). Unipetrol tak vyplatí na dividendách téměř celý nekonsolidovaný nerozdělený zisk, který měl ke konci roku 2007 (3,2 mld. Kč, 17,69 Kč/akcii). Důležitou a očekávanou informací bylo, k jakému dni má akcionář právo na tuto dividendu, – schválen byl poslední den nákupu dividendy k 23.6. (standardní vypořádání T+3). Dividenda je splatná 29. srpna 2008. Dividenda nic nemění na zpětném odkupu vlastních akcií, který by společnost mohla dle slov generálního ředitele Vleugelse provést ve 4Q08 (5-10 % akcií). Akcie Unipetrolu včera zareagovaly poklesem (5,6 % d/d), protože akcie již včera neměly nárok na dividendu.
NWR: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Společnost NWR včera oznámila, že jí byla udělena těžební licence na polský důl Debiensko. NWR tak potvrdila zprávy o udělení licence, které již ve středu přinesly světové agentury. NWR získala těžební licenci na důl Debiensko (zásoby 190 mil. tun uhlí) na 50 let. Společnost počítá s roční těžbou 4 mil. tun koksovatelného uhlí. To je uhlí vysoké kvality, což se odráží v jeho ceně. Tento objem je 60 % produkce NWR v dolech OKD na severu Moravy. Počítáme, že těžbu společnost zahájí za 5 let. Informace o udělení těžební licence je již trhu známa, proto nepočítáme s dopadem na obchodování s akciemi NWR.
Zentiva: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Vaníček)
Sanofi-Aventis Europe (24,9% vlastník Zentivy) a někteří akcionáři z řad managementu Zentivy (5,9% podíl) zrušili akcionářskou smlouvu, která obsahovala určitá omezení tíkající se převoditelnosti akcií Zentivy v držení smluvních stran, jakož i určitá velmi omezená ujednání o hlasování.
Tento krok považujeme za nutný a logický v případě učinění nabídky Sanofi-Aventis akcionářům Zentivy na převzetí akcií společnosti, jelikož jinak by management v určitých případech nebyl schopen nakládat se svými akciemi. Zprávu vnímáme jako neutrální. Nadále se vyčkává na další kroky obou potenciálních zájemců (PPF a Sanofi-Aventis) o převzetí Zentivy. V současné době je aktuální dobrovolná nabídka PPF za 950 Kč/akcii a připravovaná protinabídka ze strany Sanofi-Aventis za 1 050 Kč/akcii. Prozatím doporučujeme investorům akcie držet a vyčkat dalších kroků.
ČNB – úrokové sazby beze změny (Analytik: Petr Sklenář)
Bankovní rada ČNB podle očekávání ponechala ve čtvrtek úrokové sazby beze změny (2T repo na 3,75 %). Hlavním faktorem pro aktuálně stabilní úrokové sazby je vysoký kurz koruny. Podle našeho názoru úrokové sazby zůstanou do konce roku beze změny.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.