Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Ranní přehled 27/02: Erste Bank, CME, CEZ, Unipetrol, KB, AAA Auto

27.02.2009 | 10:53 0 Komentářů

Index PX: 643 bodů (nárůst o 0,1 % d/d), objem: 824 mil. Kč.
 
Erste Bank: Pozitivní zpráva (Analytik: Milan Lávička)
Dnes zveřejněné výsledky Erste Bank jsou v souladu s dříve oznámenými předběžnými údaji a očekáváním trhu. Návrh dividendy ze zisku roku 2008 je 0,65 EUR na akcii (8,5% hrubý dividendový výnos), což je více, než jsme očekávali (0,5 EUR). Vzhledem k nejistému makroekonomickému vývoji Erste nestanovila žádný krátkodobý ani dlouhodobý výhled. Přecenění portfolia cenných papírů ABS/CDO mělo za celý rok 2008 negativní dopad do výsledovky banky 158 mil. EUR (0,5 EUR na akcii; 92 mil. EUR ve 4Q) a do vlastního kapitálu 549 mil. EUR (6,5 % vlastního kapitálu; 381 mil. EUR ve 4Q).
Erste dále oznámila, že podepsala dohodu s rakouskou vládou o vydání podílových certifikátů ve výši 2,7 mld. EUR, což navýší vlastní kapitál banky na 10,7 mld. EUR (+34 %). Jak již bylo oznámeno dříve, jedná se o certifikáty s 8,0% úrokovým výnosem bez hlasovacích práv a možnosti přeměny na běžné akcie, takže nedojde k naředění stávajících podílů akcionářů.
Celkově výsledky hodnotíme jako pozitivní. Nižší čistý zisk a negativní faktory jako odpis goodwillu či opravné položky již byly oznámeny dříve. Naopak pozitivně překvapila výše dividendy, a podmínky dohody s vládou o navýšení kapitálu také vnímáme pro Erste příznivě. Akcie Erste by tak dnes mohly reagovat jistou korekcí předešlých ztrát.
 

kons., IFRS (mil. EUR)
2008
r/r
odhad AFT
odhad trhu

Celkové provozní výnosy
6 999
13,7%
6 993
7 008

   Čisté úrokové výnosy
4 913
24,5%
4 823
4 839

   Výnosy z poplatků
1 971
6,1%
2 010
1 985

Celkové provozní náklady
-4 002
9,9%
-4 002
-4 010

Opravné položky
-1 071
135,6%
-1 168
-1 080

Čistý zisk*)
860
-26,8%
862
860

Zdroj: EB, projekce a výpočty ATLANTIK FT. *po menšinových podílech.
 
CME: Negativní zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
Ratingová agentura S&P snížila rating CME z  BB na BB- a nevyloučila další snížení ratingu (negativní výhled). Hlavním důvodem je především obava ze zhoršení provozní výkonnosti v souvislosti s prudkým propadem kurzů lokálních měn, který způsobil zvýšení poměru zadluženosti (hrubý dluh/EBITDA). Dle CME snížení ratingu nebude mít za následek předčasné splacení dluhu ani změnu podmínek dluhu. Může ale vést k vyšším úrokovým sazbám či obtížnějšímu přístupu k financování v budoucnu. V listopadu 2008 S&P změnila výhled ratingu z neutrálního na negativní. Navzdory snížení ratingu nečekáme výraznější reakci investorů, kteří se teď spíše zaměřují na očekávané zhoršení hospodaření společnosti z důvodu probíhající ekonomické recese. Akcie CME včera obchodování v USA zakončily na 5,6 USD (124 Kč).
 
ČEZ: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
ČEZ včera zveřejnil novou možnost fixace, která nabízí zákazníkům z řad maloobchodu a domácností fixovat si cenu silové elektřiny na rok 2010 s 15% r/r poklesem. Za zvýhodněnou nabídkou stojí pokles ceny silové elektřiny v mezidobí (z 57 EUR/MW na současných 42 EUR/MW). Celková cena (včetně regulovaných poplatků),  kterou budou zákazníci z řad domácností platit v roce 2010, by tak za této fixace klesla o 6-6,5 % r/r.
Konkurence ČEZu (E.On, PRE) zatím s podobnou nabídkou nepřišla. Tento krok hodnotíme kladně z marketingového hlediska vzhledem k možnosti získání většího tržního podílu. Neočekáváme však velký zájem klientů. Zákazníci budou čekat na stanovení ceny na celý rok 2010 Energetickým regulačním úřadem. Při stanovení ceny bude ERÚ vycházet z toho, jaké budou prodejních ceny na rok 2010 i ve zbytku rok 2009.
 
Unipetrol: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Finanční ředitel Unipetrolu Ostrowski včera na tiskové konferenci k výsledkům za 4Q08 řekl, že  management navrhne letos nevyplácet žádnou dividendu. Unipetrol se totiž hodlá soustředit na udržení likviditní pozice. O tom, zda bude Unipetrol dividendu vyplácet, však rozhodne majoritní akcionář, PKN Orlen. Loni Unipetrol vyplatil dividendu ve výši 17,65 Kč/akcii.
Nový generální ředitel Unipetrolu Urbanowicz dále potvrdil, že společnost se bude soustředit na redukci provozních nákladů (úspora mzdových nákladů, efektivita ve všech činnostech). Dále nevyloučil prodej některých aktiv,  mělo by se však jednat pouze o malé prodeje neklíčových aktiv. Rovněž uvedl, že provozní marže v 1Q09 vykazují zlepšení.
 
Komerční banka: Neutrální/Negativní zpráva (Analytik: Milan Lávička)
Komerční banka oznámila, že jeden její významný klient ze sektoru rozvodu a prodeje elektrické energie neplní své závazky vůči bance a banka neočekává, že by tyto závazky byly plně splněny. Celková angažovanost banky vůči tomuto klientovi údajně činí přibližně 1 mld. Kč (26 Kč na akcii; 7,5 % zisku roku 2008). Již dříve se v tisku objevily zprávy o tom, že KB má přímou angažovanost vůči firmě Moravia Energo ve výši 30 mil. EUR. Ve 4. čtvrtletí banka vytvořila k této pohledávce částečně opravné položky, další opravné položky budou vytvořeny v prvním čtvrtletí tohoto roku, a negativně ovlivní hospodaření banky.
 
AAA Auto: Neutrální zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
AAA Auto včera podepsalo dohodu o založení společného podniku (AAA New Kopel) v Rumunsku se společností SIXT New Kopel. AAA Auto v nově založené společnosti získá 5 %, s opcí navýšit svůj podíl až na 49 %. Tímto AAA Auto omezuje své aktivity na rumunském trhu a hodlá se zaměřit na své hlavní trhy, ale v případě zlepšení tržních podmínek plánuje využít opci k navýšení podílu ve společném podniku. Finanční výsledky společného podniku nebudou dle IFRS v budoucnu konsolidované do finančních výsledků skupiny AAA Auto.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.