Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Ranní přehled: 26/11/10; Orco, ČEZ, NWR, Pegas, Unipetrol

26.11.2010 | 10:10 0 Komentářů

Index PX: 1 132 bodů (+0.6% d/d); objem: 1 668 mil. Kč
Ranní koment
Pražská burza ve čtvrtek udržela ranní zisky a zakončila o 0,6% silnější. Na aktivitě se podepsal svátek v USA, kde navíc dnes bude zkrácené obchodování. Přesto se zobchodoval standardní objem (1,7 mld. Kč), když v popředí zájmu stály především akcie ČEZu. Evropské trhy včera nedostaly významnější impuls díky absenci makrodat a hlavní indexy kolísaly kolem nuly. Včele klesajících sektorů stály opět banky. To se projevilo i na pražské burze, když Komerční banka  v první polovině dne oslabila na 4050 Kč, závěrečná cena pak byla o něco vyšší (+0,1%, 4075 Kč). Erste Bank kolísala kolem 775 Kč, beze změny. Telefonica O2 i přes stálou přítomnost většího prodejce dokázala nepatrně posílit na 371 Kč (+0,5%). NWR krátce po otevření zamířilo na 216 Kč. Tyto ceny však neudrželo (+0,9%, 213,9 Kč), negativně zapůsobilo vyjádření druhého největšího akcionáře Bogdanky pojišťovny PZU a polského státu, kteří se postavily odmítavě k nabídce NWR. Zájem investorů se nicméně po celý den soustředil na akcie ČEZu, které posílily o 2% na hladinu 770 Kč po zprávě MPO, jenž je pro zachování systému rozdělování povolenek od roku 2013. Pozitivně se také vyvíjí již dva týdny cena elektřiny. Lepší než očekávané výsledky Pegasu znamenaly pro akcie růst o 1,5% (425,9 Kč), aktivita však zůstala minimální.
Orco: Neutrální (Analytik: Pavel Ryska)
Společnost Orco včera po závěru obchodování zveřejnila výsledky za 3. čtvrtletí roku 2010. Všechny ukazatele výkonnosti a zisku zaznamenaly oproti 3. čtvrtletí roku 2009 zlepšení a firma konstatovala rychle se lepšící situaci na realitním trhu.
Orco dosáhlo za 3Q10 tržeb ve výši 65,2 mil. EUR, což je 20% nárůst oproti stejnému období loňského roku (54,5 mil. EUR v 3Q09). Společnosti se výrazně zvýšily tržby z developerské činnosti, kde zaznamenala prudké oživení v segmentu komerčních nemovitostí, naopak příjmy z asset managementu klesly, hlavně v důsledku odprodeje některých aktiv a odchodu nájemníků. V důsledku zvýšených tržeb z developerské činnosti a mírně nižších nákladů celkově vzrostl provozní zisk o 19 % na 14,1 mil. EUR (11,8 mil. EUR v 3Q09).
Finanční výsledek ze meziročně zlepšil v důsledku kurzových zisků ze ztráty -18,8 mil. EUR v 3Q09 na -9,8 mil. EUR v 3Q10.
Celkově Orco vykázalo za 3Q10 čistý zisk ve výši 4,2 mil. EUR, což je výrazné zlepšení proti ztrátě -1,4 mil. EUR ve stejném období loni. Přes lepšící se provozní výsledky společnosti stále panuje nejistota ohledně schopnosti firmy získat financování na klíčové developerské projekty, které započala. Celkově proto zprávu hodnotíme jako neutrální..

IFRS, kons. (mil. EUR)
3Q10
r/r
3Q09

Tržby
65,2
20%
54,5

Provozní výsledek
14,1
19%
11,8

Finanční výsledek
-9,8

-18,8

Zisk před zdaněním
4,3

-6,9

Čistý zisk/ztráta po odečtení minorit
4,2

-1,4

Zdroj: Orco Property Group
 
ČEZ: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
Podle agentury Reuters plánuje Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zachovat stávající systém přidělování emisních povolenek i v třetím alokačním období (2013-2020). Pro firmy by to znamenalo 70 % povolenek zdarma v roce 2013 s postupným snižováním až na 0 % v roce 2020. Tato informace kontrastuje s diskutovaným snížením/zrušením volné alokace emisních povolenek v letech 2013-2020, které by mělo omezit očekávaný růst cen elektřiny. MPO bude hledat jiné cesty jak zamezit růstu cen elektřiny způsobený boomem fotovoltaických parků. Podle našich projekcí by nejhorší scénář, kdy by si ČEZ nakupoval od roku 2013 celý objem CO2 povolenek v aukci, znamenal pro ČEZ dodatečných asi 24 mld. Kč (asi 44 Kč na akcii). Žádný konkrétní návrh ještě není znám a očekává se, že se o tomto problému povedou dlouhé diskuse. Připomínáme, že jakékoli změny současného stavu bude s největší pravděpodobností muset schválit EK. Pro ČEZ  je to pozitivní zpráva, nicméně vzhledem k tomu, že byla zveřejněna během včerejší obchodní seance, neočekáváme podstatnější dopad dnešní cenu akcií.
NWR: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
Podle ČTK neprodá Polský stát svůj podíl (4,97 %) v polském dole Bogdanka a doufá, že se tak zachovají i ostatní akcionáři. Již dříve odmítly nabídku jak příliš nízkou největší akcionáři Aviva 14,7 %, Amplico 5,1 %. Nově se k nim přidal PZU, který v Bohdance drží 9,76 %. Podle akcionáře PZU je nabídka nízká, ale je připraven prodat svůj podíl za vyšší cenu. Nabídku odmítl také management Bogdanky. Jen připomínáme, že nabídka NWR na Bogdanku je ve výši 100,75 PLN a je platná do pondělí 29. listopadu 2010.
Pegas Nonwovens (Analytik: Bohumil Trampota)
Společnost pořádala včera odpoledne konferenční hovor k výsledkům za 3Q10. Hlavní diskutované body jsou následující. 95 % produkce příštího roku je nekontrahováno a to včetně objemu produkce z nové linky. Nová výrobní linka by měla být uvedena do provozu v druhé polovině příštího roku. Ceny produkce by měly být mírně nižší než tento rok. Co se týká M&A aktivity, Pegas pečlivě monitoruje trh, ale žádná konkrétní akvizice není na obzoru. Projekce na příští rok by měl zveřejnit management Pegasu u příležitosti reportu za 4Q10, který se čeká v březnu příštího roku. Cena akcií Pegasu posílila po oznámení svých kvartálních výsledků, které překonaly konsensus, o 1,5 %. Konferenční hovor nepřinesl nicméně žádné nové informace a považujeme ho z hlediska obchodování za neutrální.
Unipetrol: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
Podle deníku E15, navrhne státní společnosti Čepro svému vlastníku, tedy státu, aby jednal o spojení s rafineriemi. Podle šéfa Čepra Borovce předloží společnost v prosinci návrh dozorčí radě a v lednu ministerstvům financí a obchodu. Detaily o koho se jedná nebyly uvedeny. Mohlo by jít o některého z vlastníků České rafinérské, Unipetrol, Shell, ENI, nebo také Slovnaft. Již v minulost se spekulovalo, že by stát mohl zpět odkoupit Unipetrol. Celá potenciální transakce je v raném stádiu bez jakýchkoli zveřejněných detailů. Zprávu považujeme za neutrální.
ed_101126_CZ

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.