Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Ranní přehled 26/06: ČEZ, Unipetrol, Zentiva

26.06.2008 | 11:07 0 Komentářů

Index PX: 1 510 bodů (pokles o 0,2 % d/d), objem: 2 451 mil. Kč.
ČEZ: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Dle zprávy deníku E15 doporučí nezávislá energetická komise (vedena akademikem Pačesem) příští týden vládě, aby u všech plánovaných energetických projektů okamžitě uvolnila takzvaný proces EIA neboli analýzu jejich dopadů na životní prostředí, zachovala stávající limity na těžbu uhlí a zbývající zásoby ponechala na výrobu tepla. Dílčí závěry a doporučení vládě zveřejní komise až příští pátek. Otevřením procesu EIA se tak otevírá ČEZu větší šance na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín, kde jsou připraveny podmínky pro výstavbu dalších dvou bloků a výstavba nových bloků je zde tedy nejefektivnější. Na druhou stranu je Topolánkova vláda vázána koaliční dohodou, že ve svém funkčním období nerozhodně o výstavbě nových jaderných elektráren ani o těžebních limitech. Na závěry Pačesovy komise se netrpělivě čeká, na druhou stranu půjde jen o sérii doporučení a variant dalšího vývoje energetiky ČR, rozhodnout o dalším vývoji musejí politici. Domníváme se, že v energetickém mixu ČR by v budoucnu měla jaderná energetika hrát významnější roli, s tím počítá i státní energetická koncepce.
Unipetrol: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Unipetrol dnes pořádá řádnou valnou hromadu. Mezi hlavní body jednání bude patřit: schválení účetní závěrky za rok 2007, změna stanov, změna ve složení dozorčí rady a hlavně schválení dividendy za zadržených zisků let minulých. Výplata dividend je vázána na nekonsolidovaný nerozdělený zisk let minulých ve výši 3,2 mld. Kč. Pokud by Unipetrol vyplatil celou tuto částku, pak by vyplatil 17,7 Kč/akcii (6,5% dividendový výnos). Nepředpokládáme, že by Unipetrol přistoupil k výplatě celého zadrženého zisku. Očekáváme, že dividenda bude v intervalu 10-15 Kč/akcii (3,7-5,5% div. výnos). Den valné hromady by měl být i posledním dnem nároku na dividendu. Výplata dividend dle našeho názoru nic nemění na záměru společnosti provést odkup vlastních akcií ve výši 2-5 % na konci 3Q08. Myslíme si, že informace o vyplacené dividendě je již v ceně akcií Unipetrolu zahrnuta. Dnešní tržní reakce tak bude záviset na srovnání skutečné výše dividendy s očekáváním trhu (to je v souladu s naším odhadem).
Zentiva: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Vaníček)
Parlament včera schválil zrušení regulačních poplatků pro novorozence v porodnici. Osvobozeni budou také dárci orgánů a tkání a lidé, kterým léčbu nařídil soud. Zákon musí být ještě schválen v Senátu a podepsán prezidentem republiky. Jedná se o první výjimku ze systému poplatků zavedených začátkem tohoto roku. Nicméně poplatky, které zůstávají v platnosti, budou mít i nadále negativní dopad na spotřebu léků v ČR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.