Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Ranní přehled: 26/06/09; ČEZ, NWR, úrokové sazby

26.06.2009 | 11:17 0 Komentářů

Index PX: 893 bodů (-1,3% d/d), objem: 1 612 mil. Kč

ČEZ: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
ČEZ včera oznámil, že do výstavby paroplynové elektrárny v Počeradech investuje 20 mld. Kč (37,2 Kč/akcii). Elektrárna by měla mít výkon 841 MW, vyrábět elektřinu by měla začít od roku 2013. Projekt je součástí obnovy a výstavby nových elektráren ČEZu v ČR. ČEZ včera podepsal s RWE dohodu o dodávce plynu na 15 let. To, že ČEZ podepsal dohodu o dávce plynu se subjektem, který dominuje českému plynárenskému trhu, pro nás není překvapením. Projekt je prvním z plánovaných plynových zdrojů ČEZu. Informace nejsou pro trh novinkou.
NWR: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
NWR včera oznámilo, že představenstvo společnosti schválilo opční program, který je v souladu s opčním plánem pro výkonné ředitele, senior manažery a klíčové zaměstnance. Tento program je trhu znám a je součástí výroční zprávy. Celkový počet opcí je 3,3 mil. kusů, což představuje 1,3% podíl na základním kapitálu (dle programu maximálně 3% základního kapitálu). Realizační cena opce byla stanovena na 2,8285 GBP (86 Kč/akcii). Čerpání je podmíněno splněním určitých parametrů výkonnosti (EBITDA, těžba apod.). Tyto podmínky však zveřejněny nebyly.
ČNB – sazby beze změny (Analytik: Petr Sklenář)
Bankovní rada ČNB rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny (1,50%). Tento výsledek odpovídal našemu očekávání. Naopak mírná většina trhu – 10 ze 17 analytiků podle agentury Reuters – očekávala další pokles sazeb o 25 bps.
Centrální banka je připravena na vyčkávací pozici. Další vývoj sazeb zůstává nejasný, ale mírně se zvýšila šance, že sazby již dále neklesnou a další změna sazeb bude směrem nahoru na přelomu 2009/2010. Ovšem stále zůstává riziko snížení sazeb (šance 20-30%) na dalším zasedání (6. srpna) v případě náznaku slabších čísel z ekonomiky či dalšího posílení koruny. Celkově čtvrteční zasedání naznačilo, že ČNB preferuje stabilitu sazeb více, než trh dosud očekával.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.