Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Ranní přehled: 24/06/09; Unipetrol, ČEZ, rating ČR

24.06.2009 | 11:18 0 Komentářů

Index PX: 886 bodů (-1,5% d/d), objem: 2 325 mil. Kč

Komentář trhu
Pražská burza pokračovala v předvčerejším poklesu, ale ne tak prudkém. Index PX ztratil 1,5 %, objemy obchodů přesáhly 2 mld. korun. Zatímco bankovní tituly našly na pražské burze svoji podporu, Erste klesla o 1,3 % a Komerční banka stagnovala, tak komoditní NWR -1,7 % a energetický ČEZ -3,7 % byly pod výrazným prodejním tlakem. Tento vývoj byl dán klesajícími komoditami. Akcie Orco Properties otevřely růstem v reakci na potenciální kapitálový vstup americké společnosti Colony Capital o více než 8 %, ale během dne se i zde nálada otočila a nakonec její akcie zavřely růstem o 2,8 %.
Unipetrol: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Unipetrol pořádá dnes od 9:00 svou řádnou valnou hromadu. Mezi hlavní body programu bude patřit: 1) schválení účetní závěrky za rok 2008, 2) rozdělení zisku za rok 2009, 3) změny ve složení dozorčí rady. Neočekáváme, že valná hromada rozhodne o výplatě dividendy ze zisku za rok 2008 vzhledem k současné obtížné ekonomické situaci způsobené hospodářským poklesem. Bod výplaty dividendy není ani na programu valné hromady. Z právního hlediska je však výplata dividendy stále možná, ale tento bod by na valné hromadě musel někdo navrhnout a jeho návrh by musel být odsouhlasen.

ČEZ: Neutrální/Negativní (Analytik: Petr Novák)
Dle zprávy agentury Bloomberg hrozí bulharský energetický regulační úřad ČEZu ztrátou licence na distribuci elektřiny. Důvodem by mohl být fakt, že ČEZ nezahájí od 1. července měsíční fakturaci svým klientům, což je požadavek regulátora, který měl ČEZ splnit již do konce března. ČEZ má v Bulharsku 1,95 mil. zákazníků a 42% podíl na trhu. ČEZ řekl, že na započetí fakturace pracuje, ale že měsíční fakturace zvýší náklady, které budou přeneseny na konečné zákazníky. Dle našeho názoru ČEZu ztráta licence nehrozí, ani kdyby fakturaci na měsíční bázi nezahájil již od července. Pravděpodobnější je uvalení další pokuty, která by již byla zřejmě výraznější než pokuta za nedodržení započetí měsíční fakturace do konce března tohoto roku (500 tis. BGN, 6,7 mil. Kč).

Fitch potvrdil rating ČR na stupni A+ (Analytik: Petr Sklenář)
Ratingová agentura Fitch v úterý potvrdila své hodnocení České republiky na stupni A+ se stabilním výhledem. Agentura zmínila, že česká ekonomika vstoupila do recese ve velmi silné pozici. Vládní dluh zůstává mírný (29,9% HDP v roce 2008), finanční systém je stabilní a vyhnul se řadě problému na rozdíl od ostatních zemí v regionu. Česká republika má spolu se Slovenském od agentury Fitch nejvyšší hodnocení v regionu (A+). Polsko má rating A-, Maďarsko BBB a Rumunsko BB+.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.