Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Ranní přehled 23/06: NWR, Zentiva, Unipetrol, AAA Auto, Pegas, Orco

23.06.2008 | 11:16 0 Komentářů

Index PX: 1 559 bodů (pokles o 3,4 % d/d), objem: 5 235 mil. Kč
NWR: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Akcie NWR se ode dnešního dne stávají součástí indexu PX, kde budou mít 10,94% váhu (pátou největší). Největší váhu v indexu PX mají ČEZ a Erste Bank (obě 25%). Zařazení akcií NWR do indexu PX by mohlo dále lehce podpořit zájem o akcie NWR.
Akcie NWR zakončily páteční obchodování na novém historickém maximu, 622,1 Kč/akcii (+4,1 % d/d) při velkém objemu 1,4 mld. Kč. Za růstem stojí silný zájem investorů v závěru obchodování. Důvodem zájmu jsou silná nákupní doporučení světových bank a historická maxima cen uhlí na světových trzích.
Zentiva: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Vaníček
V pátek dle očekávání management Zentivy vydal doporučení akcionářům neakceptovat nabídku PPF ve výši 950 Kč/akcii. Důvodem je dle managementu silné podcenění jak finanční tak jiných hodnot společnosti. Zentiva zhodnotí případnou nabídku Sanofi-Aventis, až bude mít více informací. Zentiva svolala na 9. července mimořádnou valnou hromadu, kde bude diskutována současná situace, tedy nabídka PPF a případné další nabídky.
Unipetrol: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Dle Hospodářských novin marže Unipetrolu u nafty vzrostla ze 125 na 300 USD na tunu, naopak marže u benzínu klesla ze 250 na 150 USD na tunu. Danou informaci Unipetrol zveřejnil již před několika dny. Důvodem vyšší marže u nafty je vysoká poptávka a nízká kapacita v sektoru.
AAA Auto: Neutrální zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
Podle očekávání AAA Auto opustí trh v Polsku (3 pobočky) kvůli ztrátovosti. Jelikož podnikání v Polsku bylo ztrátové, považujeme rozhodnutí opustit tento trh za správné řešení. Byl také schválen ozdravný plán u rumunské pobočky (rozhodnutí o možném odchodu z Rumunska padne do června 2009). AAA Auto potvrdilo záměr proniknout na ruský a ukrajinský trh (2009-10) a možná také do SAE.
Výkonný ředitel AAA Auto, Kamil Ziegler, rezignoval na svou funkci a stane se neexekutivním členem představenstva. Novým finančním ředitelem byl jmenován David Thorley. Kromě prodeje nadbytečných nemovitostí byl schválen i prodej většiny dalších nemovitostí a jejich zpětný pronájem, což by mělo uvolnit kapitál firmy a splatit část vysoce úročeného krátkodobého dluhu financujícího zásoby aut na skladě.
Pegas Nonwovens: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Akcie společnosti Pegas Nonwovens v pátek poprvé oslabily pod úroveň 400 Kč/akcii a páteční obchodování zakončily na 383,6 Kč (-6,3 % d/d) při nízkém objemu obchodování 21,1 mil. Kč. Důvodem poklesu je negativní sentiment v Praze, zejména v závěru obchodování, po negativním otevření burz v USA. Akcie Pegasu tak stále pokračují v propadu po zveřejnění negativního výhledu na rok 2008, což bylo potvrzeno ve výsledcích za 1Q08, kdy došlo k poklesu provozních marží kvůli nadkapacitě v sektoru a rychle rostoucím nákladům na vstupy.
Orco: Neutrální zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
Akcie společnosti Orco v pátek zakončily obchodování na tříletém minimu 887 Kč za akcii (-6,4 % d/d). Objem obchodování činil 97 mil. Kč. Při obchodování se projevila realizace stop-loss příkazů. Akcie se nyní obchodují s 60% diskontem vůči čisté hodnotě aktiv firmy (0,4 P/NAV).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.