Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Ranní přehled: 23/06/09, Orco, Unipetrol, CME, TEF O2

23.06.2009 | 11:40 0 Komentářů

Index PX: 899 bodů (-3,5% d/d), objem: 1 713 mil. Kč

Komentář trhu
Pražská burza se ocitla pod silným prodejním tlakem, když akciové trhy včera v globálním pohledu prožily silnou korekci, a klesla o 3,54 %. Objem obchodů znovu zůstal pod průměrem posledního roku, když se zobchodovaly akcie za 1,5 mld. korun. S výraznou ztrátou více než 8 % zavřely akcie CETV, které korigují prudký růst již čtvrtý den v řadě. Oba bankovní tituly také výrazně ztrácely, Erste Bank klesla o 6,44 %, ve Vídni spadly její akcie dokonce pod úroveň 450 korun. Ani akcie VIG nedokázaly čelit výrazným prodejcům a po pražském závěru na 740 korunách ve Vídni propadly až na 720 korun. Špatná nálada na zahraničních trzích vyplývá z toho, že růst akciových trhů od března výrazně předběhl reálný stav globální ekonomiky, a že je nyní důvod k obavám ze silné korekce. Ztráty cen ropy na komoditních trzích se přenáší zejména na akcie komoditních a energetických firem, takže u nás hlavně akcie NWR ztratily 4,25 %.
Orco. Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Orco ve své tiskové zprávě včera sdělilo, že včera s Colony Capital podepsalo dodatek smlouvy, kterou obě dvě společnosti podepsali 29. dubna 2009. Orco a Colony Capital zveřejnily, že před kapitálovým vstupem je nutné dokončit restrukturalizaci dluhu z emitovaných dluhopisů Orka. Podle tohoto dodatku smlouvy bude mít ColOG (společnost kontrolována fondy spravovanými Colony Capital) právo na warranty do 30. listopadu 2009. Tyto warranty budou podléhat schválení mimořádné valné hromady (termín nebyl stanoven) a umožní ColOG upsat akcie Orka za 7 EUR/akcii, celkem zhruba za 80 mil. EUR (11,4 mil. kusů nových akcií). ColOG podíl v Orku by podle tohoto dodatku neměl převýšit 30 %. Všichni stávající akcionáři Orka by navíc měli právo upsat také nové akcie za 7 EUR v poměru jedna nová akcie za jednu stávající akcii (původně za každé dvě akcie).
Dle nového dodatku tedy ředící efekt nebude tak výrazný, jak bylo původně oznámeno (ColOG měl upsat 5 mil. kusů akcií za 5 EUR/akcii, plus warrany na 20 mil. kusů za 7 EUR/akcii, stávající akcionáři Orka zdarma by obdrželi jeden warrant za každé dvě akcie Orco). Nové podmínky tak nepřinesou Orku tak velkou kapitálovou injekci jako dle původních podmínek (od ColOG nyní zhruba 80 mil. EUR, předchozí podmínky až 165 mil. EUR), ředící efekt je tímto dodatkem také nižší než se původně plánovalo, avšak je stále velice výrazný. Domníváme se, že ani takovéto navýšení kapitálu není v současných podmínkách dostatečné. Fondy Colony Capital podporují setrvání pana Otta ve funkci generálního ředitele Orka.
Unipetrol: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Unipetrol pořádá zítra od 9:00 svou řádnou valnou hromadu. Mezi hlavní body programu bude patřit: 1) schválení účetní závěrky za rok 2008, 2) rozdělení zisku za rok 2009, 3) změny ve složení dozorčí rady. Neočekáváme, že valná hromada rozhodne o výplatě dividendy ze zisku za rok 2008 vzhledem k současné obtížné ekonomické situaci způsobené hospodářským poklesem. Bod výplaty dividendy není ani na programu valné hromady. Z právního hlediska je však výplata dividendy stále možná, ale tento bod by na valné hromadě musel někdo navrhnout a jeho návrh by musel být odsouhlasen.
CME: Neutrální/Negativní (Analytik: Patrick Vyroubal)
Společnost CME oznámila, že finanční ředitel Wallace Macmillan odstoupí k 1. červenci ze své funkce, v níž působil šest let. Příčinou jsou rodinné důvody, jelikož Wallace Macmillan by musel přestěhovat svou rodinu z Velké Británie do Prahy, kde bylo přesunuto ústředí společnosti. Jako dočasný finanční ředitel byl jmenován Charles Frank, který v CME působí jako nezávislý člen představenstva od roku 2001 a má rozsáhle zkušenosti ve finanční oblasti. Zpráva je neutrální.
Podle mediální agentury OMD se výdaje do TV reklamy v ČR letos sníží o 27 % r/r. Pokles souvisí s dopadem globální recese, přičemž mediální sektor patří mezi procyklické sektory. Zpráva je nepříznivá pro TV Nova, která dominuje trhu s TV reklamou v ČR a představuje hlavní pilíř hospodaření CME (37 % celkových tržeb a 60 % Segm. EBITDA v roce 2008). Pokles TV reklamy lze očekávat i v dalších zemích, kde CME působí. Předpokládáme, že i příští rok bude hospodaření CME zatíženo dopadem globální recese.
TEF 02: Neutrální/Negativní (Analytik: Milan Vaníček)
Dle domácího tisku ministerstvo zemědělství zrušilo zakázky na informační technologie v přibližné výši 570 mil. Kč (1,5 Kč/akcii či zhruba 0,8 % z celkových odhadovaných tržeb TEF O2 pro rok 2009), jejímž dodavatelem měla být Telefónica O2 CR. Získání této zakázky bylo podepsáno letos v dubnu. Zrušení dodávek ministerstvem společnost odmítá a dle tiskového mluvčího společnosti se údajně jedná o dalším postupu. Neuskutečnění zmíněných dodávek by snížilo potencionální plánované výnosy společnosti.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.