Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Ranní přehled:: 23/04/10; PMČR, Orco, KIT Digital

23.04.2010 | 10:47 0 Komentářů

Index PX: 1 277 bodů (-0,9% d/d); objem: 2 477 mil. Kč

Komentář trhu
Revize rozpočtového deficitu Řecka včera zahýbala trhy, snížení ratingu na sebe nenechalo dlouho čekat, a evropské trhy tak včetně pražské burzy po růstovém zahájení otočily do záporu. Jedním z nejslabších článků byly banky. Index PX nakonec odevzdal 0,89 % a objem poprvé v tomto týdnu přesáhl 2 mld. Kč. Investoři se nejvíce opět věnovali Komerční bance, ta se po zahájení vydala na úroveň 4250 Kč, odkud začala propadat až na 3940 Kč, v závěru se posunula na 4030 Kč a odepsala tak 3 %. Erste Bank vykázala podobný průběh, když z ranních 880 Kč oslabila na 848 Kč. Identické ztráty se týkají ještě CETV. NWR bez větší změny kolísalo kolem úrovně 274 Kč. ČEZ se během dne spíše prodával, nakonec ale uzavřel na 911 Kč (+0,7 %). Unipetrol, který vydal údaje o provozní výkonnosti za 1Q, investory nezklamal, jeho akcie tak pokračovaly v růstu a posílily o 2,49 %.
PMČR: Neutrální (Analytik: Milan Vaníček)
Philip Morris Int. (PMI) mateřská společnost Philip Morris ČR (PMČR) včera zveřejnila své výsledky hospodaření za 1Q2010. Toto oznámení obsahuje i komentář k České republice. Pozitivní zprávou je 8,5% r/r růst trhu převážně díky přeshraničním prodejům do Německa. Na druhou stranu došlo k poklesu tržního podílu o 4 p.b. na 48,7% (průzkum PMI se většinou odlišuje od konečného průzkumu PMČR). Snížení tržního podílu je odůvodněno vlivem zvýšení cen v druhé polovině 2009.
Oba efekty se navzájem víceméně vyruší, a proto považujeme danou zprávu za neutrální. Pokles tržního podílu je nepříznivý jev, nicméně ze sdělení není jasné, čím je způsobeno, tedy například zvýšené přeshraniční tržby se mohou realizovat přes konkurenční značky.
Jen připomínáme, že posledním dnem s nárokem na hrubou dividendu 780 Kč (návrh managementu) je příští úterý 27. dubna. Daná dividenda aktuálně představuje 7,8% hrubý dividendový výnos.
Orco: Neutrální (Analytik: Patrick Vyroubal)
Generální ředitel společnosti Orco (J.F. Ott) řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, že Orco by mohlo v budoucnu opět navýšit kapitál, ale nyní s nikým nejedná. Případné navýšení by mohlo činit 10-20 mil. EUR. Dle naší kalkulace by to při úpisu 5 EUR/akcie znamenalo vydání 2 až 4 mil. nových akcií (+14-28%) a další ředící efekt pro stávající akcionáře (pokles NAV/akcii na 6,95 až 7,20 EUR). J.F. Ott dále uvedl, že si je jistý, že nebude odvolán na valné hromadě akcionářů (26.4.). Ott také řekl, že by před valnou hromadou mohl konvertovat warranty, aby zvýšil svůj podíl ve společnosti k 10%, což však neočekáváme.
Dle Bloomberg Millenius Investments informoval, že lucemburský soud zamítl žádost o pozastavení hlasovacích práv u akcií z kapitálového navýšení. Rozhodnutí o platnosti kapitálového navýšení se ještě bude projednávat. Zpráva zvyšuje pravděpodobnost, že představenstvo Orka nebude na valné hromadě (26.4.) odvoláno.
KIT Digital (Analytik: Milan Lávička)
Společnost KIT Digital vydá 4,23 mil. nových akcií za cenu 13 USD za akcii. Spolu s opcí na navýšení o dalších 634,6 tis. kusů akcií tak může KIT Digital z emise získat více jak 60 mil. USD, přičemž se celkový počet akcií zvýší o 28 % na 22,5 mil. Výnos emise chce společnost použít k financování budoucích akvizic a dalšího rozvoj. Tento krok je v souladu s dlouhodobou strategií firmy zaměřit se na rychlý růst prostřednictvím akvizic, které jsou financovány emisemi nových akcií. V tomto roce se jedná již o třetí navyšování kapitálu.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.