Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Ranní přehled: 22/02/10; Erste, IPO

22.02.2010 | 10:32 0 Komentářů

Index PX: 1 150 bodů (+0,7% d/d); objem: 1 750 mil. Kč

Komentář trhu
Pražská burza v pátek postupně rostla navzdory negativnímu vývoji okolních trhů, které tak reagovaly na zvýšení diskontní sazby americkým Fedem, nicméně tento krok se chystal a využití tohoto nástroje k dodání likvidity bankám klesalo. Oživení na evropské trhy včetně pražské burzy přišlo s nižší spotřebitelskou inflací v USA, která tak dává naději, že hlavní úrokové sazby zůstanou beze změny. Na BCPP se aktivita investorů převážně těch zahraničních soustředila na Komerční banku (+1,07 %, 3 770 Kč), která rostla již třetím dnem v řadě. Titul také těží ze zvýšení cílových cen po výsledcích, které se pohybují kolem 4 000 Kč. Erste Bank si polepšila hlavně v závěru a povyrostla o 1,05 % na 728 Kč. Těžařské společnosti vlivem poklesu cen komodit ztrácely. Také NWR odepsalo 1,17 % a oslabilo na 177 Kč. V čele rostoucích titulů bylo Orco, jenž bez zprávy přidalo 5 %. CETV na základě nákupu bulharské televize a díky silnému dolaru zavřelo o 2,65 % výše (539 Kč). Celkově index PX v závěru týdne posílil o 0,74 %.

Erste: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Dle portálu derStandard.at se dnes na úřadu rakouského spolkového kancléře koná bankovní summit, na kterém se bude diskutovat návrh na zdanění bankovních aktiv. Návrh byl již představen v lednu, přičemž daň by měla představovat 0,07 % celkových aktiv banky (bez zahrnutí depozit a vlastního kapitálu). Návrh je závislý na dohodě politických stran. Daň má sloužit jako kompenzovat za pomoc bankovnímu sektoru, která si zatím vyžádala přes 7 mld. EUR. Rakouský stát by na základě daně mohl získat až 911 mil. EUR ročně. Dle naší kalkulace by daň pro Erste znamenala náklady ve výši zhruba 56 mil. EUR ročně (0,15 EUR či 4 Kč/akcie), což by nyní představovalo cca 6% očekávaného čistého zisku za rok 2009. Zprávu zatím vnímáme neutrálně, jelikož je ve fázi návrhu.
IPO (Analytik: Patrick Vyroubal)
Podle týdeníku Euro kunovický výrobce sportovních letadel Piper Sport Aircraft chystá úpis akcií na pražské burze, kde by měla být prodána většina z 49procentního podílu společnosti (akcie budou nabízeny také ve Varšavě). Podle odhadů vlastníků společnosti se hodnota úpisu bude pohybovat v rozmezí 1,05 až 1,17 mld. Kč. Nabídka akcií by měla uskutečnit v září. Polovina výtěžku z IPO půjde na akvizice a zbytek získají akcionáři, kteří do společnosti investovali své peníze. IPO svou velikostí bude patřit mezi nejmenší emise na pražské burze.
Piper Sport Aircraft vzniká transformací společnosti Czech Sport Aircraft s americkou firmou Piper. Czech Sport Aircraft se zhruba před rokem dostal z vleklého insolvenčního řízení, když její vlastník, slovenská skupina Slavia Capital, přilákal investora (Piper), který za 49% podíl ve firmě zaplatil 0,5 mld. Kč. Na emisi akcií by se oba spolumajitelé měli podílet rovným dílem. V kunovické společnosti se vyrábí letoun SportCruiser (lehké sportovní letadlo). Jediný přímý konkurent je společnost Cessna.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.