Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Ranní přehled: 21/09/09; Unipetrol, NWR, ČEZ

21.09.2009 | 11:35 0 Komentářů

Index PX: 1156 bodů (-0,8% d/d), objem: 2 607 mil. Kč

Komentář trhu
Index pražské burzy PX se po ranních poklesech českých akcií dostal během pátečního odpoledne zpět do kladného teritoria. Teprve až silné prodejní objednávky v závěrečné aukci otočily index do ztráty 0,8% d/d. Na poklesu se nejvíce podílela Erste Bank (-3,8%), která spadla až na 733 koruny. Naopak akcie CETV se v závěrečné aukci zvedly o 20 korun na 661 a zavřely se ziskem 6,6%. Komerční banka (+2,0%) se také v závěrečné aukci posunula až 3550 korun, po celý den zde byly silné nákupní objednávky, které se přenesly i do závěrečné aukce. Zajímavě zavřely akcie Pegas Nonwovens, které se v pátek obchodovaly již bez nároku na dividendu ve výši 0, 9 EUR/akcii. Po otevření spadly o výši čisté dividendy až na 457, ale v aukci se vyhoupla až na 469 korun, 6 korun pod úrovni zavírací ceně ve čtvrtek. U akcií ČEZu byl opět silnější prodejní tlak, ale cena se drží kolem hranice 910 korun.
Unipetrol: Negativní (Analytik: Petr Novák)
Unipetrol v pátek oznámil, že 19. září odstavil na přibližně 9 dní svoji etylénovou jednotku v Litvínově. Důvodem odstávky je technická závada v jednotce polypropylénu mající vliv i na výrobu v jednotkách polyetylénu. Dodávky zákazníků v této době bude Unipetrol pokrývat ze zásob. Dopad odstávky odhadujeme na 63 mil. Kč (0,4 Kč/akcii) na hrubé marži za předpokladu plné odstávky výroby i v produkci polyetylénu. Tato odstávka je neplánovaná a zhorší tak výkonnost segmentu petrochemie ve 3Q09, kde došlo ve 3Q09 ke zlepšení provozní výkonnosti. Očekáváme, že akcie Unipetrolu budou dnes kvůli této zprávě pod tlakem.

NWR: Pozitivní (Analytik: Petr Novák)
Dle zprávy deníku E15 by se výroba v ostravském ArcelorMittal mohla za několik měsíců dostat na úroveň obvyklou v letech 2006 a 2007. Závod v Ostravě měl původně vypnout od června svou druhou pec. Aktuálně se však v Mittalu zvažuje, že v listopadu spustí přípravné práce na spuštění třetí pece (na tři pece jela firma v roce 2008). Generální ředitel Mittalu v Ostravě řekl, že do konce roku by se firma mohla dostat na 64-70 % kapacity. Ve 1H09 přitom firma využívala své kapacity pouze kolem 40 %. Za oživením produkce stojí fakt, že odběratelům oceli již došly skladové zásoby výrobků a také skutečnost, že Mittal v Ostravě získal zakázky na asijských trzích (Čína, Indie). Oživení produkce oceli ve střední Evropě je trhu známo a je samozřejmě pozitivní pro prodej uhlí NWR. Finanční ředitel NWR Jelínek již dříve sdělil, že kvůli tomuto oživení by firma mohla zvýšit své prodeje na 11,05 mil. tun v letošním roce oproti plánovaným 10,5 mil. tun. Komentář generálního ředitele ostravského Mittalu je pozitivní v tom smyslu, že plánovaným otevřením třetí pece již společnost věří v oživení produkce v dalším roce. Zpráva tak dne může pozitivně působit na akcie NWR.
ČEZ: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Dle zprávy týdeníku Euro prošetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tajnou dohodu podepsanou v červnu mezi ČEZem, J&T a EnBW. V této dohodě se ENBW údajně zavázalo nepodávat nabídku na aktiva International Power a tlačit na Pražskou teplárenskou, aby odebírala uhlí z dolu MIBRAG, který vlastní ČEZ a J&T. ČEZ získal z aktiv International Power v ČR 49 % v Pražské teplárenské od J&T. Pokud by se informace o dohodě potvrdily, tak by ČEZu mohla hrozit pokuta. Zprávu hodnotíme zatím jako neutrální.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.