Pondělí 19. října. Svátek má Michaela.

Ranní přehled: 21/01/09; Erste, TEF O2, Pegas, makro

21.01.2009 | 09:20 0 Komentářů

Index PX: 799 bodů (-2,3% d/d), objem: 1 562 mil. Kč
 
Komentář trhu
Akcie Erste Bank opět předvedly nejvýraznější pokles (-10,73%) na pražské burze, když negativní sentiment v globálním finančním světě způsobuje nové výprodeje. Komerční banka je od těchto problémů poněkud izolovaná klesla jen o 0,87%, což je jen výjimkou mezi bankami. Výrazně se prodávaly také akcie NWR a Unipetrolu, které ztratily více než 4%. Projevil se zde celkově negativní sentiment ze světa a nízké ceny ropy na komoditních trzích. Akcie CETV propadly o 8,42%, v New Yorku se obchodovaly na úrovni 310 korun. Konzervativně naladění investoři mají v hledáčku dividendové akcie a na pražské burze je z tohoto pohledu nejzajímavější Telefonica, která nese při současných cenách více než 11% dividendový výnos. Objem obchodu na pražské burze dosáhl 1,5 mld. korun. Index PX ztratil 2,87%.
 
Erste: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Investiční fond Erste Sparinvest (součást skupiny Erste Group) koupil od rakouské pojišťovny Vienna Insurance Group (VIG) 95 % podíl ve fondu Ringturm Kapitalanagegesellschaft. Fond spravuje klientské prostředky v objemu 3,1 mld. EUR, což bude po začlenění do Erste Sparinvest znamenat navýšení prostředků ve zprávě o přibližně 14 % na 26,2 mld. EUR.  Bližší podrobnosti nebyly zveřejněny, nicméně transakce nebude mít vzhledem ke své velikosti výrazný dopad na hospodářské výsledky ani Erste Group, ani VIG.
 
TEFO2: Neutrální/Pozitivní (Analytik: Milan Vaníček)
Telefonica O2 ČR dokončila rámcovou smlouvu o prodeji svého bývalého sídla v Olšanské ulici v Praze. Jednalo se o poslední komplex nemovitostí, které společnost vyčlenila jako nepoužívané a byly určeny k odprodeji. Dle tiskové zprávy společnosti čistý výnos z prodeje činí okolo 300 mil. Kč (0,9 Kč/akcii) a bude pozitivně ovlivňovat hospodaření za 1Q09. Zpráva byla očekávána.
Již v minulém roce společnost zaúčtovala ve druhém čtvrtletí výnos přes 700 mil. Kč (2,2 Kč/akcii) právě díky uzavření kontraktů na prodej velké části portfolia nepoužívaných nemovitostí. 
 
Pegas Nonwovens: Neutrální/Pozitivní (Analytik: Petr Novák)
Společnost Pegas Nonwovens včera oznámila, že 12. ledna obdržela společnost rozhodnutí Ministerstva průmyslu a obchodu o investiční pobídce pro novou linku. Investiční pobídka obsahuje slevu na dani po dobu 10 let a podpory na vytvoření pracovního místa ve výši 200 tis. Kč/místo. Celkový objem podpory nesmí překročit 30% investičních nákladů. Celkové náklady na výstavbu by neměly přesáhnout 50 mil. EUR (151,2 Kč/akcii). Podobnou podporu již společnost čerpala na výstavbu linek v minulosti. Projekt nové linky musí být zrealizován do tří let od doručení rozhodnutí o obdržení podpory. Očekáváme, že pokud se společnost zavázala zrealizovat výstavbu do tří let (počátek roku 2012), tak je přesvědčena o tom, že prodá produkci, kterou bude tato linka vyrábět. V naší projekci již s touto novou výrobní linkou počítáme.
 
Maloobchodní tržby (Analytik: Petr Sklenář)
Maloobchodní tržby v listopadu meziročně poklesly o 6,3 % (-3,3 % v říjnu) a výrazně překonaly očekávání (AFT: -3,0 %; trh: -3,7 %). Tržby v motoristickém segmentu poklesly o 11,3 % a to především kvůli propadu prodejů aut (-15,6 %). V maloobchodě (bez moto segmentu) tržby poklesly o 3,8%, když pokles vykázaly obě složky – potraviny (-5,8 %), nepotravinářské zboží (-2,6 %). Výsledek byl ovlivněn nižším počtem pracovních dní (-3 dny), sezónně očištěné tržby meziročně klesly 2,2 % r/r.
Devizový trh přešel výsledky bez výraznější reakce na úrovni 26,7 CZK/EUR (+0,16 % d/d). Výsledky dávají ČNB další argument pro potenciálně další snížení úrokových sazeb.  

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.