Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Ranní přehled 20/02: Zentiva, ČEZ, CME Orco

20.02.2009 | 10:21 0 Komentářů

Index PX: 657 bodů (+4,5 % d/d), objem: 2 639 mil. Kč.
Zentiva: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Vaníček)
Společnost PPF, která prostřednictvím firmy Anthiarose drží 24,3 % akcií Zentivy, oznámila, že využije nabídku Sanofi-Aventis a prodá jí svůj podíl v Zentivě. Tento krok se očekával. Dnes (20. února) končí tato dobrovolná nabídka ze strany Sanofi-Aventis (24,9% akcionář zentivy) na převzetí akcií Zentivy za 1150 Kč/akcii. Nabídka je podmíněná získáním více než 50% podílu. Domníváme se, že nabídka bude úspěšná, protože očekáváme její využití rovněž ostatními významnými akcionáři, jako jsou J&T (7,6% podíl) a Belviport (10,1%). Management Zentivy (5,9% akcionář) nabídku také podporuje a zavázal se svůj podíl v nabídce prodat. Nabídku doporučujeme využít. Pokud bude odkup úspěšný, očekáváme, že bude ukončena veřejná obchodovatelnost akcií Zentivy. Oznámení o výsledku odkupu očekáváme v průběhu příštího týdne.
ČEZ: Neutrální/Negativní zpráva (Analytik: Petr Novák)
Dle zprávy ČEZu obchodník s elektřinou Moravia Energo (ME) přestal platit ČEZu denní platby za dodávky elektrické energie (denní zúčtování futures kontraktů). ČEZ proto v souladu s obchodními podmínkami kontraktu zastavil dodávky elektřiny pro ME a vyzvala tuto společnost ke splacení všech závazků. Za neplacením ME stojí zřejmě její problémy s likviditou. Pokud nebudou závazky ME uhrazeny v plné výši, využije ČEZ k jejich úhradě dříve poskytnutých bankovních garancí. ČEZ v prosinci 2008 přebral pozici ME na energetické burze a uzavřel s ME smlouvu o dodávce elektřiny krytou touto bankovní garancí. Není zřejmé, zda je bankovní garancí kryta celá pozice. ME již elektřinu nakoupenou na burze prodalo svým zákazníkům. Podle našeho názoru je pravděpodobné, že vzhledem k současné ekonomické situaci odběratelů ČEZu ze sektoru těžkého průmyslu bude mít ČEZ problém s platbami od svých zákazníků.
CME: Neutrální/Negativní zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
Podle deníku E15 se komerčním televizím nepovedlo navýšit ceny reklamy o plánovaných 19 až 25 %. Namísto toho ceny v lednu a únoru vzrostly pouze o jednotky procent. Důvodem je nižší vyprodanost reklamy, protože ekonomická krize nutí firmy omezit rozpočty na reklamu. Proto nelze očekávat, že by se televizím podařilo v tomto roce dosáhnout výrazných nárůstů výnosů.
Orco: Neutrální zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
Generální ředitel Orca J. F. Ott v rozhovoru pro deník HN řekl, že k dnešnímu dni společnost propustila 220 zaměstnanců, z čehož byli dva manažeři. Popřel tak spekulace, které se objevovaly v médiích, že z jedenáctičlenného představenstva rezignovalo osm členů. Ott také odmítl, že by jeho společnost Ott & Co. získala od Orca půjčku bez souhlasu představenstva.
Orco se plánuje v budoucnu zaměřit především na projekty v Praze, Varšavě, Budapešti a Berlíně. Angažovanost v Rusku a menších městech České republiky by se měla omezit.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.