Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Ranní přehled: 20/01/10; CME, Erste, IPO

20.01.2010 | 10:46 0 Komentářů

Index PX: 1210 bodů (+0,1% d/d), objem: 2048 mil. Kč

Komentář trhu
Na pražské burze se celý den index PX obchodoval v minusovém koridoru okolo 0,5 %, ale nakonec uzavřel posílen o 0,14 % díky americkým trhům a jejich pozitivnímu otevření. Objem obchodů byl 2,047 mld. Kč. Včera nejvíce odepsaly akcie mediální společnosti CETV (-3,4 %), která propadla na úroveň 470 Kč po zprávě, že v rámci posledního čtvrtletí roku nezaznamenala oživení tržeb z reklamy. Naopak největší nárůst zaznamenaly akcie Philip Morris (+1,19 %) na úroveň 10 000 Kč snad v očekávání dividendového výnosu, který na těchto úrovních činí 7,5 %. Protichůdně si vedly banky. Erste Bank (-0,13 %) zavřela na cenové úrovni 796 Kč i přes pozitivní doporučení od BofA-ML s cílovou cenou 968 Kč (kupovat). Denní minimum bylo 780 Kč. Naopak Komerční banka, která dostala od BofA-ML cílovou cenu 3 850 Kč (prodat), nám převedla velice volatilní obchodování a uzavřela +0.92 % na ceně 3 970 Kč (denní maxima 3 990 Kč/minima 3 895 Kč).
CME: Neutrální (Analytik: Patrick Vyroubal)
Dle deníku Wall Street Journal viceprezidentka CME pro komunikaci (Romana Tomasová) řekla, že ve 4Q 2009 nedošlo k oživení trhu reklamy s tím, že v roce 2010 se očekává růst, který se bude týkat spíše druhé poloviny roku. Zároveň dodala, že na rozdíl od minulých let nedošlo mimořádným výdajům na reklamu na konci roku, které by vylepšily tržby. Smluvní kontrakty s klienty na rok 2010 jsou stále ve fázi jednání, přičemž Česká republika by měla být první zemí, ve které budou kontrakty uzavřeny (pravděpodobně během příštích několika měsíců). Velcí inzerenti nejdříve sestaví své marketingové kampaně na hlavních trzích v západní Evropě a pak zbývající hotovost alokují ve střední a východní Evropě. Prohlášení je v souladu s komentáři z investorského dne (říjen 2009), a proto zprávu vnímáme neutrálně. V příštím roce CME čeká růst trhu reklamy o 2-6% ve všech zemích kromě Ukrajiny, kde by růst měl být vyšší (19%). Výsledky za 4Q09 budou zveřejněny 24. února.
V komentáři pro agenturu Bloomberg Romana Tomasová řekla, že vývoj ve 4Q09 odpovídal očekávání společnosti.
Dle Hospodářských novin TV Nova (CME) koupí mediální agenturu Mediafax od Adriana Sarbu (generální ředitel CME) za nyní neznámou částku.
Erste: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Dle agentury Bloomberg by rakouská vláda mohla v případě shody politických stran zavést daň z bankovních aktiv na základě podobného modelu, jaký má být aplikován v USA. Byla by to reakce na pomoc bankovnímu sektoru, která představovala 15 mld. EUR problémovým bankám a zvýšení likvidity systému o 75 mld. EUR. Cílem je získat ročně až 500 mil. EUR, které by pomohly při snížení deficitu státního rozpočtu, a zároveň by část peněz byla použita pro posílení bankovní regulace. Dle rakouského plánu by daň představovala 0,07 % celkových aktiv banky (bez zahrnutí depozit a vlastního kapitálu). Daň by dle naší kalkulace pro Erste znamenala náklady ve výši zhruba 56 mil. EUR ročně (0,15 EUR či 4 Kč/akcie). Zprávu zatím vnímáme neutrálně, jelikož je ve fázi návrhu.
V souvislosti s rozprodejem zahraničních aktiv znárodněné rakouské banky Hypo Alpe Dria by se Erste mohla údajně zajímat o aktivity banky v Srbsku. Erste v současné době sice prohlašovala, že nechystá žádné významnější akvizice, nicméně v tomto případě by se jednalo pouze o menší akvizici a Erste by tak posílila svou pozici na srbském trhu.
IPO – KIT Digital (Analytik: Milan Lávička)
Dle ČTK chce technologická společnost KIT Digital v nadcházejících dnech vydat až 2,5 milionu nových akcií na pražské burze a další až čtyři miliony akcií na trhu Nasdaq (počet akcií by se tak zvýšil o 60 % ze současných 10,7 mil. akcií). Firma to nechtěla komentovat. Dle prospektu, který má k dispozici agentura Reuters, by se akcie nabízely za 11 USD za kus, ale konečná cena bude stanovena na základě zájmu investorů. Zhruba na tuto cenu akcie KIT Digital včera posílily na Nasdaqu (+6 %). Emise nových akcií by firmě měla přinést 71,5 mil. USD (1,3 mld. Kč). Společnost KIT Digital je předním světovým poskytovatelem řešení pro správu video obsahu prostřednictvím protokolu IP a má přes 600 firemních zákazníků ve více než 30 zemích světa.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.