Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Ranní přehled: 19/06/14: Komerční banka, ČEZ, Orco, CPI, FED

19.06.2014 | 08:52 0 Komentářů
PX: 1,028 bodů (-0,6 % d/d); objem:  493 mil. Kč
 
Komentář k trhu
Vítězem včerejší seance se bezpochyby stala energetická společnost ČEZ, na které pokračující nákupní apetit nestačilo uspokojovat jednotlivé vybírání zisků a zejména kvůli závěrečné aukci titul uzavřel silnější o 1,5 % (609 Kč). Překvapením dne pak byl vývoj na akciích rakouské Erste (-2,2 %, 698,4 Kč), která naopak odepsala více než dvě procenta. Příčinou pak pravděpodobně byla opožděná reakce na pro banky nepříznivý vývoj kauzy cizoměnových úvěrů v Maďarsku, navíc umocněný negativním reportem od velké zahraniční banky. Komerční banka  (-1,7 %, 4 652 Kč) vyklesala z důvodu možného snížení výhledu, objemově překonala i českou jedničku ČEZ. Akcie Telefónicy (+0,1 %, 293,1 Kč) opět mírně posílily, zobchodovaný objem však výrazně poklesnul.
 
KB: Negativní (Analytik: Milan Lávička)
Provozní ředitel Pavel Čejka v rozhovoru pro agenturu Bloomberg řekl, že kvůli pokračujícímu poklesu úrokových sazeb a nízkému výnosu státních dluhopisů je riziko snížení celoročního výhledu hospodaření. Banka původně ve svých projekcích počítala, že výnosy státních desetiletých dluhopisů budou v polovině roku na úrovni okolo 2,5 %, nicméně v současné době se pohybují okolo 1,6 %. Právě do státních dluhopisů banka investuje značnou část volných finančních prostředků. Aktualizaci celoročního výhledu banka zřejmě oznámí 1. srpna v rámci prezentace výsledků za 2Q. Čejka dále řekl, že přizpůsobení kapitálové struktury novým pravidlům Basel 3  může vést k vyšší výplatě dividendy. Pokud by se tak stalo, banka by raději zvýšila dividendový výplatní poměr, než vyplatila jakoukoliv mimořádnou dividendu. Hrozbu snížení výhledu vnímáme negativně, nicméně nemyslíme si, že by mělo jít o výraznou změnu. Vyšší dividendu po implementaci nových pravidel regulace trh víceméně již delší dobu předpokládá.  
 
ČEZ: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
ČEZ chce snížit v tomto roce provozní náklady o 2,2 mld. Kč. Důraz na přísnou kontrolu nákladů je dobře vidět ve všech sektorech nejen v energetice. Vítáme snahu ČEZu ušetřit v tomto roce dalších 2,2 mld. Kč. Tato částka je 1,3 % celkových provozních nákladů, které očekáváme v tomto roce, a odpovídá 4,1 Kč na akcii ČEZu. Již minulý týden oznámil generální ředitel ČEZu Daniel Beneš plán na úsporu 16 % nákladů v následujících dvou letech. Snižování nákladů je pozitivní zprávou, ale nečekáme dopad na obchodování s akciemi ČEZu. 
 
Orco: Neutrální (Analytik: Pavel Ryska)
Německá GSG Group (bývalé Orco Germany) dle očekávání dokončila akvizici české CPI. GSG nyní ovládá CPI ze 100 %. Společnost dále uvedla, že své nové akcie, které vydala Radovanu Vítkovi proti vkladu jeho 100% podílu v CPI, přihlásí k obchodování na burze ve Frankfurtu.
 
CPI: Neutrální (Analytik: Pavel Ryska)
CPI byla dle očekávání začleněna do německé GSG Group (bývalé Orco Germany). Akvizice proběhla tak, že Radovan Vítek vložil svůj 100% podíl v CPI do GSG Group, za nějž dostal v GSG nové akcie. Po transakci by měl ovládat cca 85 % akcií v GSG a nadále tak kontrolovat i CPI.
 
Komentář k americkému trhu (Marek Trúchly)
FED pokračuje v utahování měnové politiky, když včera snížil nákupy dluhopisů o dalších 10 mld. USD měsíčně. Dále zopakoval politiku nízkých úrokových sazeb a také, že měnová politika se bude nadále vyvíjet podle jednotlivých dat. Zajímavosti byla reakce Yellenové na tiskové konferenci na otázku ohledně inflace. Jasně řekla, že FED nebude tolerovat jakékoliv odchýlení od inflačního cíle a to jakýmkoliv směrem. Na dané informace hlavní indexy zareagovaly velice pozitivně a posunuly opět svá historická maxima. Zlato našlo také půdu pod nohama, a je na 1 275 USD/unce. Dolar se naopak vyprodával, protože investoři očekávali více „hawkish“ FED. V růstu pokračovaly hlavně akcie velikých technologických společností, Amazon po představení nového 3D telefonu +2,69 %, Google +1,82 %, Yahoo +1,48 %.    
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.