Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Ranní přehled 19/02: Zentiva, Orco, Erste Bank, KB, ČEZ, PMČR, hypotéky

19.02.2009 | 10:52 0 Komentářů

Index PX: 629 bodů (pokles o 3,5 % d/d), objem: 3 627 mil. Kč.
Zentiva: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Vaníček
Chtěli bychom připomenout, že v pátek 20. února končí dobrovolná nabídka ze strany Sanofi-Aventis (24,9% akcionář Zentivy) na převzetí akcií Zentivy za 1150 Kč/akcii. Nabídka je podmíněná získáním více než 50% podílu. Management Zentivy (5,9% akcionář) nabídku podporuje a zavázal se svůj podíl v rámci nabídky prodat. Domníváme se, že nabídka bude úspěšná, protože očekáváme její využití rovněž ostatními významnými akcionáři, jako jsou PPF (24,3% akcionář), J&T (7,6%) a Belviport (10,1%). Doporučujeme nabídku využít. Předpokládáme, že v případě úspěchu nabídky bude ukončena veřejná obchodovatelnost akcií Zentivy.
Orco: Neutrální zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
Orco dle své tiskové mluvčí zatím neplánuje plošné snížení cen nových bytů. Firma také nepočítá s tím, že by se její akcie přestaly obchodovat na některé ze čtyř burz, na kterých jsou kotovány. Bylo zopakováno, že v rámci plánu restrukturalizace odešlo 220 zaměstnanců. Orco počítá s uzavřením některých kanceláří a výrazným snížením nákladů. Kvůli zajištění hotovosti firma stále počítá s prodejem některých projektů. Očekáváme, že kvůli oslabující poptávce čeští developeři budou letos nuceni snížit ceny nových bytů o cca 5 %. Podle našeho názoru realizace programu prodeje aktiv Orca bude letos obtížná, jelikož vlivem úvěrové krize výrazně oslabila poptávka po komerčních nemovitostech a navíc představy kupujících a prodávajících o ceně se dost liší, což může vést k výraznějším slevám při nuceném prodeji nemovitostí.
Erste: Neutrální/Negativní zpráva (Analytik: Milan Lávička)
Akcie Erste Group včera klesly na historické minimum 205 Kč (-7,9 % d/d). Za propadem jsou pokračující výprodeje akcií finančních institucí z regionu střední a východní Evropy poté, co ratingové agentury (Moody’s a S&P) oznámily možnost budoucího snížení ratingů bank s angažovaností v regionu. Jde také o oznívající reakci na předběžné výsledky hospodaření Erste za rok 2008, které zklamaly tržní očekávání.
Komerční banka: Neutrální/Negativní zpráva (Analytik: Milan Lávička)
Akcie Komerční banky včera propadly na 1 683 Kč (-4,1 % d/d), nejníže od listopadu 2002. Negativní sentiment investorů a výprodeje napříč celou pražskou burzou převážily nad solidními hospodářskými výsledky zveřejněnými před otevřením trhu. Výsledky na provozní úrovni předčily tržní odhady. Investoři se však obávají zejména dalšího výrazného nárůstu opravných položek, což by mělo negativní dopad na budoucí hospodaření banky.
ČEZ: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
ČEZ dle zprávy deníku E15 zvažuje, že v dohledné době začne vybírat dodavatele jaderných reaktorů pro dostavbu Temelína, a to tedy ještě před dokončením studie dopadů na životní prostředí (tzv. EIA). Tiskový mluvčí ČEZu Ladislav Kříž sdělil, že tyto dva procesy mohou být realizovány současně, ale že žádné konečné rozhodnutí nepadlo. ČEZ chce zahájit dostavbu dvou bloků v roce 2013. Projekt dostavby Temelína zatím počítá se čtyřmi variantami podle typu reaktoru (1000-1700 MW). ČEZ se rozhodl projekt dostavby urychlit zřejmě proto, že už teď je jasné, že kvůli připomínkám ekologů nebude současná vláda projekt dostavby schvalovat. Navíc se současná vláda ve svém programovém prohlášení zavázala, že za svého vládního období (do roku 2010) o výstavbě nových jaderných bloků nerozhodne. Rozšíření Temelína se nám jeví jako efektivní cesta výstavby nových zdrojů, i vzhledem k dražení emisních povolenek po roce 2013.
PMČR: Neutrální/Pozitivní zpráva (Analytik: Milan Vaníček)
Dle zprávy deníku MFD se Philip Morris ČR rozhodl otestovat zdražení cigaret nižší a střední kategorie (Start, Clea, Sparta atd.) o jednu či dvě koruny na krabičku. Toto zvýšení ceny není způsobeno žádným zvýšením daní. Cigarety těchto dvou kategorií patří mezi nejprodávanější. Nové ceny si již PMČR nechal zaregistrovat v cenovém věstníku na ministerstvu financí. Tyto ceny pak nemusí uplatnit, ale spíše předpokládáme jejich uplatnění. Na pultech by se tyto dražší cigarety měly objevit po doprodeji zásob levnějších cigaret, tedy asi za dva měsíce. Nárůst cen by měl vést ke zvýšení tržeb a prodejních marží PMČR (pokud kuřáci neomezí svou spotřebu, což však při tak malém nárůstu ceny nepředpokládáme).
Hypoteční trh (Analytik: Milan Lávička)
Objem prodaných hypoték lednu meziročně poklesl o 44 % na 4,6 mld. Kč. Důvodem poklesu je to, že lidé spekulují na pokles cen nemovitostí, a také zhoršující se ekonomická situace. Průměrná úroková sazba vzrostla na 5,74 %, z 5,69 % v prosinci. K růstu sazby došlo i přes snížení úrokových sazeb ze strany ČNB. Úroky z hypoték jsou vyšší kvůli zvýšené rizikovosti a situaci na mezibankovním trhu.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.