Středa 22. září. Svátek má Darina.

Ranní přehled: 19/02/10; CME, ČEZ, Komerční banka

19.02.2010 | 10:30 0 Komentářů

Index PX: 1 142 bodů (-1% d/d); objem: 1 816 mil. Kč

Komentář k trhu:
Pražská burza včera zahájila v záporu a během dne nedokázala prorazit do kladného teritoria. Na vině byla opět nízká likvidita a nijaká nálada investorů. Ti se soustředili především na Komerční banku (KB), která včera před otevřením zveřejnila své výsledky hospodaření za rok 2009, které sice zklamaly na provozu, ale na úrovni čistého zisku byly lepší než očekávání trhu. Akcie KB nejdříve reagovaly propadem, nicméně pak vlivem nákupních objednávek posílily až k 3 730 Kč (+0,8 %). Erste Bank především díky slabšímu euru včera ztratila 0,4 %. Energetickým titulům se příliš nedařilo. NWR oslabilo o 2,1% na 179 Kč. ČEZ odevzdal 1,5 %. Zajímavá zpráva přišla na konci dne, kdy CETV oznámila, že dojednala koupi bulharské bTV za (dle našeho názoru) příznivou cenu 400 mil. USD. Reakce ale nebyla výrazná a titul včera díky celodenním prodejům odepsal 2,1% (zavřel na 525,1 Kč).

CME: Pozitivní (Analytik: Patrick Vyroubal)
CME oznámila, že uzavřela dohodu s News Corp. ohledně koupě největší bulharské televize bTV (+2kabelové TV a provozovatele rádií) za 400 mil. USD v hotovosti (na bázi bez dluhu a hotovosti). Dříve se spekulovalo o ceně 500 mil. EUR (700 mil. USD). Koupě je podmíněna souhlasem bulharských regulatorních orgánů a dokončení transakce se očekává ve 2Q 2010. Vzhledem k výši oznámené ceny považujeme koupi bTV za pozitivní zprávu, jelikož dle našich odhadů bude mít akvizice pozitivní dopad na hodnotu CME. Tento dopad bychom však viděli jako menší než v případě prodeje ukrajinských aktiv. Nelze vyloučit, že někteří investoři nemusí bulharskou akvizici vnímat pozitivně.
bTV je největší bulharskou komerční TV s téměř 40% podílem na sledovanosti a zhruba 50% podílem na trhu TV reklamy. Podle našich informací (auditovaná čísla) tržby bTV v roce 2008 dosáhly 120 mil. USD a EBITDA 48 mil. EUR (40% marže). Dle CME by očištěná EBITDA (bez poplatků v rámci manažerských kontraktů s News Corp.), které po akvizici budou ukončeny) činila 60 mil. USD (50% marže). CME sdělila, že dle neauditovaných výsledků za 1. pololetí r. 2009 byly tržby celé skupiny bTV (včetně bTV) 105 mil. USD a očištěná EBITDA 45 mil. USD (43% marže). CME touto transakcí dokončí restrukturalizaci (přechod z Ukrajiny do Bulharska).
CME dále oznámila, že uzavře dohodu o koupi 20% podílu v televizních stanicích Pro.BG a Ring.BG, kde CME již má 80% podíl. Výměnou za 20% podíl prodávající obdrží 6% podíl (+opce na další 4% podíl a možnost podíl prodat zpět) v nově vzniklé dceřiné společnosti CME, do které budou vložena aktiva bTV a Pro.BG a Ring.BG. Transakce by měla být uzavřena simultánně s koupí bTV.

ČEZ: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Dle zprávy deníku HN splnili všichni tři uchazeči o výstavbu dvou nových bloků v Jaderné elektrárně Temelín vstupní podmínky výběrového řízení. Do výběrového řízení se přihlásila francouzská Areva, konsorcium Westinghouse ElectricCompany LCC – Westinghouse Electric Czech Republic a rusko-české konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Tato zpráva není pro nás ani pro trh velkým překvapením, a proto ji hodnotíme neutrálně. Od května by měl ČEZ se všemi uchazeči jednat o konkrétních podmínkách, na podzim je vyzve k podání nabídky. Vítěz tendru by měl být znám v roce 2011. V zakázce nejde jen o výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně, ale je v ní také opce na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicíc.
KB: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Finanční ředitel Komerční banky Pavel Čejka v rozhovoru pro HN řekl, že v letošním roce očekává růst provozního zisku v řádu jednotek procent. Mírný růst výnosů by měl být podpořen pokračujícím poklesem provozních nákladů o 2-3 %. U opravných položek Čejka očekává mírný nárůst u úvěrů domácnostem, kvůli vyšší nezaměstnanosti, zatímco u firem by se situace již měla stabilizovat a v průběhu roku začít pozvolna zlepšovat. Prohlášení je v souladu s naší projekcí a obecně s tím, jak trh očekává vývoj v tomto roce.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.