Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Ranní přehled 18/12: ČEZ, CME, AAA Auto, makro

18.12.2008 | 10:26 0 Komentářů

Index PX: 833 bodů (-0,6 % d/d), objem: 2 190 mil. Kč
ČEZ: Neutrální/Pozitivní zpráva (Analytik: Petr Novák)
ČEZ se stal vítězem tendru na strategického partnera při výstavbě nové jaderné elektrárny na Slovensku, v Jaslovských Bohunicích. ČEZ bude mít ve společném projektu 49 %, majoritu (51%) si tedy udrží Slovensko. Celkové investiční náklady by se měly vyšplhat na 4-6 mld. EUR (105-157 mld. Kč, 96-143 Kč/akcii ČEZu). Druhý blok jaderné elektrárny v Bohunicích (dle dohody s EU) by měl být odpojen na konci tohoto roku (první už je odpojen). Tímto krokem se Slovensko dostane do ještě větší energetické závislosti na dovozech, než bylo letos.
Vstup ČEZu na Slovensko v oblasti výroby elektřiny hodnotíme pozitivně, protože se jedná o zajímavý trh (rychlejší tempo růstu HDP, nedostatek zdrojů). Pozitivně vnímáme také to, že se jedná o jaderný zdroj, který je bezemisní, a nebude tak po roce 2013 zatížen nákupem emisních povolenek. Podrobnosti financování nebyly sděleny. Vzhledem ke nízké zadluženosti ČEZu (čistý dluh/EBITDA 0,8) a silným provozním peněžním tokům v dalších letech neočekáváme, že by měl ČEZ s financováním projektu problémy.
Další zpráva: Evropský parlament včera dle očekávání schválil klimaticko-energetický balíček, jehož součástí je systém obchodování s emisními povolenkami po roce 2013. Jen připomínáme, že ČEZ bude v roce 2013 nakupovat jen 30 % povolenek, tento podíl postupně stoupne na 100 % v roce 2020. Původně se počítalo s plným dražením již od roku 2013.
CME: Neutrální zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
CME uzavřela předběžnou dohodu na koupi minoritního podílu v kanálu Kino na Ukrajině (únor 2009), kde doposud držela 60% podíl. Výměnou za minoritní podíl CME předá prodávajícímu (Glavred Media Holding) celý svůj 60% podíl v kanálu Citi a navíc ještě 10 mil. USD. Dále CME získá 10% podíl v Glavred za 12 mil. USD. Vliv obou kanálů na celkové tržby CME byl doposud zanedbatelný.
Další zpráva: CME oznámila založení oddělení na prodej reklamy pro svůj ukrajinský kanál Studio 1+1 (smlouva s externím prodejcem reklamy bude zrušena). Tato restrukturalizace přinese dodatečné náklady 10 mil. USD.
Další zpráva: Podle slovenského tisku získala TV Markíza (vlastněná CME) digitální licenci pro vysílání druhého kanálu. Kanál pojmenovaný TV Doma bude tematicky zaměřen na ženské publikum. Vysílání musí být spuštěno do dvou let po získání licence. Další kanál umožní CME lépe odolat zvýšené konkurenci po spuštění digitálního vysílání a je v souladu s multikanálovou strategií CME.
AAA Auto: Neutrální zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
AAA Auto dle ČTK oznámilo, že ceny ojetých vozů v ČR letos klesly o 10-25 %. Za poklesem ceny lze vnímat tlak ze strany klesajících cen nových vozů, zvýšených dovozů ojetých vozů ze zahraniční a slev na ojeté vozy z důvodu stimulace klesající poptávky. V hospodaření AAA Auto je klesající cena vozů v místní měně částečně kompenzována posílením české koruny vůči euru. Koruna ale v poslední době silně oslabila (firma účtuje v eurech). Daleko nepříznivějším faktorem pro společnost je neustále klesající poptávka na trhu ojetých vozů (vliv finanční krize na chování kupujících).
ČNB snížila hlavní sazbu na 2,25 % (Analytik: Petr Sklenář)
Bankovní rada ČNB podle očekávání včera snížila svou hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 2,25 % – nejnižší úroveň od září 2006. Hlasovaní bylo jednoznačné, 4:1:1 (jeden hlas pro snížení o 75 bázických bodů.; jeden pro snížení o 100 b.b.). Centrální banka reaguje na prudký nárůst protiinflačních rizik – propad cen ropy a komodit, prohloubení recese v západní Evropě, prudké zpomalení české ekonomiky. Všechny tyto změny jsou prudší, než ČNB očekávala. Centrální banka naznačila, že začátek příštího roku přinese další výrazné snižování úrokových sazeb (o 25-50 b.b.).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.