Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Ranní přehled: 18/06/09, ČEZ, TEF O2, ekonomika

18.06.2009 | 11:54 0 Komentářů

Index PX: 922 bodů (-1,1% d/d), objem: 1 947 mil. Kč

Komentář trhu
Pražská burza včera oslabila o 1,08 %, přičemž poklesy jak v regionu, tak i západní Evropě byly mnohem razantnější. Obavy, že současný propad je začátkem větší korekce, vedou investory k prodejním pokynům. V poklesu pokračují akcie Orco Properties, které včera ubraly dalších 5,88 %. Nedařilo se také akciím Erste Bank, když výprodej celou Evropu táhly dnes zejména bankovní tituly. Komerční banka čelila prodejnímu tlaku poměrně dobře, nakonec zavřela se ztrátou pouhých 0,18 %. Dalším sektorem, který táhl včerejší pokles ve světě, byly komoditní akcie, a proto u nás akcie NWR ztratily 2,32 %. Naopak zájem o defenzivní tituly napomohl akciím Telefonica O2, zájem ze zahraničí je dostal pohybem 2,34 % na 437 korun.
ČEZ: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Poslanecká sněmovna včera schválila změnu zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Podle tohoto návrhu by měly firmy již do konce března roku 2010 předložit svůj návrh investic, které uskuteční, aby snížily emise CO2. Firmy v ČR dostanou totiž povolenky v období 2013-2020 zdarma pouze tehdy, pokud proinvestují peníze do nových šetrnějších technologií v objemu tržní hodnoty zdarma přidělených povolenek v období 2013 až 2020, přičemž polovinu tohoto objemu by tak musely proinvestovat již do konce roku 2011. V časových termínech předložení plánu investic a uskutečnění těchto investic je zásadní problém pro konkurenty ČEZu na českém trhu. ČEZ by měl výše nastíněné investice stihnout a měl by se tak v roce 2013 dostat pouze na 30 % nákupu emisních povolenek. ČEZ však doposud nesdělil, zda se mu této hranice podaří dosáhnout. Trh však s touto variantou (pouze 30% nákup v roce 2013) počítá.
ČEZ včera představil svůj strategický záměr, který spočívá v investicích do obnovitelných zdrojů, podpoře malých výrobních zdrojů a rozvoji elektromobilů. Do rozvoje elektromobilů v ČR tak chce ČEZ do roku 2020 investovat 500 mil. Kč. ČEZ by z toho mohl v budoucnu profitovat v růstu poptávky po elektřině. V oblasti obnovitelných zdrojů chce ČEZ investovat 30 mld. Kč do roku 2020. Důvodem investic do těchto zdrojů je hlavně nová CO2 legislativa (dražení povolenek po roce 2013) a také podpora plánů EU na zvýšení výroby z obnovitelných zdrojů. Dále chce ČEZ investovat 5 mld. Kč do rozvoje nových technologií.
TEF 02: Neutrální (Analytik: Milan Vaníček)
Generální ředitel Salvador Anglada sdělil v rozhovoru pro deník HN, že příjmy Telefoniky O2 ČR budou klesat i ve druhé polovině tohoto roku. Příjmy v 1Q09 poklesly meziročně o 1,6 %. S tím lze souhlasit, protože také neočekáváme již letos výraznější hospodářské oživení. Dále generální ředitel řekl, že v oživení doufá někdy v průběhu příštího roku a že očekává, že do roka by se měl zastavit úbytek pevných linek. Toto zastavení poklesu spojuje s tím, že klienti vidí v pevné lince přidanou hodnotu v dalších službách (televize, internet). Pokles kvůli hospodářskému oslabení registruje ve všech segmentech a krize ovlivňuje společnost více než očekával, řekl Anglada, ale dodal, že lidé sice méně telefonují, ale klienti firmě neubývají.
Ekonomika (Analytik: Petr Novák)
Senátoři včera schválili kompletní protikrizový balík, který má formou nižších daní a vyšších dávek pomoci Česku vybřednout z recese. Tato opatření nyní musí podepsat již pouze prezident Klaus. Pokud prezident balík podepíše, opatření by mohla začít platit do měsíce. Tento balík opatření a starší opatřením by tak měly stát přes 50 mld. Kč. Součástí balíku je i šrotovné ve výši 30 tis. Kč. Peníze dostanou ti, kdo zlikvidují auto staré aspoň deset let a koupí si nové v ceně do půl milionu. Šrotovné se má začít vyplácet po volbách. Podniky ušetří na sociálním pojištění za zaměstnance s platem do 27 100. Největší úspora (631 korun) je u minimální mzdy a s rostoucím platem sleva klesá. Podniky dostanou slevu zpětně za celý rok 2009.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.