Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Ranní přehled: 18/02/09; KB, Orco, ČEZ, banky, reality, makro

18.02.2009 | 10:08 0 Komentářů

Index PX: 652 bodů (-6,8% d/d), objem: 3 347 mil. Kč
Komentář trhu
Další vlna výprodejů včera zasáhla akciové trhy, zejména pak opět finanční sektor. V regionu střední a východní Evropy pak byly tyto prodeje dále podpořeny obavami z dalšího vývoje makroekonomické situace v regionu, což by mohlo velmi tvrdě zasáhnout právě bankovní sektor.  Ratingová agentura Moody’s oznámila, že by mohla snížit rating bankám s expozicí v tomto regionu. Všechny  finanční tituly na pražské burze (VIG, Erste Bank a Komerční banka) ztratily téměř 15 %, zájem na nákupní straně nedokázal čelit prodejnímu tlaku. Náladě na trhu nepřidala ani zpráva o odstoupení finančního ředitele a sporech ve společnosti ORCO, jejíž akcie dnes poklesly o 16,3 %. Silný výprodej zasáhl nečekaně také ČEZ, který nalezl silnější hranici podpory až na úrovni 630 korun a  ztratil 4,7 %. Celkově index PX poklesl o 6,8 %.
Komerční banka: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Komerční banka, podle dnes zveřejněných výsledků hospodaření za rok 2008 dosáhla čistého zisku 13 233 mil. Kč, což je mírně méně než naše a tržní očekávání (odhad AFT 13 418 mil. Kč; odhad trhu 13 360 mil. Kč. Provozní výnosy vzrostly meziročně o 13,6 %, výrazně rychleji než provozní náklady (+6,4 % r/r). Celkově tak provozní zisk KB překonal naše očekávání (+ 19,7% vs odhad AFT: 16,7 %). Finanční krize se projevila na růstu opravných položek o 129 % na 2 970 mil. Kč, což je více než náš odhad (2 438 mil. Kč).
Dividenda ze zisku roku 2008 bude managementem navržena ve stejné výši jako v minulém roce (180 Kč na akcii), což představuje výplatní poměr 52% a dividendový výnos 10 %.
Oznámené výsledky, přestože byly mírně horší než očekávání trhu, nepřinesly žádné výrazné negativní překvapení a opět potvrdily stabilitu a silný fundament banky. Díky zajímavému dividendovému výnosu a relativní stabilitě vykazovaných výsledků by i nadále mohla lákat dlouhodobé investory. Další vývoj ceny akcií bude ovlivněn především celkovým sentimentem vůči bankovnímu sektoru a účinností opatření vlád na pomoc ekonomikám.
 

Kons., IFRS (mil. Kč)
2008
r/r
eAFT
eTrh

Celkové provozní výnosy
33 714
13,6 %
33 057
32 870

Celkové provozní náklady
-14 507
6,4 %
-14 357

Provozní zisk
19 207
19,7 %
18 700
18 630

Rezervy
2 970
128,8 %
-2 438

Zisk před zdaněním
16 257
13,4 %
16 376

Čistý zisk*)
13 233
17,9 %
13 418
13 360

Zdroj: KB a ATLANTIK FT *po odečtení minorit
 
Orco: Neutrální/Negativní (Analytik: Patrick Vyroubal)
Podle týdeníku Czech Business Weekly došlo k výrazné obměně představenstva společnosti Orco. Neznámý zdroj (minoritní akcionář) informoval, že osm členů představenstva rezignovalo a další čtyři členové byly propuštěni a následně došlo ke zřízení nového představenstva. Na pozici generální ředitele nadále zůstává J. F. Ott. Další změny nejsou známy (minulý týden opustil Orco viceprezident pro korporátní finance Arnaud Bricout). Zdroj dále uvedl, že nedávné změny v akcionářské struktuře způsobily spory v managementu, když v lednu byla většina členů managementu zbavena práva na zlatý padák (34 mil. EUR celkem). Existuje také spor mezi Ott & Co (J.F. Ott) a zástupci dalších akcionářů. Důvodem má být půjčka (1,8 mil. EUR), kterou Orco poskytlo Ott & Co bez souhlasu představenstva. Předpokládáme, že někteří investoři by mohli projevovat nervozitu ohledně výše uvedených personálních změn a sporů, což může způsobovat tlak na cenu akcie. Orco by dnes mělo vydat tiskovou zprávu k daným skutečnostem.
Dle agentury Bloomberg finanční ředitel Orka, Luc Leroi, odstoupil z představenstva společnosti. Bloomberg také potvrdil, že vedení společnosti zůstane J.F. Ott, který bude spravovat developerskou činnost a asset management. V rámci dříve plánovaného restrukturalizačního programu bude propuštěno 220 pracovníků, uzavřeny některé pobočky a prodány některá méně důležitá aktiva.
 
ČEZ: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
ČEZ na včerejší tiskové konferenci představil opatření, které přichystal v době krize. Základní pilíře těchto opatření tvoří: 1) přesun investičních nákladů ve výši 5 mld. Kč (9,3 Kč/akcii) do období let 2009 a 2010. Cílem je pomoci svými zakázkami těžkému průmyslu a pomoci tak zaměstnanosti, 2) posun placení záloh pro malé podnikatele o měsíc, 3) pojištění svého portfolia klientů (2,7 mil. klientů) proti neschopnosti platit tři zálohové platby v případě nezaměstnanosti. Tyto kroky navazují na opatření vlády v dobách krize a management ČEZu tyto kroky samozřejmě konzultoval se zástupci státu jako majoritního akcionáře. Vlivem těchto kroků poklesne zisk ČEZu v roce 2009 díky nákladům na pojištění blízko 500 mil. Kč, tedy dle našeho očekávání na 51,0 mld. Kč. Také schopnost generovat peněžní hotovost v roce 2009 klesne díky růstu investičních výdajů v tomto roce. Celkově však dopad těchto kroků na ČEZ hodnotíme jako neutrální.
Akcie ČEZu jsou v těchto dnech pod prodejním tlakem (645 Kč/akcii, -4,5% d/d), který je způsoben poklesem ceny silové elektřiny pod 45 EUR, což jsou úrovně prodejních cen z října 2005. Bývalý generální ředitel ČEZu a předseda Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl řekl, že nyní je na trhu s elektřinou přebytek kapacity a proto ceny klesají a podle jeho slov budou klesat i dál. Očekáváme, že ceny elektřiny na roky 2010-2012 mohou dále klesnout.
 
Banky (Analytik: Milan Lávička)
Podle zprávy ratingové agentury Moody’s by mohlo v budoucnu dojít ke snížení ratingů bank s expozicí ve střední a východní Evropě (SVE), kvůli dalšímu zhoršování ekonomické situace v regionu. Hlavním důvodem problémů v regionu je, podle Moody’s, zadluženost některých zemí a závislost na přílivu financí ze západní Evropy. Také finanční pomoc západoevropských vlád bankám by mohla stanovit určitá omezení na podporu zahraničních poboček.  Erste Bank má z ohrožených zemí  výraznější expozici v Rumunsku a Maďarsku, kde generuje přibližně čtvrtinu svého zisku.  
Snížení ratingu by bylo negativní pro banky v regionu a pravděpodobně by vytvořilo další tlak na cenu akcií. S pohledu Erste bank neočekáváme, že by případná státní pomoc byla vázána na omezení podpory zahraničních poboček, jelikož právě rakouské banky (Erste a Raiffeisenbank) mají výraznou část svých aktivit v regionu SVE a potíže těchto poboček by se negativně projevili v hospodaření mateřských společností a následně v celém rakouském bankovním sektoru.
Podobně včera reagovala i ratingová agentura S&P, která také varovala před snížením ratingu bank ve střední a východní Evropě.
 
Reality (Analytik: Patrick Vyroubal)
Dle Hospodářských novin ceny bytů v ČR za uplynulých 6 měsíců klesly o 7% a přesto se prodej bytů meziročně snížil o polovinu. Důvodem je finanční krize, která způsobuje odkládání nákupu kvůli nejistotě ohledně budoucího vývoje. Svou roli i mají přísnější podmínky a vyšší úrokové sazby u nových hypoték a určitá nasycenost poptávky po silné poptávce v minulých letech. Domníváme se, že letos ceny budou nejlépe stagnovat (např. kvalitnější novostavby) či dokonce poklesnou o 15% (např. panelové byty v horším stavu a s horší dopravní dostupností).
 
Maloobchodní tržby – prosinec (Analytik: Petr Sklenář)
Maloobchodní tržby v prosinci meziročně poklesly o 2,9 % (-6,3 % v listopadu) a výrazně překonaly očekávání (AFT: 0,0 %; trh: -0,7 %). Tržby v motoristickém segmentu poklesly o 7,8 % a to především kvůli propadu prodejů aut (-12,5 %). V maloobchodě (bez moto segmentu) tržby poklesly o 0,8%, když pokles vykázaly obě složky – potraviny (-1,1 %), nepotravinářské zboží (-0,6 %). Výsledek byl ovlivněn vyšším počtem pracovních dní (+2 dny), sezónně očištěné tržby meziročně klesly 4,6 % r/r. Za celý rok 2008 se tržby v maloobchodě bez motoristického segmentu zvýšily meziročně reálně o 0,9 %, což bylo nejméně od r. 1999.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.