Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Ranní přehled 17/06: Orco, Telefónica O2 CR, Zentiva, ECM, banky, nemovitosti

17.06.2008 | 11:22 0 Komentářů

Index PX: 1 596 bodů (+0,6 % d/d), objem: 2 166 mil. Kč.
Orco: Neutrální zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
Společnost Orco včera potvrdila výhled tržeb na rok 2008 ve výši 322 mil. EUR. Jak už bylo známo, Orco chce letos odprodat část svého portfolia (za 200 mil. EUR). Orco také upozornilo, že prudký pokles ceny akcií Orco bude mít nepříznivý dopad na finanční výsledky (zvýšené nepeněžní finanční náklady v souvislosti s existujícími warranty a směnitelnými dluhopisy). Společnost dále očekává, že NAV na akcii by letos mohlo vzrůst o cca 10%. Orco také možná provede zpětný odkup akcií (až 50 mil. EUR; cca 11% základního kapitálu), k čemuž svádí současný vysoký diskont ceny akcie k NAV (přes 50%). Transakce by navíc byla příznivá pro akcionáře (mírné zvýšení NAV na akcii). Domníváme se, že zpětný odkup, pokud bude realizován, by mohl v následujících měsících příznivě podpořit poptávku po akciích Orco.
Telefónica O2 CR: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Vaníček)
Tzv. "čtvrtý“ mobilní operátor (U:fon) začal nabízet rovněž mobilní volání. Volání je umožněno přes technologii CDMA, která není kompatibilní s běžně používanou technologií GSM. Z důvodu využívání jiné technologie je nutné využívat speciální přístroje určené jen pro SIM karty od tohoto operátora. Tento faktor vnímáme jako hlavní konkurenční nevýhodu. U:fon údajně pokrývá již 75% populace ČR.
Zentiva: Neutrální/Negativní zpráva (Analytik: Milan Vaníček)
Podle deníku Právo, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zahájil minulý týden správní řízení se Zentivou, o úhradách některých přípravků společnosti ze zdravotního pojištění. Chce, aby je zlevnila, protože v některých zemích se tyto léky prodávají levněji. Snaha SUKL o to, aby úhrady od zdravotních pojišťoven za jednotlivé léky byly na úrovni země EU, kde se daný lék prodává nejlevněji vytváří tlak na marže Zentivy a může mít negativní dopad na její hospodářské výsledky.
ECM: Neutrální zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
Dle zprávy deníku MfD vydal stavební úřad Prahy 4 kladné územní rozhodnutí na umístění dvou staveb (výškových budov) na Pankráci. Proti rozhodnutí se chce odvolat občanské sdružení. Mluvčí ECM Doležalová řekla, že tyto protesty plány ECM na výstavbu komplexu s luxusními byty a hotelem neohrožují.
Banky (Analytik: Milan Lávička)
Stavební spořitelny poskytly od ledna do května tohoto roku úvěry v objemu 31 mld. Kč, což je téměř o čtvrtinu více než ve stejném období minulého roku. Zatímco celý trh úvěrů ze stavebního spoření (nesplacené jistiny celkem) rostl v minulém roce přibližně o 40%, v prvním čtvrtletí tohoto roku růst výrazně zpomalil (+4.8% od začátku roku), což je dáno vyšší srovnávací základnou, růstem úrokových sazeb a vyšší DPH na bydlení.
Trh nemovitostí (Analytik: Patrick Vyroubal)
Dle zprávy deníku Hospodářské noviny přestaly růst tržní nájmy v bytech. Nájmy v Praze tak loni stouply pouze o půl procenta. To je změna oproti minulým třem letům, kdy ceny rostly v průměru o 6-8% ročně. Hlavním důvodem je převis nabídky nad poptávkou. Na trhu s byty můžeme letos vidět celkové ochlazení, když ceny nových bytů vzrostly letos meziročně jen o 5,4%. V Praze pak tempo růstu nových bytů dosáhlo jen 4%.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.