Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Ranní přehled: 17/06/09; ČEZ, banky

17.06.2009 | 11:28 0 Komentářů

Index PX: 932 bodů (-0,8% d/d), objem: 1 799 mil. Kč

Komentář trhu
Pražská burza včera ztratila 0,83 %, když se k nám přelila zhoršená nálada ze zahraničních trhů. Erste Bank ztratila 3,24 %, Komerční banka 1,05 %, jelikož bankovní sektor prochází prodejní vlnou, a to zejména v západní Evropě. Erste Bank ve Vídni zavřela pod hranicí 500 korun. Akcie Orco Properties -4,17 % jsou již několikátý den v řadě pod prodejním tlakem kvůli obavám o budoucnost společnosti. Náladu během dne pozvedly údaje o zahájené výstavbě nových domů v USA, naopak propad průmyslové výroby v USA za květen dosáhl 1,1 % oproti očekávanému poklesu o 1,0 %. Hlavní pokles se pak odehrál v závěrečné aukci. Objemy obchodů nakonec dosáhly 1 799 mil. korun.
ČEZ: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Dle sdělení místopředsedy představenstva ČEZu Tomáše Pleskače pro deník E15 hodlá ČEZ i nadále pokračovat v zahraniční expanzi. Na tomto sdělení není nic překvapivého a očekáváme, že ČEZ bude v budoucnu v akvizičních tendrech úspěšný (nízká zadluženost, silné provozní toky ČEZu k tomu dávají dobré šance). ČEZ již dříve vyhlásil, že aktivnější se opět chystá být v druhé polovině tohoto roku. Pleskač v rozhovoru dále konkretizoval plány ČEZu v Turecku, kde společně vlastněná společnost Akenerji (ČEZ v ní má 37,4%) hodlá do roku 2013 proinvestovat 5 mld. USD do výstavby nových zdrojů. Pleskač řekl, že aktuálně má tento podnik před schválením výstavbu plynové elektrárny o výkonu 800 MW. V současné době má tento společný podnik výrobní kapacitu pouze 358 MW, která však má do roku 2011 narůst na 746 MW (výstavba vodních a větrných elektráren). Cílem je navýšit výrobní kapacitu na 3000 MW do roku 2013.
V rozhovoru pro deník HN ministr financí Eduard Janota odmítl návrh mimořádné dividendy. Podle něj musí ČEZ fungovat podle obchodního zákoníku, ne podle toho, jak chtějí politici.
ČNB provedla zátěžové testy českých bank (Analytik: Milan Lávička)
V rámci včera vydané zprávy o finanční stabilitě zveřejnila Česká národní banka (ČNB) výsledky zátěžových testů, kterými zkoumala dopady jednotlivých scénářů ekonomického vývoje na český bankovní sektor. Výsledky testů prokázaly, že bankovní sektor je v současné době schopen zvládnout další negativní ekonomický vývoj. Ve variantě, která způsobí bankám největší problémy (pokles HDP o 3,9 % a oslabení koruny až na 28,8 Kč/euro), by banky potřebovaly navýšit kapitál o 15,7 mld. Kč (celkový zisk bank v roce 2008 činil 45,7 mld. Kč). Při tomto scénáři by se kapitálová přiměřenost některých bank mohla dostat pod 8 %, což je minimální hranice požadovaná regulátorem, celková kapitálová přiměřenost všech bank by v tomto případě dosáhla 10 % (nyní 12,9 %).
Český bankovní sektor vykazuje vyšší odolnost v porovnání s ostatními zeměmi především díky relativně nízkému poměru úvěrů k vkladům (85 % oproti přibližně 115 % v Eurozóně) a nízkému zadlužení v zahraničních měnách.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.