Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Ranní přehled: 16/06/09; ČEZ, macro

16.06.2009 | 10:43 0 Komentářů

Index PX: 940 bodů (-1,8% d/d), objem: 1 164 mil. Kč

ČEZ: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Dle zprávy agentury Bloomberg vybrala rumunská státem řízená energetická společnosti Complex Energetic Craiova ČEZ do užšího výběru na výstavbu a provozování elektrárny v Craiově za 650 mil. EUR (17,3 mld. Kč). Mezi další vybrané zájemce patří Edison International a AES Corp. Projekt tak patří mezi další projekty, o kterém se ČEZ v oblasti výroby a distribuce elektřiny zajímá. ČEZ vyhlásil, že se v druhé polovině roku zaměří na akviziční příležitosti kvůli atraktivním valuacím (nízké násobky kvůli hospodářské situaci), které bude financovat výrazně dluhem (vzhledem k probíhající obnově zdrojů v ČR, která si vyžádá velké investiční výdaje). ČEZ má však oproti konkurentům v tendrech výhodu v relativně nízké zadluženosti (čistý dluh/EBITDA 1,2, konkurence 2-2,5) a silných provozních tocích hotovosti (vysoké marže z výroby elektřiny). ČEZ již v Rumunsku vlastní podíl v distribuci (12% podíl na místním trhu).
Maloobchodní tržby – duben (Analytik: Petr Sklenář)
Maloobchodní tržby v dubnu meziročně poklesly o 2,0 %, což bylo méně než očekával trh (–3,0 %) a více než naše projekce (–1,0 %). Výrazně vzrostly tržby za potraviny (4,6 %) jako důsledek vlivu Velikonoc v meziroční srovnání, protože vloni velikonoční svátky připadly na březen. Ostatní položky vykázaly pokles – tržby za nepotravinářské zboží (–2,3 %). I přes určité zmírnění pokračoval pokles tržeb za prodeje aut (–5,3 %). Po sezónním očištění maloobchodní tržby meziměsíčně vzrostly o 1,4 % a meziročně poklesly o 3,0 %.

PPI – květen (Analytik: Petr Sklenář)
Průmyslová inflace (PPI) v květnu prohloubila svůj pokles na –3,8 % r/r z –2,5 % v dubnu. Květnový pokles je nejvyšší v historii od roku 1991. Propad byl vyšší než očekávání (AFT: –2,8 %; Trh: –3,5 %). Meziměsíční index PPI klesl o 0,4 %. Výrazně klesly ceny kovů a kovodělných výrobků (–3,5 % m/m) pravděpodobně jako odraz hlubokého propadu domácí výroby, který vyrovnává i nárůst cen kovů, ke kterému došlo v posledních 2 měsících. Ceny rafinérské produkce se naopak zvýšily (+3,6% m/m) v důsledku vyšších cen ropy na světových trzích.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.