Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Ranní přehled 16/02: Zentiva, Unipetrol, ČEZ, makro

16.02.2009 | 10:31 0 Komentářů

Index PX: 724 bodů (pokles o 0,3 % d/d), objem: 1 810 mil. Kč.
Zentiva: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Vaníček)
Zentiva oznámila, že podmíněně vydá 986 520 nových kmenových akcií se jmenovitou hodnotou 0,01 EUR/akcii. Důvodem je pokrytí zaměstnaneckých opcí. Upisovací cena bude 1 150 Kč/akcii a všechny tyto akcie budou prodány v rámci nabídky Sanofi-Aventis za 1150 Kč, platné do 20. února. Nové akcie budou vydány za předpokladu, že nastane den vypořádání nabídky Sanofi-Aventis (k tomuto dni budou vydány). Akciový kapitál Zentivy se tak zvýší na 391 227,50 EUR, rozdělený do 39 122 750 kmenových akcií. V případě, že nabídka Sanofi-Aventis k vypořádání nedospěje, nové akcie vydány nebudou.
Unipetrol: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Na páteční dozorčí radě Unipetrolu rezignoval generální ředitel Unipetrolu Francois Vleugles a novým generálním ředitelem byl jmenován s okamžitou platností Krzysztof Urbanowicz. Pan Urbanowicz v oboru pracoval ve společnosti Shell, od roku 2007 působil jako soukromý podnikatel. Zpráva o odstoupení pana Vleugelse je pro trh překvapením: Jeho funkční období však mělo brzy skončit a existovala pravděpodobnost, že již nebude ve funkci pokračovat. Zprávu hodnotíme z hlediska obchodování s akciemi Unipetrolu jako neutrální.
ČEZ: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
ČEZ v pátek oznámil, že právní moci již nabylo rozhodnutí o snížení základního kapitálu o 5,4 mld. Kč (na 53,8 mld. Kč). Šlo o zrušení 54,2 mil. akcií odkoupených v prvním odkupu. Podíl státu tak vzrostl z 63,0 % na 69,4 %. Tato informace byla trhem očekávána.
Snížení základního jmění je již zakomponováno v našem ocenění i v tržní ceně akcií ČEZu. Po zrušení akcií tak již ČEZu nic nebrání začít další zpětný odkup, který loni odsouhlasila valná hromada. ČEZ má na tento odkup čas do prosince. Již dříve ČEZ sdělil, že další zpětný odkup nebude provádět denně a že odkoupí 5-7 % vlastních akcií. O odkupu bude ČEZ informovat při zveřejnění výsledků za rok 2008 (3. března). Dle našeho názoru ovlivní další zpětný odkup tyto skutečnosti:a) akviziční příležitosti (důl MIBRAG v Německu atd.), b) podmínky na finančním trhu, c) tlak státu na růst dividend kvůli očekávanému poklesu daňových příjmů. Kvůli těmto skutečnostem neočekáváme brzké spuštění dalšího zpětného odkupu.
HDP – 4Q 2008 (Analytik: Petr Sklenář)
Česká ekonomika podle předběžného odhadu ve 4Q08 zpomalila svůj meziroční růst na 1,0 % z 4,2 % ve 3Q, což byl vyšší výsledek, než se očekávalo (AFT: 0,0 %; trh: 0,5 %). I tak byl růst nejnižší od 2Q99. Podle našeho názoru za zpomalením stál především propad zahraniční poptávky a export se stal výraznou brzdou ekonomiky. Na hlubší analýzu je nutné počkat až do 11. března, kdy ČSÚ zveřejní strukturu HDP a případné zpřesnění růstu.
Sezónně očištěné (včetně kalendářních vlivů) HDP mezičtvrtletně pokleslo o 0,6 % q/q (+0,9 % ve 3Q). Mezikvartální pokles je největší od roku 1997. Výsledek zřetelně ukazuje, že česká ekonomika na začátku letošního roku vstoupila do recese. Za celý rok 2008 česká ekonomika vzrostla o 3,5 % – nejnižší růst za posledních 6 let.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.