Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Ranní přehled 16/01: Unipetrol, makro

16.01.2009 | 10:06 0 Komentářů

Index PX: 832 bodů (-0,9 % d/d), objem: 2 047 mil. Kč.
 
Unipetrol: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Generální ředitel Unipetrolu Francois Vleugels v rozhovoru pro deník MfD řekl, že společnost přepravuje krizový scénář, který by jí umožnil úspěšně projít následujícím obtížným obdobím. Očekávané omezení poptávky kvůli poklesu ekonomiky bude tlačit na provozní marže. Plán by měl být hotov v polovině února. Unipetrol poté sdělí, ve výrobě jakých produktů bude pokračovat a kterou výrobu opustí či omezí. V současné době firmě zvažuje uzavření výrony oxoalkoholů (4-5 % objemu petrochemické produkce). To už je trhu déle známo.
Vleugels také sdělil, že společnost bude mít problémy s provozováním uhelné elektrárny v Litvínově po roce 2012, protože na dobu po tomto roce nemá zajištěné dodávky. Navíc zřejmě do této doby nestihne postavit plynovou elektrárnu. Řešením by dle Vleugelse bylo prodloužení těžby uhlí alespoň o pět let. V současném vládním prohlášení je však stanoveno, že tato vláda o prolomení limitů těžby nerozhodne.
 
PPI – prosinec (Analytik: Petr Sklenář)
Průmyslová inflace (PPI) v prosinci podle očekávání přešla do poklesu 0,2 % r/r z růstu 1,2 % v listopadu. Jedná se o první meziroční pokles indexu od října 2003. Meziměsíčně index klesl o 1,5 %. Klíčovou položkou se stal ohromný propad cen rafinérské produkce (-19,0 % m/m, rekord od roku 1990) v důsledku poklesu cen ropy na světových trzích. Současně se snížily ceny kovů (-2,1 %) a ceny v potravinářském průmyslu (-0,5 %). Vývoj indexu je hlavně ovlivněn propadem komoditních trhů. Za celý rok 2008 ceny v průmyslu v průměru vzrostly o 4,5 %.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.