Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Ranní přehled: 15/12/2010: VIG, Fortuna

15.12.2010 | 09:46 0 Komentářů

Index PX: 1 189 bodů (-0,8 % d/d); objem: 1 601 mil. Kč

Komentář k trhu:
Na pražské burze se včera vybíraly zisky, aktivita investorů však byla slabá. Index PX v závěru seance odmazal část ztráty, nicméně i tak odepsal 0,8 %. Nenásledoval tak evropské trhy, které sice většinu dne ztrácely, v závěru však přetočily do plusu, když ocenily vyšší než očekávaný nárůst maloobchodních tržeb v USA. Zisky se v rámci SPAD realizovaly zejména na NWR, které z 249 Kč propadlo na 243,3 Kč, přičemž pokles se zastavil na úrovni 241 Kč. Také necelá 2 % odevzdaly akcie Komerční banky, které se ale v úvodu podívaly do blízkosti svých absolutních maxim na úroveň 4500 Kč. Nicméně následoval postupný pokles k hladině 4410 Kč (-1,9 %), kde také titul uzavřel. Zprávy ohledně částečného přesunu francouzské bankovní daně, které postihne matku banky, vnímáme jako víceméně liché. Erste Bank včera získala sice snížení cílové ceny z 47 na 46 EUR od Goldman Sachs, vzhledem k tomu že se její cena aktuálně pohybuje kolem 34 EUR, vnímáme tuto zprávu spíše jako nákupní signál. Akcie banky se za nízkého zájmu investorů obchodovaly kolem úrovně 852 Kč (-0,2%). Krušné chvilky si nicméně zažily během dne akcie ČEZu, které se dostaly v průběhu seance na 745 Kč, zde se však objevili kupci a titul uzavřel na 752,9 Kč se ztrátou „jen“ 0,3%, větší pokles včera zaznamenala také cena elektřiny.

VIG: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Česká asociace pojišťoven (ČAP) zveřejnila výsledky zátěžových testů, které provedla na českých pojišťovnách. Z výsledků vyplývá, že pojišťovny mají v průměru více jak dvojnásobek kapitálu, který vyžaduje nově připravovaná regulace Solvency II, která by měla platit od začátku roku 2013. Do testů bylo zahrnuto 18 pojišťoven, které pokrývají (měřeno hrubým pojistným) přibližně 84 % trhu. Výsledky budou součástí celoevropských testů, které budou zveřejněny zřejmě až ve druhém čtvrtletí příštího roku. Z pohledu VIG hodnotíme zprávu neutrálně, jelikož nepřináší žádné nové informace a detaily ohledně kapitalizace jednotlivých pojišťoven nebyly zveřejněny.

Fortuna: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Podle deníku MF Dnes by v případě rozprodeje majetku loterijní společnosti Sazka v rámci restrukturalizace zadlužené společnosti měla Fortuna zájem o koupi loterijních aktiv Sazky. Ze strany Fortuny by se jednalo o logický krok, který by urychlil vstup Fortuny na loterijní trh, který je plánovaný v příštím roce. V současné době však rozprodej klíčových aktiv Sazky vidíme jako málo pravděpodobný.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.