Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Ranní přehled: 15/07/09; Orco, Unipetrol, makroekonomika

15.07.2009 | 11:15 0 Komentářů

Index PX: 931 bodů (+2,6% d/d), objem: 1 893 mil. Kč

Komentář trhu
Pražská burza posílila o 2,6 % při objemu 1,9 mld. korun. Většina titulů opisovala pozitivní vývoj na zahraničních trzích, kde v pondělí akcie odstartovaly dramatický růst před očekávanými firemními výsledky. Včera nejvíce očekávané výsledky Goldman Sachs za 2. kvartál se ziskem 4,9 USD na akcii zveřejněné v 14:30 odpoledne překonaly očekávání trhu, ale trhy již nereagovaly tak citlivě. Nejpozitivnějším vývojem na pražské burze prošly developerské firmy, které posílily o více než 4,0 % avšak s minimálními objemy. Vývoj finančních titulů v Evropě následovaly bankovní tituly, před výsledky Goldman Sachs akcie Erste Bank i Komerční banky posilovaly, ale pak již do konce seance spíše odevzdávaly nabyté zisky, akcie Erste Bank nakonec posílily o 3,3 % a Komerční banka o 3,0 %. Návrat ropy nad úroveň 60 dolarů za barel následovaly akcie NWR růstem o 2,7 % a také akcie ČEZ +1,5 %.
Orco: Neutrální (Analytik: Milan Vaníček)
Podle E15, Orco prodalo průmyslový park Stříbro za 4 mil. EUR (104 mil. Kč). Daný odprodej je v souladu se strategií restrukturalizace realitního portfolia společnosti a je jedním z dalších kroků na podporu peněžních toků. Vzhledem k výši transakce, která je relativně malá (portfolio zhruba ve výši 1,5 mld. EUR), neočekáváme žádnou tržní reakci.

Unipetrol: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Podle internetového portálu E15, PKN Orlen, mateřská společnost Unipetrolu, chystá změny názvů svých zahraničních dcer. V rámci této změny by údajně mohlo dojít i ke změně v České republice a Unipetrol by se mohl přejmenovat na Orlen Česká republika. Zprávu vnímáme jako neutrální bez dopadu na cenu akcie.
Maloobchodní tržby – květen (Analytik: Petr Skelnář)
Maloobchodní tržby v květnu meziročně poklesly o 7,5 %, což bylo výrazně více než očekávání (trh: -1,7 %; AFT: -2,5% ). Klíčovým faktorem se stal opět velký propad prodejů aut (-14,6 %). Ovšem i maloobchod (bez moto segmentu) vykázal pokles tržeb o 3,8 %, což je po lednovém výsledku (-5,1 %) druhý nejvyšší pokles za posledních 8 let v historii časové řady. Nižší tržby zaznamenali obchodníci jak za potraviny (-1,3 %), tak i nepotravinářské zboží (-5,7 %). Po sezónním očištění maloobchodní tržby poklesly o 2,1 % a meziroční pokles dosáhl 5,3 %.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.