Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Ranní přehled: 15/01/10; Unipetrol, AAA Auto, ekonomika

15.01.2010 | 10:39 0 Komentářů

Index PX: 1 199 bodů (+1,2 % d/d), objem: 2 172 mil. Kč

Komentář trhu
Pražská burza včera zažila další pozitivní seanci, tentokrát v režii Erste Bank. Index PX posílil o 1,22 %. Menší zakolísání přišlo pouze po horších maloobchodních tržbách v USA. Aktivita investorů byla průměrná. Obě banky tentokrát v likviditě předběhly ČEZ. Zatímco Erste Bank během dne dokázala bez sebemenšího zakolísání posílit o 4,61 % (795 Kč) a překonat významnou úroveň 30 EUR, odkud se jí otevřel prostor dál, Komerční banka ráno dosáhla 4 000 Kč, nicméně prodejní objednávky ji posléze srazily na 3 920 Kč (-1,88 %). NWR pokračuje výš, závěrečný kurz skončil na 195 Kč. ČEZ si připsal jen 0,60 %, když úroveň 919 Kč zůstává stále nepokořena. Bez zájmů investorů zůstává Unipetrol, který se pohybuje kolem 145 Kč. Orco se opět nedohodlo s vlastníky dluhopisů, jeho akcie tak propadly o 7 % (171,7 Kč) a mírně v záporu skončila ještě Telefonica a ECM.

Unipetrol: Neutrální/Pozitivní (Analytik: Petr Novák)
Podle deníku HN se rafinérské společnosti dohodli s částí politiků a s výrobci biosměsí na zvýšení podílu lihu v benzinu na 4 až 4,2 % a podílu bioložky v naftě na 6 %. Původní vládní návrh přitom počítal se zvýšením z 3,5 na 4,5%, respektive ze 4,5 na 6,3 %. Podoba zákona, která by požadovala nižší podíly bioložek, by byla pro Unipetrol výhodnější, či alespoň méně špatná. Tyto složky jsou totiž dražší než motorová paliva a zvyšovaly by tak náklady na motorová paliva. Ovšem v tvrdě konkurenčním prostředí maloobchodu by se tento nárůst nepromítl do cen motorových paliv, což by znamenalo, že by náklady nesli samotní prodejci. Navíc prostředí rafinérského businessu je nyní v dobách ekonomického poklesu pod tlakem a rafinérské marže jsou tak velice nízké (pouze kolem 1 USD/barel). V tomto prostředí tak každé zvýšení podílu bioložek bude mít negativní dopad na část provozu Unipetrolu, která je v krizi nejvíce pod tlakem (tedy rafinérie).
AAA Auto: Neutrální (Analytik: Patrick Vyroubal)
Dle agentury Mediafax manažerka právního oddělení AAA Auto (Vladimíra Jičínská) v úterý rezignovala na svou funkci. Oficiálním důvodem je osobní rozhodnutí odpočinout si po devíti letech práce pro firmu ve více než pěti zemích. O skutečných důvodech se spekuluje (např. prodej společnosti či stažení AAA Auto z burzy). Jičínská je posledním členem týmu, který AAA Auto připravil ke vstupu na burzu a zná historii i hospodaření firmy, připravovala vstup na ruský trh a účastnila řízení programu na snižování nákladů.

Průmyslová výroba – listopad (Analytik: Petr Sklenář)
Průmyslová výroba v listopadu téměř meziročně stagnovala (-0,1% r/r) – předběžný odhad ČSÚ (+0,2 %), což je to nejnižší pokles za 14 měsíců. Sezónně očištěná produkce vůči říjnu klesla o 0,3 % m/m a stabilizace na konci roku ztrácela tempo. Výsledky výrazně ovlivnil prudký nárůst výroby aut (+21,5 % r/r; příspěvek k růstu 3,0 p.b.), který těží z mírného oživení poptávky ve světě, a projevila se i snížená srovnávací základna (-30,4 % v listopadu 2008). U ostatních oborů dochází také k mírnému oživení, ale stále se projevuje slabost investiční poptávky doma i v zahraničí – výroba strojů (-19,8 %). Oživení táhne vývoj především ze zahraničí, a proto je pozitivem i nárůstu nových zakázek o 8,0 % a z toho ze zahraničí o 11,0 %.

Stavebnictví – listopad (Analytik: Petr Sklenář)
Stavební výroba v listopadu meziročně vzrostla o 7,8 %. Stavebnictví stále pomáhají hlavně státní zakázky na budování dopravní infrastruktury (inženýrské stavitelství +16,3 % r/r; příspěvek k růstu 5,6 p.b.). Obrat ovšem nastal ve zbytku stavebnictví, kdy se zastavil 13měsíční pokles bytové výstavby (pozemní stavitelství +3,4 %).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.