Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Ranní přehled: 14/12/10: KB, VIG, IPO ČSOB

14.12.2010 | 10:00 0 Komentářů

Index PX: 1 198 bodů (+1,4 % d/d); objem: 1 332 mil. Kč

Komentář k trhu
Pražská burza včera vkročila do nového týdne optimisticky, když index PX dokázal uzavřít na denních maximech růstem o 1,5 %. Jednoznačnou hvězdou seance se staly akcie NWR, přesto jim v závěru dne šlapala na paty Komerční banka (+3,88 %, 4497 Kč), která dvoudenním růstem vymazala veškerou korekci z předcházejícího týdne a uzavřela na svých tříletých maximech. Evropské banky přitom předvedly spíše smíšený vývoj. Erste Bank patřila také k těm úspěšnějším, když posílila o 1,5 % na 853,9 Kč. Akcie NWR dál těžily zejména z poptávky zahraničních investorů, když bez problému překonaly úroveň 240 Kč a uzavřely na 248 Kč (+6,2 %). Komoditní tituly následovaly růst cen komodit, podpořeny čínskou průmyslovou výrobou a kapitálovými výdaji. Čínská inflace za listopad sice překonala odhady analytiků, centrální banka přesto pokračuje v měnové restrikci zatím jen pomocí zvyšování povinných minimálních rezerv a hlavní úrokové sazby ponechává beze změny. ČEZ jako jeden ze tří titulů v rámci SPADu propadl do záporu, když k úpravě cílové ceny směrem dolů přikročila tentokrát Erste Bank (820 Kč). Obchodování na ostatních titulech bylo poklidné.

KB: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Dle dnešní MF Dnes by se Komerční banka mohla podílet na placení nové francouzské bankovní daně, která bude platit od příštího roku a která se bude vztahovat na matku KB Société Générale. KB by tak mohla poslat své mateřské společnosti cca 70 mil. Kč (přibližně 0,5 % očekávaného zisku za rok 2010). Podle interpretace návrhu ze strany banky i zástupců ČNB by KB neměla být poplatníkem této daně a Sociéte Générale by neměla být schopna ji přenést na dceřinou společnost. Zprávu hodnotíme jako neutrální.

VIG: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Podle agentury Bloomberg s odvoláním na Wiener Zeitung uvažuje Vienna Insurance Group (VIG) o dalších akvizicích v zemích jihovýchodní a východní Evropy. Listu to sdělil CEO společnosti Günter Geyer. Podle Geyera zvažuje VIG koupi společností v zemích, kde dosud není mezi lídry trhu – mezi těmi zmínil Albánii, Polsko, Turecko a Ukrajinu. V Turecku a na Ukrajině však momentálně VIG restrukturalizuje svá aktiva, a v příštích 1 – 2 letech tak nehodlá provádět akvizice.

IPO – ČSOB (Analytik: Milan Lávička)
ČSOB je na IPO dobře připravena a vlastník banky, belgická skupina KBC, čeká na optimální moment k realizaci celé transakce, uvedl mimo jiné generální ředitel ČSOB v rozhovoru pro denní tisk. Podle informací, které se již několikrát objevily v médiích, by se IPO mělo uskutečnit v první polovině příštího roku. KBC se k prodeji menšinového podílu v ČSOB zavázalo Evropské komisi v rámci schválení státní pomoci 7 mld. EUR v době ekonomické krize. Přikláníme se spíše k názoru, že IPO proběhne nejdříve ve druhém čtvrtletí příštího roku. V zájmu KBC bude sehnat prostředky pro splacení státní pomoci jiným způsobem a následně prodat co nejmenší podíl v ČSOB, jelikož ta patří mezi její nejziskovější dceřiné společnosti.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.