Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Ranní přehled: 14/01/09; Erste, ECM, makro

14.01.2009 | 09:39 0 Komentářů

Index PX: 860 bodů (-1,7% d/d), objem: 1,932 mil. Kč
 
Tržní komentář:
Praha zavřela s poklesem o 1,7%, což bylo nejvíce z regionu.  Ovšem ztráty na západoevropských trzích byly ještě výraznější.  V Praze ztrácely nejvíce akcie CETV -4,7% a Pegasu -4,7%, důvodem byl především vývoj na zahraničních trzích a vybírání zisků. Poklesy bankovního sektoru ve světě se projevil částečně u Komerční banky (-2,3%) a Erste Bank (-3,3%). Objemy zůstávají podprůměrné, dosáhly jen 1,9 mld. korun. Výsledková sezóna se v USA pomalu rozjíždí. Lze očekávat zvýšenou volatilitu, ale negativní očekávání již jsou v cenách z velké části zahrnuty.
                            
Erste: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Podle odhadu Asociace hypotečních makléřů objem nových hypoték za rok 2008 poklesl o 15-20% r/r na 117-120 mld. Kč. Generální ředitel Hypoteční banky (skupina KBC) čekal, že celý trh poroste o 10% r/r. České spořitelně (skupina Erste) se objem poskytnutých hypoték snížil o více než 50% na 21 mld. Kč. Důvodem poklesu je vysoká základna z roku 2007 (poptávka stimulována hrozbou vyšší DPH, až 19%, na stavební práce a nízkými úrokovými sazbami), zpřísněné podmínky u nových úvěrů, vyšší úrokové sazby (zejména riziková přirážka – finanční krize), vyšší DPH (z 5% na 9%) a částečná nasycenost trhu po strmém růstu z předchozích let.
 
ECM: Neutrální/Pozitivní (Analytik: Patrick Vyroubal)
Dle Hospodářských novin stavební odbor pražského magistrátu zamítl odvolání proti územnímu rozhodnutí na mrakodrapy na Pankráci (projekty City Epoque a City Residence), u kterých lze proto nyní žádat o stavební povolení. Občanské sdružení, které podalo odvolání, chce ale podat správní žalobu na stavební odbor, což může vést k dalším průtahům u výstavby obou projektů. Předpokládáme, že oba projekty budou dokončeny.
 
Průmyslová výroba – listopad (Analytik: Petr Sklenář)
oček. AFT: -9,0% y/y; oček.trh: -8,8%; Předchozí (říjen): -7,6%

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.