Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Ranní přehled 13/02: Orco, PMČR, makro

13.02.2009 | 10:11 0 Komentářů

Index PX: 726 bodů (pokles o 1,9 % d/d), objem: 1 180 mil. Kč.
Orco: Neutrální zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
Viceprezident Orka pro korporátní finance Arnaud Bricout se rozhodl opustit společnost, aby se věnoval jiným příležitostem. Ve společnosti působil pět let, řídil oddělení korporátních financí. Podílel se na získávání financí pro činnost společnosti a na jednání s investory (několik emisí dluhopisů, emise nových akcií, zřízení programů na navyšování základního kapitálu, umístění akcií Orka na pražskou burzu). Bricout bude s Orkem nadále spolupracovat formou konzultací na občasné bázi.
PMČR: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Vaníček)
Ministr financí Miroslav Kalousek se podle deníku HN ohradil proti návrhu ministerstva zdravotnictví na zvýšení spotřební daně z alkoholu a tabáku. Jako důvod uvedl, že není jisté, že by toto zvýšení vedlo k vyšším příjmům z výběru těchto daní. Postoj ministra financí je v souladu s jeho předchozími prohlášeními, že letos ke zvýšení spotřební daně nedojde. V ČR je spotřební daň na cigarety navíc vyšší (68 EUR z 1000 kusů), než je požadavek EU.
HDP – Q4/08 (Analytik: Petr Sklenář)
oček. AFT: 0,0 % r/r; oček. trh: 0,5 %; předchozí (Q3/08): 4,2 %
Koruna na 3letém minimu (Analytik: Petr Sklenář)
Čtvrteční obchodování přineslo další výprodejní vlnu pro středoevropské měny. Nejvyšší ztráty zaznamenala česká koruna, která klesla o 1 % d/d až na 28,83 CZK/EUR – nejnižší úroveň kurzu od března 2006. K dolaru koruna oslabila na 22,60 CZK/USD, což je nejslabší úroveň od října 2006. Pokles nebyl způsoben žádnými makroekonomickými výsledky. Po korekci v předchozích dnech se regionální měny vrátily k výraznému oslabování. Tento trend podle našeho názoru souvisí s ekonomickým zpomalením (pokles exportu) a odlivem kapitálu. Podobný vývoj by měl dál pokračovat, výraznější obrat u středoevropských měn v prvním pololetí neočekáváme.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.