Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Ranní přehled: 12/06/09; Orco, Unipetrol, macro

12.06.2009 | 11:27 0 Komentářů

Index PX: 965 bodů (-0,5% d/d), objem: 1 289 mil. Kč

Komentář trhu
Pražská burza opět za velmi nízkého objemu obchodů 1,13 mld. korun oslabila o 0,45 %. Rakouská i polská burza byly zavřeny, takže impuls zejména pro Erste Bank pro investory nepřišel. Erste Bank klesla o 0,45 %, u Komerční banky byl pokles razantnější, o 1,74 %. Akcie NWR stagnovaly, i když se ropa dostala na 71 dolarů/barel. V Londýně se titul obchodoval dokonce na úrovni 99 korun. Údaje o maloobchodních tržbách v USA za květen trhy příjemně překvapily, zpočátku spolu s údaji o nezaměstnanosti byla tato data přijata rozpačitě.

Orco: Neutrální (Analytik: Patrick Vyroubal)
Včera zveřejnilo Orco auditované výsledky za rok 2008, které plně odpovídají již známým neauditovaným výsledkům. Auditor ve své zprávě upozornil, že podstatné dluhové závazky, požadavky na nový kapitál a zhoršené hospodaření společnosti vytvářejí nejistotu, která by mohla vznést pochybnost ohledně schopnosti společnosti pokračovat v činnosti. Vysoká čistá ztráta za rok 2008 způsobila porušení smluvních podmínek u některých bankovních úvěrů a dluhopisů, což by umožnilo předčasné splacení těchto závazků. To ale není možné za současné soudní ochrany před věřiteli. Auditované výsledky nepřinášejí žádné nové podstatné informace, které by již trhu nebyly známy. Domníváme se, že i přes současnou nejistotu bude Orco schopno pokračovat v činnosti (klíčová budou jednání s věřiteli). S velkou pravděpodobností to však bude znamenat vysoký ředící efekt pro současné akcionáře. Stále však nelze vyloučit, že dojde k likvidaci společnosti, při které by pravděpodobně nezbyla žádná hodnota pro akcionáře.

Unipetrol: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Akcie Unipetrolu se dnes naposledy obchodují s právem účasti na valné hromadě, která se uskuteční 24. června v Praze. Mezi hlavní body bude patřit: 1) schválení účetní závěrky za rok 2008; 2) rozdělení zisku za rok 2008. Představenstvo společnosti oznámilo, že neplánuje navrhnout výplatu dividendy. To, zda dividenda bude vyplacena, však bude záležet na rozhodnutí hlavního akcionáře (PKN Orlen). Loni byla vyplacena dividenda z nerozděleného zisku ve výši 17,65 Kč/akcii. Unipetrol má v nerozděleném zisku na konsolidované bázi 100,2 Kč/akcii.

Průmyslová výroba – duben (Analytik: Petr Sklenář)
Průmyslová výroba v dubnu poklesla o 22,1 %, méně než předběžné výsledky (-23,2 %). Sezónně očištěná produkce klesla o 1,4 % m/m. Překvapením jsou slabá data z automobilového průmyslu (-25,5 % r/r; příspěvek k celkovému poklesu -4,3 p.b.), což znamená, že výrazné oživení v důsledku šrotovného nenastalo. Vedle toho pokračoval velmi hluboký pokles těžkého a klasického strojírenství – hutnictví (-47,2 %), kovovýroba (-36,1 %), výroba strojů (-30,5 %). Celkově pokračoval pokles ve všech oborech průmyslu s výjimkou potravinářského průmyslu (1,2 %) a výroby ostatních dopravních prostředků (2,7 %), kam patří výroba železničních vozidel či opravy letadel. Nové zakázky meziročně klesly o 26,7 %.

Stavebnictví – duben (Analytik: Petr Sklenář)
Stavební výroba v dubnu meziročně vzrostla o 2,1 %, po sezónním očištění o 5,2 %. Růst táhly hlavně státní zakázky na budování dopravní infrastruktury (inženýrské stavitelství +29,1 % r/r). Naopak bytová výstavba již sedmý měsíc klesá (pozemní stavitelství -7,1 %). Celkově výsledkům stavebnictví pomohlo i lepší počasí (průměrná teplota byla meziročně vyšší o 4,2°C).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.