Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Ranní přehled: 12/04/10; ČEZ, CME, Orco, makro

12.04.2010 | 10:45 0 Komentářů

Index PX: 1 234 bodů (+1,2% d/d); objem: 1 346 mil. Kč
 
Komentář trhu
Korekce na pražské burze netrvala dlouho. Index PX v pátek otevřel výš a své zisky udržel až do konce, když si na závěr týdne připsal 1,19%. Názory na to, zda Řecko bude či nebude potřebovat pomoc, jsou různé. Nicméně samotný řecký ministr řekl, že Řecko zatím žádost o  pomoc neplánuje. Většina obchodů proběhla na Komerční bance, která se sice v úvodu dostala na 4000 Kč, po té se ale objevil větší prodejce a titul zakončil v mírné ztrátě na 3933 Kč. Na druhé straně Erste Bank téměř nenašla prodejce a po růstu o 2,12% zavřela na 820 Kč, přičemž na vídeňské burze byl závěrečný kurz ještě o 10 Kč výš. Dařilo se i energetickému sektoru. ČEZ posílil o 1,33% (911 Kč), NWR pak o 1,38% (228,10 Kč). Unipetrol se zvedl na 171,5 Kč.
 
ČEZ: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Volební lídři dvou nejsilnějších stran Jiří Paroubek (ČSSD) a Petr Nečas (ODS) se včera v České televizi shodli na možné privatizaci menšinového balíku akcií energetické společnosti ČEZ. Petr Nečas řekl, že si dovede představit prodej 10-15% ČEZu (aktuální tržní cena 49-74 mld. Kč). Stát aktuálně drží v ČEZu zhruba 70% podíl. Nečas by peníze z prodeje podílu v ČEZu využil na rozjezd důchodové reformy. S prodejem části ČEZu, tak aby stát měl ve společnosti stále kontrolu souhlasil i pan Paroubek. Prodej části ČEZu tedy nevyloučil ani jeden z potencionálních premiérů po květnových volbách, případné časování ani způsob prodeje (přímý prodej, nebo prodej přes burzu) nebyl zmíněn. Oba dva představitelé však potvrdili předchozí stanovisko obou stran, že by si stát měl v ČEZu nechat kontrolní podíl. Vzhledem ke stavu státních financí nelze prodeje majetku státu vyloučit.
V další zprávě píše deník HN o problémech ČEZu s regulátorem v Bulharsku při stanovení cen pro domácnosti. Problémy ČEZu se stanovením regulovaných cen v Bulharsku se opakují prakticky každý rok, ČEZ tak vede proti místnímu regulátorovi několik soudních sporů. Bulharský premiér Borisov v boji za snížení cen elektřiny vytáhl do boje proti energetickým firmám. Vládní úřady tak zahájily v energetických firmách audit. Podle zprávy dokonce pohrozil možným zestátněním energetických společností (distribuci v Bulharsku ovládá ČEZ, E.On a EVN). S ohledem na to, že je Bulharsko v EU, považujeme premiérovi výroky pouze za politicky motivované. Vývoj distribučních tarifů budeme sledovat, protože je to zásadní zpráva pro výkonnost distribuce ČEZu v Bulharsku na rok od 2Q2010. Tlak na ceny ze strany místního premiéra však nebude ČEZu zřejmě příliš pomáhat v navyšování ceny, možným vyústěním tak může být další soudní spor.
 
CME: Neutrální (Analytik: Patrick Vyroubal)
Společnost CME v pátek oznámila, že získala souhlas bulharského regulátora ohledně koupě skupiny bTV v Bulharsku. Zprávu vnímáme neutrálně. Akvizice skupiny bTV (největší TV v Bulharsku) za 400 mil. USD byla oznámena již v únoru a dle našeho názoru znamená přírůstek hodnoty pro CME. Transakce by měla být dokončena do konce dubna. Bližší informace k bulharské akvizici by CME měla oznámit při výsledcích za 1Q 2010. Koupě bude z velké části financována z prodeje ukrajinských aktiv (za 308 mil. USD), který byl dokončen minulý týden.
 
Orco: Neutrální (Analytik: Patrick Vyroubal)
Orco oznámilo navýšení kapitálu formou privátního úpisu akcií v hodnotě 6,1 mil. EUR. Fondy řízené AXA Investment Managers a Neptune Invest upsaly 750 tis. resp. 340 tis. akcií při ceně 5,61 EUR/akcie (26% diskont). Jako hlavní důvod kapitálového navýšení vidíme snahu zabránit převzetí společnosti ze strany akcionářů okolo Millenius Investment, kteří dle generálního ředitele Orka jednají jen v zájmu některých držitelů dluhopisů. Dle Orka je důvodem přísun hotovosti. Počet akcií Orka vzroste o 10%, přičemž dojde k mírnému ředícímu efektu. NAV na akcii poklesne o 3% na 7,9 EUR. Předpokládáme, že noví akcionáři budou hlasovat proti odvolání současného představenstva. Společně se společností Ott & Co (generální ředitel Orka) budou mít noví akcionáři 10,5% podíl v Orku, kdežto akcionáři okolo Millenius Investment 9,2% podíl. Pro odvolání představenstva je třeba získat 2/3 většinu přítomných akcionářů na valné hromadě. I když není známo, jak budou hlasovat další akcionáři, tak se nyní jeví jako více pravděpodobné, že současné představenstvo nebude odvoláno.
 
Inflace  – březen (Analytik: Petr Sklenář)
Inflace v březnu vzrostla o 1 desetinu na 0,7% r/r, což odpovídalo našemu očekávání, trh očekával stagnaci (0,6%). Meziměsíčně cenová hladina vzrostla o 0,3%. Mírný nárůst cen potravin (0,8% m/m) v důsledku vyšších cen zeleniny doplnily i vyšší ceny pohonných hmot (+2,5% m/m), které dosáhly již na 1,5leté maximum. Posledním růstovým vlivem se stalo sezónní zdražení oděvů (0,6%) a obuvi (1,2%) s příchodem nových kolekcí. Naopak opačný efekt mělo zlevnění dovolených (-3,3%) s koncem zimní sezóny. Ostatní pohyby cen nebyly již tak výrazné. Inflace zůstává mírná jako odraz slabosti spotřebitelské poptávky. Bez daňových úprav (DPH, spotřební daně) by inflace byla dokonce záporná. Ovšem nadále očekáváme, že v druhé polovině roku inflace pozvolna zrychlí až na 2% v důsledku nízké srovnávací základny roku 2009 a jako odraz oživení ekonomiky. Pro celý rok očekáváme průměrnou inflaci 1,5%.
 
Nezaměstnanost –  březen (Analytik: Petr Sklenář)
Míra nezaměstnanosti v březnu díky sezónnosti poklesla o 2 desetinu na 9,7% (7,7% březen 2009; 5,6% březen 2008). Výsledek je lepší než očekávání (AFT: 9,8%; trh: 9,9%). Celkově výsledky druhý měsíc v řadě naplňují naše očekávání, že by se trh práce mohl dostat na své dno. Počet nových registrací na úřadech práce je stále vysoký (56,7 tis.), ale stejně jako v únoru je meziročně nižší, což je první obrat po předchozím 17měsíčním nárůstu nezaměstnanosti. Současně se zvyšuje počet přechodu do zaměstnání (47 tis.), který v letošním březnu byl dokonce nejvyšší za posledních 6 let. Potřetí v radě mírně vzrostl počet volných míst na 33 tis.  Situace na trhu práce zůstává stále problematická – vysoká nezaměstnanost, vysoký počet nově nezaměstnaných – na druhou stranu přichází řada náznaků, že se trend na trhu práce láme v důsledku oživení ekonomiky. Během 2Q by nezaměstnanost mohla klesnout díky sezónnosti až o 0,5%. V druhé polovině roku očekáváme opět zvýšení nezaměstnanosti k úrovni 10%. Průměrnou nezaměstnanost pro letošním rok očekáváme kolem 9,7%.
 
Průmyslová výroba – únor (Analytik: Petr Sklenář)
Průmyslová výroba v únoru meziročně vzrostla o 7,0%, což odpovídalo očekávání (AFT: 6,5%; trh: 7,5%). Sezónně očištěná produkce vůči lednu poklesla o 0,3% m/m. Oživení táhnou především exporty – celkové tržby vzrostly o 1,4%, z toho tržby z vývozu vzrostly o 6,0%. Pozitivem zůstává i nárůst nových zakázek (7,8% r/r) a to především ze zahraničí 9,9%. V meziročním srovnání jsou výsledky ovlivněny rekordně nízkou úrovni z února 2009. Proto výroba aut vzrostla o 37,4%, výroba kovů byla meziročně vyšší o 33,4%. Data potvrzují náš pohled o pozvolné stabilizaci a oživení průmyslu, díky zahraniční poptávce a obnově zásob.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.