Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Ranní přehled: 11/01/10; NWR, Erste, ČEZ, IPO, makro

11.01.2010 | 10:59 0 Komentářů

Index PX: 1157 bodů (+0,4 % d/d), objem: 2 391 mil. Kč

Komentář k trhu:
Pražská burza zažila v závěru týdne poměrně živou seanci. Index PX zahájil na nule, krátce po otevření však zamířil vzhůru, nicméně kvůli horším údajům z amerického trhu práce část svých zisků odevzdal a zakončil tak "jen" 0,4 % růstem. Nejaktivnější obchodování zažily akcie ČEZu, kterým pomohla zvýšená cílová cena od Goldman Sachs (1 200 Kč). Akcie se přehouply dokonce přes 920 Kč, kde ale narazily na odpor. Vysoký objem přes 600 mil. Kč byl zobchodován ještě na Komerční bance, která se propadala od počátku týdne, a v pátek její cena oscilovala mezi 4 700 Kč a 4 800 Kč. Titul nakonec zavřel na 3 760 Kč (-1,1 %). Erste Bank, tažena rostoucím bankovním sektorem, dosáhla úrovně 740 Kč, odkud nicméně oslabila na 733 Kč (+1,0 %). V závěru tohoto týdne již začnou reportovat své výsledky hospodaření velké americké banky, například J.P. Morgan. Telefónica O2 CR mírně posílila až v závěru obchodování (+0,3 %, 433 Kč). NWR tentokráte stálo spíše v pozadí (184,60 Kč).
NWR: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
NWR dnes oznámilo, že se s Dalkia ČR dohodla na prodeji svých energetických aktiv (společnost NWR Energy) za 122 mil. EUR (3,2 mld. Kč, 12,2 Kč/akcii). Oznámení celé transakce bylo očekáváno. Dalkia ČR bude energiemi dále zásobovat výrobní jednotky OKD (společnosti uzavřely dlouhodobou smlouvu). Prodejní cena by se mohla vzhledem k výše uvedené ceně transakce navýšit maximálně o 6 mil. EUR (NWR Energy), další součástí úpravy je úprava o výkonnost obchodníka s elektřinou (Czech-Karbon), která může snížit cenu maximálně o 2 mil. EUR, prodejní cena bude upravena o výši čistého dluhu. Transakce by měla uzavřena na počátku tohoto roku po schválení antimonopolního úřadu a věřitelů. Prodejní cena převýší účetní hodnotu čistých aktiv, která dosahuje zhruba 55 mil. EUR. Prodej tedy bude rezultovat v účetní zisk ve výši zhruba (úprava o konečnou verzi prodejní ceny) 66,9 mil. EUR (6,7 Kč/akcii), který by měl pozitivně ovlivnit výsledky za 1Q2010. Prodej není pro trh žádnou novinkou, protože o tom, že se NWR zbaví NWR Energy bylo rozhodnuto již dříve a aktiva NWR Energy byla vedena jako aktiva určená k prodeji. Výnos z transakce by NWR mělo použít k běžným korporátním účelům a splácení dluhu. Prodejní cenu lze hodnotit neutrálně (násobek odpovídá zhruba násobkům v energetice k EBITDA za rok 2009), důležité pro další hospodaření NWR bude nastavení dlouhodobých kontraktů s Dalkia ČR, které však samozřejmě nebylo konkretizováno. Akcie NWR dnes díky sentimentu na těžební společnosti a zprávě o prodeji (přísun hotovosti) pokračují v posilování a obchodují se za 191,6 Kč/akcii (+3,8% d/d).

Erste: Neutrální (Analytik: Patrick Vyroubal)
Česká spořitelna oznámila, že převezme pobočkovou síť pro soukromou klientelu banky HSBC v České republice poté, co se HSBC rozhodla ukončit poskytování bankovních služeb pro individuální klienty a nadále se soustředit pouze na firemní zákazníky. Konkrétně se jedná o dvě pobočky v Praze a jednu v Brně. Transakce bude mít pouze minimální dopad na hospodaření České spořitelny, nicméně tento krok může bance pomoci zlepšit postavení v segmentu, kde se doposud příliš neprosazovala. HSBC se zaměřovala pouze na movité klienty. Bližší informace o podmínkách převzetí nebyly zveřejněny.
ČEZ: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
ČEZ v článku Lidových novin potvrdil, že by na jihu Čech měla do roka vyrůst největší solární elektrárna v ČR. Instalovaný výkon tohoto zdroje by měl dosáhnout 30 MW. Celkové investiční náklady projektu nebyly zveřejněny. ČEZ touto cestou naplňuje svou strategii navýšit investice do obnovitelných zdrojů. Investování do solárních elektráren je navíc finančně velice zajímavé díky štědře nastavené výkupní ceně (návratnost prostředků kolem šesti až sedmi let).
Podle deníku právo ministerstvo životního prostředí by mělo vydat pozitivní rozhodnutí o modernizaci elektrárny Prunéřov, s čímž nesouhlasí Strana zelených. Předseda dozorčí rady ČEZ Martin Kocourek naznačil, že metoda modernizace navrhovaná ze strany kritiků ČEZu, by znamenala zvýšení nákladů na modernizaci z 25 mld. Kč, které jsou již zahrnuty v našem modelu, o dalších 10 mld. Kč (tzn. navýšení o dalších 19 Kč/akcie).
IPO-KIT Digital (Analytik: Patrick Vyroubal)
Technologická společnost KIT Digital, která připravuje vstup na pražskou burzu, zveřejnila v pátek předběžné výsledky hospodaření za 4Q 2009. Příjmy společnosti dosáhly 16 mil. USD, za celý rok 2009 pak 47 mil. USD. Provozní zisk (EBITDA) by měl přesáhnout 4 mil. USD (0,4 USD na akcii). Pro příští rok společnost očekává nárůst tržeb o více jak 60% na 75 mil. USD a EBITDA marži 17,5% (15% v roce 2009). O čistém zisku se společnost nezmínila. Ohledně uvedení na burzu bylo pouze uvedeno, že by se mělo uskutečnit v prvním čtvrtletí roku a bude se jednat o "duální listing", akcie se tak budou v Praze obchodovat souběžně s americkou burzou NASDAQ.
CPI – prosinec
Oček. AFT: 1,0 % r/r; oček. trh: 1,0 %; předchozí (listopad): 0,5 %
Nezaměstnanost – prosinec
Oček. AFT: 9,3 %; oček. trh: 9,3 %; předchozí (listopad): 8,6 %

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.