Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Ranní přehled: 09/09/09; CME, makro

09.09.2009 | 10:49 0 Komentářů

Index PX: 1 159 bodů (+0,2 % d/d), objem: 2 216 mil. Kč

Komentář trhu
Včera index PX pokračoval v růstu, přidal však pouze 0,22 %. Na trzích opět převládala pozitivní nálada, růst se týkal především energetického sektoru, který byl podpořen oživením ceny ropy na komoditních trzích. Akcie Unipetrolu poskočily o 4,52 % také po zprávě, že skupina J&T navýšila svůj podíl v Unipetrolu. NWR, +0,51 %, také profitovalo z novinové zprávy, že by společnost mohla převýšit v letošním roce plánovanou těžbu. Kromě toho je na celý sektor v posledních dnech velmi pozitivní náhled. Včera se naopak zastavil růst akcií Erste Bank, zde se na těchto úrovních již objevují silnější prodejci. Nadprůměrný objem 17 tisíc akcií byl dnes zobchodovaný u společnosti Philip Morris ČR, +1,64 %, na trhu jsou v posledních dnech velmi aktivní jak prodejci, tak i kupci, nakonec však byli ve větší přesile nákupní objednávky.
CME: Neutrální (Analytik: Patrick Vyroubal)
Ratingová agentura S&P v pondělí potvrdila rating společnosti CME na stupni "B" s negativním výhledem (pozn: S&P letos provedla trojí snížení ratingu CME z důvodu zhoršeného hospodaření a úrovně zadluženosti). Rating může být dále pod tlakem, pokud se likviditní pozice v příštích čtvrtletích zhorší. Nová emise dluhopisů CME (150 mil. EUR) obdrží stejný rating jako má sama společnost. Vzhledem k současným podmínkám na úvěrovém trhu a ratingu CME se domníváme, že úroková sazba u emise dluhopisů by mohla být dvouciferná, což bude mít za následek vyšší úrokové náklady. Kdyby např. nové dluhopisy měly úrokovou sazbu o cca 10% vyšší (tzn. cca 12,5%) než úvěr od EBRD, pak by to pro CME znamenalo o cca 20 mil. USD vyšší úrokové náklady ročně (s dopadem na čistý zisk a hodnotu společnosti).
HDP – 2Q/09 (Analytik: Petr Sklenář)
Česká ekonomika v 2Q rekordně poklesla o 5,5 % r/r, ale mezikvartálně vzrostla o 0,1 % q/q po dvou hlubokých propadech (-4,5 % q/q v 1Q; -1,3 % 4Q/08). Statický úřad revidoval předběžné odhady (+0,3 % q/q a -4,9 % r/r), ale i za předchozí čtvrtletí. Nové údaje ukazují, že česká ekonomika utrpěla na začátku letošního roku podstatně hlubší propad, než ukazovala původní data.
V 2Q ekonomiku vzhůru táhla spotřeba domácností (+1,6 % r/r; příspěvek k celkovému růstu 0,8 p.b.) a vyšší vládní výdaje (2,7 %; příspěvek 0,5 p.b.). Naopak celkové investice propadly o čtvrtinu (-24,9 %; příspěvek –6,1 p.b.), kvůli masivnímu poklesu zásob (příspěvek -4,4 p.b.). Ovšem výrazně ztrácely i fixní investice (-7,2 %; příspěvek -1,7 p.b.). Vedle investic zůstal brzdou ekonomiky i zahraniční obchod, který přispěl k celkovému poklesu HDP 0,7 p.b.
Za první pololetí letošní roku české HDP pokleslo o 5,0 %. Pro celý rok 2009 očekáváme pokles na úrovni 4,5%.
CPI – srpen
oček. AFT: 0,4 % y/y; oček. trh: 0,3 %; předchozí (červenec): 0,3 %

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.