Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Ranní přehled: 08/09/09; NWR, Unipetrol, ČEZ, ekonomika

08.09.2009 | 11:12 0 Komentářů

Index PX: 1 156 bodů (0,7 % d/d), objem: 1 694 mil. Kč

Komentář trhu
Index pražské burzy PX včera stoupl pouze o 0,7 %, když jeho vývoj je zcela zkreslen propadem akcií společnosti Telefónica O2, které se obchodovaly první den bez nároku na dividendu. Propad o 39 korun je menší změna než výše čisté dividendy 42,50 korun, pozitivní vývoj akciových trhů přispěl k rychlému zvednutí z ranních cen kolem 452 korun. Strmý růst o více než 8 % mají za sebou akcie NWR, kde se projevuje globální dobrá nálada v těžebním sektoru. Vydařený den měly také akcie Erste Bank, které přidaly 4,4 % a vyvíjely se po vzoru ostatních bank v Evropě. Objem obchodů byl opět podprůměrný, dosáhl pouze 1,4 mld. korun. Aktivita byla nízká hlavně proto, že americké trhy byly zavřeny.
NWR: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Dle zprávy deníku E15 by celková těžba NWR v letošním roce mohla převýšit plánovanou produkci (10,5 mil. tun). NWR již při prezentaci svých výsledků za 1H09 sdělila, že díky oživení ocelářství by plánovaná produkce i prodeje mohly dosáhnout 11,05 mil. tun. Záležet však bude na dalším vývoji v ocelářském sektoru. Kvůli propadu ocelářství za 1H09 (propad produkce o 42 % r/r) klesly prodeje koksovatelného uhlí o 40 % r/r a koksu o 53 % r/r. To, že by NWR dosáhlo vyšších prodejů než je plán, se nám jeví jako nepravděpodobné. V naší predikci počítáme s objemem za rok 2009 ve výši 10,4 mil. tun. Nicméně zvýšení není úplně vyloučeno, ale bude záviset na dalším vývoji v ocelářství do konce roku.
Unipetrol: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Finanční skupina J&T navýšila svůj podíl v Unipetrolu z 6 % na 6,78 % (o 1,4 mil. kusů akcií). Skupina J&T je druhým největším akcionářem společnosti po polském PKN Orlen (63 %).
ČEZ: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Podle deníku MF Dnes zvýšila jaderná elektrárna Temelín (největší výrobce elektřiny v ČR) od začátku roku počet zaměstnanců o 6 % v souvislosti s přípravou na výstavbu nových bloků. Přijímání nových pracovníků tak probíhá s velkým předstihem, jelikož samotná výstavba by mohla začít přibližně za tři až čtyři roky. V současné době probíhá posuzování vlivu stavby na životní prostředí.
Obchodní bilance – červenec (Analytik: Petr Sklenář)
Obchodní bilance v červenci vykázala vysoký přebytek 12,3 mld. korun (6,6 mld. červenec 2008), což opět překonalo očekávání (trh: 9,0 mld.; eAFT: 8,5 mld). Meziročně se přebytek zvýšil o 5,7 mld. a to především díky velkému snížení schodku obchodu s ropou (pokles o 6,4 mld.). Za zlepšením stály meziročně nižší ceny ropy (letos Brent 65 USD, vloni 134 USD), ale také objemové menší dovoz. Došlo také snížení přebytku o obchodu s auty a stoji (pokles o 4,4 mld. korun). Ostatní změny v jednotlivých položkách obchodní bilance byly mírné. Celkově exporty se snížily o 17,9% r/r, importy o 21,3%.
HDP – 2Q/09
Statistický úřad zveřejní strukturu národních účtu. Změna HDP (+0,3% q/q; -4,9% r/r) byla oznámena 14. srpna.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.