Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Ranní přehled: 08/07/09; Orco, CME, makro

08.07.2009 | 11:09 0 Komentářů

Index PX: 881 bodů (+0,6% d/d), objem: 1 129 mil. Kč

Komentář trhu
Pražská burza posílila o 0,6 %, nejvíce se na tomto růstu podílely akcie Komerční banky, které se vezly na pozitivním sentimentu celoevropského bankovního sektoru (+ 4,0 %). U Erste Bank se nálada v bankovním sektoru neprojevila a ztratila 1,1 %. Příčinu můžeme hledat v novém sníženém doporučení od Citigroup. Pokles ceny ropy se profiloval hlavně na akciích NWR ztrátou 3,5 %. Před dnešní valnou hromadou akcie Orco Properties oslabily o 5,2 %. Celkové objemy obchodů nepřesáhly 1 mld. korun.

Orco: Neutrální (Analytik: Patrick Vyroubal)
Dnes se koná valná hromada společnosti Orco, na které se budou mj. schvalovat auditované hospodářské výsledky za rok 2008, a proběhne volba do statutárních orgánů společnosti. Do představenstva společnosti jsou navrženi i zástupci větších akcionářů (Prosperita a Geofin). Předpokládáme, že budou schváleny všechny body programu. Potenciální investice ze strany Colony Capital bude schvalována až na mimořádné valné hromadě, jejíž termín ještě není znám. Valné hromady by se mělo zúčastnit i sdružení SOS Orco, které má zájem odvolat současné vedení společnosti. Nedomníváme se, že se jim podaří shromáždit dostatečný počet hlasů.
Dle deníku Dnes si někteří menšinoví akcionáři (např. Geofin; 1% podíl) myslí, že šéf SOS Orco (Smrčka) zastupuje zájmy věřitelů. Důvodem nedůvěry je i to, že Smrčka působí jako likvidátor a konkurzní správce řady společností. Podle spekulací nakoupil James Woolf, který s SOS Orco spolupracuje, dluhopisy Orka za zhruba 10 % hodnoty, a má proto zájem poslat firmu do likvidace. Bývalý šéf Komerční banky Alexis Juan a kandidát do představenstva Orka si myslí , že Orco má více než 50% šanci, že přežije.
CME: Neutrální (Analytik: Patrick Vyroubal)
Dle společnosti ZenithOptimedia Prague by výdaje na reklamu v ČR měly letos poklesnout o 15-20 % (důvodem je ekonomická krize). Celosvětový pokles činí 8,5 procenta. Pro rok 2010 se očekává pozvolné zotavování. Dle dřívějších odhadů společnosti OMD by to měl být dokonce pokles o 22 %, z čehož TV reklama poklesne o 27 %.
Společnost CME oznámila, že dne 30. června Dr. Herbert Kloiber rezignoval na svou funkci v představenstvu společnosti.
Obchodní bilance – květen (Analytik: Petr Sklenář)
Obchodní bilance v květnu skončila s přebytkem 11,7 mld. korun (9,7 mld. Kč, květen 2008), což odpovídalo očekávání (trh: 11,5 mld. Kč; eAFT: +9,5 mld. Kč). Meziročně se přebytek zvýšil o 2,0 mld. Kč, a to především díky velkému snížení schodku obchodu s ropou (pokles o 7,3 mld. Kč) a chemických výrobků (pokles o 2 mld. Kč) jako důsledek meziročně nižších cen ropy a současně i objemově nižších dovozů. Naopak pokračoval pokles přebytku u aut a strojů (pokles o 7,5 mld. Kč). Přebytek v obchodě s auty vzrostl o 0,5 mld. Kč, a to především díky většímu poklesu dovozů (-28 % r/r) než vývozů (-14 %). Celkově pokračoval prudký propad obratu zahraničního obchodu, když objem exportů byl meziročně nižší o 21 % a importů o 23 %.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.