Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Ranní přehled: 08/06/10; ekonomika

08.06.2010 | 10:38 0 Komentářů

Index PX: 1 114 bodů (-1,8 % d/d); objem: 1 866 mil. Kč

Komentář trhu
Pražské burze se včera nepodařilo vymanit z negativního sentimentu. Směr indexu PX opět udávali prodejci, přestože index během dne ztráty mírně umazával, ale nakonec zakončil 1,84% v mínusu. Nedůvěra investorů stále trvá, strach ze zpomalení oživení se projevil zejména na klesajících komoditních titulech, což na BCPP reflektovalo i NWR, když odepsalo 3,13 %. Výprodeje se nevyhnuly Komerční bance, která se minulý týden poměrně držela, její akcie výrazně oslabily v poslední hodině obchodování a propadly o 4 % (3514 Kč). Erste Bank nakonec dokázala vyrovnat denní ztráty a uzavřela na 668 Kč se ztrátou pouhých 1,4 %. Méně jak 2 % ještě odevzdal ČEZ (884 Kč). Na nule skončil Unipetrol (191,9 Kč). Do plusu se dostaly méně likvidní tituly, jako například VIG a Pegas.
Obchodní bilance – duben
Obchodní bilance v dubnu dosáhla přebytek 15,4 mld. korun (13,5 mld. duben 2009). Data zahraničního obchodu potvrzují, že růst domácí ekonomiky táhne globální oživení, především v západní Evropě. Celkové exporty byly meziročně vyšší o 13,0%, vývoz klíčového strojírenství o 11,3%. Vývozy rostou nejen u aut (13,8% r/r), ale i elektroniky (15,6%). Ovšem souběžně s tím se začíná obnovovat i investiční poptávka firem, když druhý měsíc rostou dovozy materiálů a polotovarů (+18,5% r/r) a také dovozy stojů (14,3%). Vedle toho slabost domácí spotřebitelské poptávky naznačují pokračující pokles dovoz spotřebního zboží (-7,8% r/r), který klesá nepřetržitě 13 měsíců v řadě. Oživení české ekonomiky by měly ták táhnout především exporty a postupná stabilizace domácí poptávky se bude projevovat i nárůstem importů. V letošním roce očekáváme přebytek obchodní bilance na úrovni 145 miliard korun.
Průmyslová výroba – duben
Průmyslová výroba v dubnu meziročně vzrostla o 10,9%, což bylo blízko očekávání (trh 10,2%). Sezónně očištěná produkce vzrostla o 1,0% m/m a meziročně o 9,9%. Oživení jasně táhnou exporty – celkové tržby vzrostly o 9,7%, z toho tržby z vývozu vzrostly o 15,0%. Data průmyslu tak zapadají do výsledků zahraničního obchodu. Pozitivem zůstává i vysoký nárůst nových zakázek (14,2% r/r) a to především ze zahraničí (17,3%). V meziročním srovnání jsou výsledky výrazně ovlivněny nízkou úrovni z loňského roku. Proto výroba kovů vzrostla o 53,4%, výroba strojů byla meziročně vyšší o 19,8%. Data potvrzují náš pohled o oživení průmyslu díky zahraniční poptávce a jasné reflektují solidní výsledky z německého průmyslu.
Maloobchodní tržby – duben
Maloobchodní tržby v dubnu meziročně propadly o 4,5% a zklamaly očekávání (-1,0%). Překvapivě lepší data za březen se ukazují jako jednorázový výkyv. V dubnu tržby po sezónním očištění klesly o 2,3% m/m a meziročně o 4,2%. Za poklesem stál pokračující pokles prodeje nepotravinářského zboží (-5,6% r/r), jako jasný znak opatrné spotřebitelské poptávky domácností. Ten doplnil pokles prodejů aut (-5,0%), který vyrovnává nečekaně silná data za březen. Tržby za potraviny klesly o 3,5%, když se projevil vliv Velikonoc, které letos byly na začátku dubna a projevily se částečným zvýšením tržeb již v březnu. Vloni byly Velikonoce v polovině dubna. Výsledky za duben potvrzují naše očekávání, že spotřebitelská poptávka domácnosti zůstává slabá a příspěvek k růstu ekonomiky v letošním roce bude negativní.
Reálná mzda – 1Q/2010
Reálná mzda ve 1Q za letošní rok meziročně vzrostla o 1,5%. Průměrná nominální hrubá mzda dosáhla 22 748 korun a meziročně vzrostla o 2,2 %, což je nejnižší nominální růst od roku 2000 v historii časové řady. K růstu mezd došlo díky zvyšování mezd ve veřejném sektoru (nominálně 3,0%; reálně o 2,3%). Vedle toho růst mezd v podnikatelské sféře (nom. 2,0%; reálně 1,3%) byl výrazně díky statistickým efektům. Loňské propouštění zaměstnanců se týkalo především těch s nižšími mzdami, což statisticky vede ke zvýšení aritmetického průměru vyplácených mezd. Ilustrují to i agregátní statistiky – celkový objem vyplácených mezd klesl o 2,4%, ale počet zaměstnanců se snížil o 4,5%. Obě čísla jasně odráží pokračující recesi na trhu práce. Mzdy fakticky v české ekonomice spíše stagnovaly a výraznější růst mezd zaznamenaly pouze vybrané sektory (zdravotnictví).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.