Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Ranní přehled: 07/12/10: Unipetrol, VIG, ECM

07.12.2010 | 09:50 0 Komentářů

Index PX: 1 175 bodů (+0,8% d/d); objem: 3 112 mil. Kč

Komentář k trhu:
Pražská burza včera zahájila zhruba 0,7% růstem, nicméně zhoršená nálada v Evropě ji i přes silný nákupní apetit zejména zahraničních investorů posunula do červeného teritoria, agresivita kupců stoupla až těsně před skončením obchodování zejména pak v závěrečné aukci, kdy se index PX jako celek posunul do zisku +0,8 %. Největší objem si tentokrát připsaly akcie NWR, které následovaly růst těžebního sektoru, za kterým v posledním čtvrtletí zaostávaly. Akcie posílily o 5,5 % a přiblížily se na dosah úrovni 230 Kč, kde se naposledy obchodovaly v srpnu. Pozitivně na ceny komodit působí zejména odkup vládních dluhopisů v USA, který by se podle šéfa Fedu mohl ještě rozšířit v případě nutnosti nad původně oznámený rámec 600 mld. USD. V růstu pokračuje také cena elektřiny. ČEZ z ranních 780 propadl na 768 Kč a nakonec zakončil na 778,6 Kč (+0,8 %). Podobný vývoj vykázaly i akcie CETV, které negativně ovlivnila zpráva o prodeji 50 tis. kusů akcií generálním ředitelem v minulém týdnu. CETV se nicméně dokázala vyškrábat z 368 Kč na 376 Kč (+0,8 %) za pomocí sice snížené, nicméně stalé vysoké cílové ceny od JP Morgan (30 USD). Evropské trhy také netrpělivě očekávají závěry setkání ministrů financí, kteří jednají o možném navýšení záchranného fondu, toto se projevilo zejména nervozitou na bankách, které v Evropě odevzdaly 1 %. Erste Bank dokázala posílit o 0,9 %. Komerční banka však odevzdala 0,8 %.

Unipetrol: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
Podle tiskového prohlášení bude mít požárem poškozená rafinérie v Litvínově sníženou kapacitu po dobu dvou asi týdnů. Požár vznikl v pátek 3. 12. 2010 při údržbářských pracích. Unipetrol se bude snažit tento výpadek kompenzovat maximálním využitím rafinérie v Kralupech. Zpráva je pro Unipetrol negativní, nicméně již byla známa během pondělního obchodování. Neočekáváme výraznější dopad na dnešní obchodování.

VIG: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Pojišťovací skupina VIG oznámila, že dokončila akvizici albánské pojišťovny Interalbanian a výrazně tak rozšířila své aktivity v této zemi, kde působí již od roku 2007 prostřednictvím společnosti Sigma Sh.A. Interalbanian se zaměřuje na neživotní pojištění a především na pojištění motorových vozidel, kde má přibližně 24% tržní podíl. V roce 2009 dosáhla společnost předepsaného pojistného v objemu 6,1 mil. EUR a zisku před zdaněním 0,6 mil. EUR (celá VIG 8 mld. EUR respektive 441 mil. EUR). Vzhledem ke své velikosti nebude mít tato akvizice výraznější dopad na hospodaření VIG. Cena ani další bližší podrobnosti nebyly zveřejněny.

ECM: Pozitivní (Analytik: Pavel Ryska)
Společnost ECM Real Estate Investments včera oznámila výsledek sobotní schůze věřitelů společnosti. Ti vyjádřili souhlas s restrukturalizačním plánem předloženým managementem firmy a nezávislými poradci, jeho konkrétní obsah však zveřejněn nebyl. Schůze se účastnili držitelé dluhopisů v CZK i EUR a držitelé warrantů. Ke konečnému podpisu dohod má dojít v prvním čtvrtletí příštího roku. Akcie ve včerejším obchodování na BCPP rostly o 13,08 %.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.