Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Ranní přehled: 07/07/09; ČEZ, CME, ekonomika

07.07.2009 | 11:23 0 Komentářů

Index PX: 876 bodů (-1,2% d/d), objem: 1 401 mil. Kč

Komentář trhu:
Index pražské burzy v pátek klesl při objemu 1,401 mld. korun o 1,2 %. Zcela proti trhu se vydaly akcie CETV, které již ve čtvrtek v USA v závěru obchodování vyrostly na 20 USD pod vlivem zprávy o dohodě s Igorem Kolomoiským, který investuje 100 mil. USD výměnou za 49% podíl ve Studiu 1+1. Trh přijal tyto zprávy velmi pozitivně, ukrajinské aktivity CETV investory spíše odrazovaly a toto řešení společně s prodejní opcí na zbylých 51% ve Studiu 1+1 dává akciím CETV nový růstový prostor. V Praze akcie CETV přidaly 10,95 % a zavřely na úrovni 385 korun. Zbytek trhu spíše negativně ovlivnila nálada na zahraničních trzích, výrazně opět ztrácely akcie NWR (-3,57 %), které jsou ovlivněny zejména propadem ropy až k úrovni 66 dolarů za barel. Podobný vývoj byl v energetických a komoditních titulech na celém světě. ČEZ klesl na 820 korun. Větší prodejní tlak neustály akcie Pegasu Nonwovens, když při slabé likviditě klesly o 4,29 % na 335 korun. Oba bankovní tituly Komerční banka i Erste Bank ztratily 1,4 %.
ČEZ: Neutrální/Negativní (Analytik: Petr Novák)
Dle údajů Energetického regulačního úřadu klesla poptávka po elektřině v květnu na 4,3 TWh, což byl pokles o 10,2 % r/r. Důvodem poklesu je velký pokles velkoodběru, když český průmysl zaznamenal v květnu opět propad větší než dvacet procent. Celkově klesla poptávka po elektřině za prvních pět měsíců letošního roku o 7 %. Očekáváme, že celoročně by mohla poptávka klesnout o 6 %.

CME: Neutrální (Analytik: Patrick Vyroubal)
Společnost CME oznámila, že dle podmínek dluhopisů splatných v letech 2012 a 2014 (395 mil. EUR) využila možnosti určitým způsobem vyčlenit dceřiné společnosti na Ukrajině a v Bulharsku tak, aby hospodářské výsledky těchto dceřiných společností nebyly zahrnuty do výpočtu ukazatelů zadluženosti dle podmínek těchto dluhopisů. Zároveň však CME nesmí provést žádné další investice do těchto dceřiných společností. Dále společnost založila dceřinou společnost, jejímž jediným aktivem bude 250 mil. USD v hotovosti, která bude použita pro financování ukrajinských a bulharských společností. Uvedená operace by měla CME pomoci zlepšit ukazatele zadluženosti, přestože jejich porušení by nemělo dopad na předčasné splacení dluhopisů. Dceřiné společnosti nadále zůstávají ve skupině CME.

Obchodní bilance – květen
oček. AFT: 9,5 mld. Kč; oček. trh: 11,5 mld. Kč; Předchozí (duben): 12,0 mld. Kč.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.